Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Ochrona wody na działce w ROD - 04.10.2021

Na ochronę wody wpływa ocieplenie klimatu powodując konieczność intensywniejszego nawadniania roślin co dodatkowo zmniejsza zasoby wody gruntowej, której w Polsce są niewielkie pokłady. Jednym ze sposobów ochrony wody w glebie jest mulczowanie i ściółkowanie . Materia organiczna pozostawiona na okres zimy zabezpiecza glebę. Mulczowanie i ściółkowanie organiczne i mineralne wspomaga regulację temperatury gleby. Dzięki zatrzymywaniu ciepła na wiosnę i na jesieni. Ogranicza zachwaszczenie. Zatrzymuje wodę poprzez spowolnienie jej parowania. Wzbogaca glebę w materię organiczną i składniki pokarmowe poprzez stopniowy rozkład mulczu i ściółki. Zbieranie wody deszczowej i wykorzystywanie jej do podlewania cechuje czynnik społeczny i ekonomiczny.

                           

Posiadanie ogrodu wiąże się ze znacznym zużyciem wody. Bez podlewania żadna działka długo nie przetrwa szczególnie podczas upałów  dlatego istotna jest oszczędność i efektywne wykorzystywanie wody. Zmieniając sposób podlewania możemy zmniejszyć zużycie wody nawet o 70%. To jednocześnie zmniejszy nasze wydatki.
W pierwszej kolejności warto poznać wymagania roślin pod względem zapotrzebowania w wodę. Najwięcej wody potrzebują rośliny w początkowych fazach rozwoju, w okresie kwitnienia i zawiązywania owoców. Najefektywniej podlewać rośliny rzadziej ale za to obficie dzięki temu woda wsiąka w glebę i przemieszcza się do jej najgłębszych warstw powodując głęboki rozrost systemu korzeniowego, który w okresie suszy jest zbawienny.

                           

Działkę najlepiej podlewać gdy jest niższa temperatura. Podlewać wężem wyposażonym w końcówkę zraszającą. Najkorzystniejsze dla roślin do podlewanie wodą deszczową, ponieważ jest darmowa. Posiada temperaturę otoczenia i jest miękka, lekko kwaśna, jest bezpieczna do podlewania roślin. Zbieranie wody deszczowej nie jest trudne wystarczy beczka pod rynną. By zebrać więcej wody warto zaopatrzyć się w kilka beczek i zastosować system przelewowy. Można też zamontować zbiorniki podziemne, które przechowują i zbierają duże ilości wody deszczowej. Szacuje się, że w ciągu sezonu na 1 metr kwadratowy działki możemy zużyć 1200 l wody.

                           

Na magazynowanie wody w glebie ma wpływ spulchnianie powierzchni gleby. Dzięki temu woda i powietrze może dostać się do głębszych warstw. Bardzo duży wpływ na magazynowanie wody przez glebę ze względu na wysoką pojemność wodną mają substancje próchnicze. Próchnica i zawarte w niej kwasy włośników korzeniowych ułatwiające roślinom pobieranie wody. Najbardziej istotnym składnikiem wpływającym na potencjał wykorzystywania wody glebowej jest potas. Pierwiastek ten reguluje gospodarkę wodną roślin. Natomiast rośliny dobrze zaopatrzone w potas mogą lepiej chronić się przed utratą wody dzięki szybszemu zamykaniu aparatów szparkowych.

Andrzej Pierzchała
Okręgowy Instruktor SSI PZD z ROD im. A. Mickiewicza w Głubczycach
Okręg Opole

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.