Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Pomidory koktajlowe – uprawa na tarasie, w tunelu i gruncie - 18.08.2021

Pomidory koktajlowe cieszą się coraz większą popularnością w uprawie. Uważa się, że są bardziej odporne na choroby. Tak jak w uprawie odmian wielkoowocowych występują odmiany karłowe i wysokie. Dostępnych jest wiele odmian o różnej kolorystyce owoców dojrzałych, różnych kształtach i smakach.

W sezonie 2021 roku postanowiłem przetestować różne odmiany, także pod względem miejsca uprawy. I tak:

– w tunelu – odmiany: Odat F1 (owoce pomarańczowe, owalne) i Mandat F1 (czerwone, owalne)

– na tarasie w dużych doniczkach wysokie Miki Cherry (czerwone, owalne) i Black Cherry (brązowe, kuliste)

 

– w skrzynkach balkonowych – 60 cm długości po dwie rośliny karłowe Balkoni Red (czerwone, kuliste), Aztek (żółte, kuliste), Bajaja (czerwone, kuliste)

 

– w gruncie Tutti Frutti (czerwone, owalne), Perum (żółte, kształt miniaturowej gruszki) i Black Cherry (brązowy, kulisty)

Produkcja rozsady

Nasiona wysiano i pikowano do substratu torfowego przeznaczonego do uprawy warzyw. Nasiona odmian do uprawy w tunelu wysiano 9 marca, pikowanie 15 marca. Odmiany przeznaczone do uprawy w gruncie i na tarasie wysiano 15 marca. Rozpikowane zostały 22 marca br.

Wschody następowały szybko ale siewki się wyciągały i dlatego tylko po rozchyleniu liścieni były zaraz pikowane do multipletów, głęboko pod same liścienie. Na tym etapie uprawa rozsad odbywała się w domu na parapetach okiennych.

W drugiej połowie kwietnia rozsady zostały przesadzone do doniczek o średnicy 9 cm i wyniesione do nieogrzewanego tunelu na działce.

Wysadzenie na miejsce stałej uprawy.

Pomidory odmiany Odat F1 I Mandat F1, które są zalecane do uprawy w tunelu, wysadzono 1 maja. Tunel był jesienią nawieziony obornikiem i przed sadzeniem zastosowano Azofoskę w ilości 1,5 dag na m².

Do skrzynek i doniczek na tarasie rozsadę pomidorów wysadzono 18 maja, a do gruntu 21 maja br.

Uprawa i zabiegi pielęgnacyjne.

W wysokich odmianach rośliny prowadzone są na dwa pędy – główny i drugi pod pierwszym kwiatostanem. Dwa razy w tygodniu wyrastające w kątach liści pędy boczne są usuwane, a zostawione do uprawy podwiązywane do palików w tunelu pędy pomidorów są owijane na sznurkach przywiązanych do konstrukcji tunelu.

Nawożenie – w skrzynkach i w doniczkach do substratu warzywnego dodano przekompostowany obornik. W trakcie uprawy wszystkie pomidory niezależnie od miejsca uprawy zostały dwukrotnie podlane roztworem z alg oraz Biohumusem, a także od rozpoczęcia kwitnienia przy podlewaniu raz w tygodniu trzykrotnie zostały zasilone Plantonem do pomidorów.

Ochrona przed chorobami.

Wszystkie pomidory niezależnie od miejsca uprawy dwa tygodnie po posadzeniu zostały opryskane roztworem Miedzianu, a po ulewnych deszczach są opryskiwane wywarem ze skrzypu przemiennie z Bioseptem.

Owocowanie

Zbiór owoców rozpoczął się na początku lipca. Pierwsze dojrzałe owoce pojawiły się w tunelu na odmianach Odat F1 i Mandat F1 – na tarasie około 10 lipca u odmian Miki Cherry i Balkoni Red.

Podsumowanie i uwagi z okresu uprawy

Należy dbać o równomierną wilgotność podłoża – dużo podlewania wymagają pomidory uprawiane w doniczkach i skrzynkach, niekiedy nawet dwukrotnie w ciągu dnia. Szczególnie wrażliwa jest odmiana Black Cherry, co objawia się przy braku stałej wilgotności podłoża, pękaniem owoców. Zjawisko to następuje po ulewnych deszczach. Z uwagi na wyjątkowe walory smakowe tej odmiany, należy o nią szczególnie zadbać. Należy też pamiętać o stałym usuwaniu wyrastających pędów aby nie stworzył się ich gąszcz, który spowoduje pogorszenie zdrowotności roślin i opóźnienie dojrzewania owoców.

Reasumując , serdecznie polecam uprawę tej grupy pomidorów! Można mieć dużo smacznych owoców, których różne kształty i kolory zachęcają do ich zbierania i spożywania. Są one także wyjątkowo popularne wśród dzieci.

Edward Galus

Prezes Okręgu Świętokrzyskiego PZD

 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.