Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

ROŚLINY RETRO - 09.06.2021

W dzisiejszych czasach pojawiają się przeróżne mody, panujące w wielu odmiennych dziedzinach naszego życia. Zjawisko to nie omija także roślin ogrodniczych. Obecnie na przykład sadzi się na działkach dużo roślin cebulowych, bulwiastych, wrzosowatych azalii i rododendronów, które naprawdę upiększają nasze działki. Warto przypomnieć, że istnieje szereg roślin, które dawniej częściej spotykało się na działkowych rabatach, a aktualnie jest ich coraz mniej. Pozwolę sobie przypomnieć o kilku z nich. Warto zachować na działce poniżej wymienione byliny, gdyż są łatwe w uprawie – z reguły wcześnie kwitną, stanowią pożytki pszczele oraz zapewniają większą bioróżnorodność w ogrodzie.

Pierwiosnek lekarski

Zależnie od pogody kwitnie od końca marca do maja. Liście pomarszczone, podłużne, jajowate, spodem omszone. Kwiaty intensywnie żółte, zebrane w baldaszek, pęd do 30 cm długości. Wymaga gleby żyznej, próchnicznej i wilgotnej.

Rozmnażanie –  przez samosiew lub podział po kwitnieniu.

Zastosowanie –  jako wcześnie kwitnąca ozdoba rabaty lub na mały bukiet do wazonu – zdobią do 7 dni. Roślina ma też zastosowanie jako surowiec lekarski.

                                                

Gęsiówka

Dawniej popularna jako wcześnie kwitnąca tzw. roślina poduszkowa. Wysokość roślin około 20 cm, liście łopatkowate szarozielone, pędy rozgałęzione, gęsto ulistnione. Kwiaty białe, osadzone w zwartych gronach. Kwitnie około 3 tygodnie.

Rozmnażanie wiosną lub jesienią przez podział oraz sadzonki pędowe. Po kwitnieniu należy roślinę przyciąć.

Zastosowanie – brzegi rabat, murki kwiatowe, można gęsiówką pokrywać duże powierzchnie rabat.

Rośnie na różnych glebach – byle nie za suchych, na stanowisku słonecznym ewentualnie lekko zacienionym.

                                                

Omieg

Na silnie skróconych pędach wyrastają duże, ząbkowate, sercowate liście. Ponad liście wznoszą się pędy kwiatostanowe do wysokości 50 cm, zakończone żółtymi koszyczkami. Kwitnie od końca kwietnia przez maj.

Wymagania – gleba wilgotna, stanowisko półcieniste lub cieniste, ale rośnie również w słońcu.

Rozmnażanie przez podział. Roślina nie może rosnąć zbyt długo w tym samym miejscu, wymaga  podziału i przesadzania co 4 – 5 lat.

Zastosowanie na rabaty bylinowe i kwiat cięty. 

                                                

Smagliczka skalna

Roślina wysokości 20 – 25 cm. Pędy silnie ulistnione, pokładające się, liście równowąskie, szare, filcowato owłosione. Kwiaty drobne, żółte, zebrane w długie grona. Okres kwitnienia to koniec kwietnia przez maj. Po kwitnieniu roślinę należy przyciąć, zasilić nawozem aby odbudowała dobrze ulistnione pędy, które zapewnią obfite kwitnienie w roku przyszłym.

Rozmnażanie – odmiany o kwiatach pojedynczych z nasion pełnych przez sadzonki półzdrewniałe, pobrane w końcu lipca i sierpniu.

Zastosowanie do ogródków skalnych, murki kwiatowe, brzegi rabat.

Smagliczka wymaga stanowiska słonecznego, gleb piaszczysto- gliniastych suchych.

                                                

Ubiorek wiecznie zielony

Bylina wysokości 15 do 25 cm. Liście wąskie do 0,5 cm szerokości, zimozielone. Kwiaty białe, zebrane w baldachogrona. Kwitnie kwiecień – maj.

Zastosowanie- na brzegi rabat, do ogródków skalnych.

Wymagania – stanowisko słoneczne, gleba żyzna, piaszczysto- gliniasta, nie za sucha.

Uprawa – rozmnażanie przez podział lub sadzonki półzdrewniałe. Po kwitnieniu roślinę przyciąć i zasilić nawozem.

                                                

Pełnik ogrodowy

Rośliny wysokości od 50 do 80 cm. Liście odziomkowe dłoniaste osadzone na długich gładkich ogonkach. Ze szczytów pędów wyrastają wiechowato rozgałęzione pędy kwiatowe. Kwiaty składają się z wielu listków okwiatu, zachodzących na siebie, ułożonych w kształcie kuli, lśniących, barwy żółtej. Kwitnie w kwietniu – maju.

Zastosowanie – sadzenie grupami nad zbiornikami wodnymi, można na rabacie bylinowej, ale należy zapewnić wilgotne stanowisko. Pełniki nadają się też na kwiat cięty.

Wymagania – gleba próchniczna wilgotna, stanowisko słoneczne. Co 2- 3 lata dobrze jest wokół pełnika rozłożyć torf i dobrze rozłożony, przekompostowany obornik.

Rozmnażanie – przez podział, niektóre gatunki można rozmnażać przez siew nasion, które muszą przejść  stratyfikację- wysiać jesienią zimą – zostaną poddane niskim temperaturom i wzejdą wiosną.

                                               

Kocimiętka

Tworzy gęste kępy pędów do wysokości  30 – 40 cm. Liście ma drobne, szaro- srebrno- zielonkawe. Kwiaty niebieskie z odcieniem lila zebrane w długie kłosy.

Pierwszy raz zakwita w maju, po przycięciu może zakwitnąć 2-3 razy w  roku.

Zastosowanie – na stanowiska słoneczne, na rabaty, murki kwiatowe do ogródków skalnych. Nazwę ma związaną z tym że, jest wabikiem, narkotykiem  dla kotów, ale posiada też właściwości lecznicze i odstraszające uciążliwe owady.

Rozmnażanie przez podział kęp w kwietniu- czerwcu lub przez sadzonki wierzchołkowe ukorzeniane wiosną marzec- kwiecień albo późnym latem sierpień-wrzesień.

Z tego krótkiego przeglądu wynika, że warto mieć te rośliny na swojej działce. Mogą one zdobić nasze rabaty, niektóre nadają się na wiosenne bukiety, a określone gatunki posiadają właściwości lecznicze jako zioła.

                                                

Edward Galus

Prezes Okręgu Świętokrzyskiego PZD

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.