Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Jakich warunków potrzebuje lawenda? - 30.07.2021

Lawenda jest corocznie bardzo popularną ozdobą ogrodów, tarasów i balkonów. Najbardziej okazale prezentuje się w czasie kwitnienia,  ale jej srebrzyste liście i charakterystyczny zapach są atrakcją przez cały rok. Jak dbać o lawendę?
 
W sprzedaży można spotkać wiele odmian lawendy – głównie o typowej lawendowej barwie kwiatów, ale także o kwiatach różowych, w różnych odcieniach fioletu lub białych. Rośliny te są zimozielonymi krzewinkami, dorastającymi zwykle do wysokości od 30 do 80 cm. W lipcu na licznych, sztywnych pędach pojawiają się efektowne, pachnące kwiaty, które kwitną często nawet do września. Barwne i pachnące kwiaty lawendy przyciągają zwykle pszczoły i trzmiele.

Jakie wymagania ma lawenda?

Aby rośliny obficie kwitły i ładnie się prezentowały, trzeba zapewnić im optymalne warunki uprawy. Zarówno w pojemniku, jak i w ogrodzie lawendy potrzebują przepuszczalnego, lekkiego i wapiennego podłoża. Lawenda nie będzie  rosła zdrowo na ciężkich, gliniastych i mokrych glebach. Najlepsze stanowisko dla lawendy, to jasne, ciepłe i nasłonecznione (nawet suche) miejsce – jest to roślina odporna na susze i często sadzona jest w suchych, żwirowych ogrodach. Na wiosnę warto przyciąć lawendę, aby pobudzić ją do wypuszczenia nowych, zdrowych pędów kwiatostanowych.

Błędy w uprawie lawendy

Zbyt obfite podlewanie i źle dobrane, zacienione stanowisko mogą skutkować pojawianiem się i rozwojem chorób grzybowych. Wśród nich, najczęściej atakuje lawendę szara pleśń, powodująca czernienie i zamieranie pędów oraz wewnętrznej części rośliny. Aby unikać tego zagrożenia, najlepiej zapewnić roślinom odpowiednie warunki, monitorować jej stan i w razie potrzeby wykonać oprysk odpowiednim fungicydem zwalczającym szarą pleśń. Lawenda może być także atakowana przez szkodniki – np. mszyce. Szybki oprysk środkiem zwalczającym mszyce powinien rozwiązać problem. Pamiętajmy też, że lawendy są wrażliwe na niskie temperatury zimą i wymagają zabezpieczenia przed mrozem.

Uprawa lawendy w donicach

Lawendy mogą być z powodzeniem uprawiane w donicach i pojemnikach, które najkorzystniej ustawić na słonecznych tarasach lub balkonach. Aby uniknąć nadmiaru wilgoci w glebie i gnicia korzeni, w dnie pojemników powinny znajdować się otwory na odpływ wody (lawenda nie toleruje nadmiaru wody w glebie). Lawenda, bez względu na odmianę, bardzo dobrze prezentuje się  w uprawie pojemnikowej, jak i na ogrodowych, czy działkowych rabatach, np.  w towarzystwie, bylin o barwnych liściach, iglaków oraz ziół. W uprawie gruntowej, a tym bardziej pojemnikowej, nie można zapominać także o zasilaniu lawendy – jest to niezbędne, aby rośliny obficie kwitły i ładnie wybarwiały się ich liście. Najprościej wykorzystywać do tego celu nawozy mineralne (np. rozpuszczalne w wodzie i aplikowane wraz z podlewaniem), przeznaczone do nawożenia ogrodowych roślin kwitnących. Na zimę trzeba zabezpieczyć przed mrozem zarówno donicę, jak i nadziemną część rośliny (można także przenieść całą donice w bezpieczniejsze miejsce, gdzie nie będzie narażona na niskie temperatury).

 

Maciej Aleksandrowicz

OZ Mazowiecki

zdjęcie: pixabay.com

 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.