Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Kiedy drzewa nie owocują ? - 23.03.2021

Zdarza się, że drzewo nie owocuje przez dobrych kilka lat mimo, że kwitnie każdego roku. Jeśli nawet pojawią się owoce to bywają drobne, zniekształcone i niesmaczne. Powodem może być brak zapylacza – innej odmiany kwitnącej w zbliżonym czasie lub brak owadów zapylających. Jeśli nie znamy odmiany, którą mamy na działce, a chcemy dobrać zapylacz, to mamy drobny kłopot, ale do rozwiązania.

                            

Dobrym zapylaczem dla większości odmian jabłoni są: James Grieve, Koksa Pomarańczowa, Golden Delicious, Idared lub Szampion.

W przypadku gruszy warto kupić jedną z odmian tj.: Faworytka, Konferencja, Komisówka lub Lukasówka.

Dla większości czereśni dobrymi zapylaczami są: Rivan, Buttnera Czerwona i Hedelfińska.

W przypadku śliw sprawdzą się: Amers i Stanley, ale popularne odmiany tj.: Węgierka Zwykła, Renkloda Ulena i Królowa Wiktoria również staną się źródłem pyłku dla innych śliw.

Dla wiśni kupujemy odmianę samopylną np.: Kelleris 16, Łutówka, Wanda, Sabina, Debreceni Bötermö lub Lucyna.

Przy zakupie nowych drzewek należy zapytać szkółkarza, na jakiej podkładce są szczepione drzewka. Drzewa sczepione na podkładkach generatywnych (z nasion) rosną silnie i później wchodzą w okres owocowania. Drzewka szczepione na podkładkach wegetatywnych (odrosty od korzenia) rosną słabiej i szybciej wchodzą w okres owocowania, ale są bardziej wrażliwe na mróz.

Jabłonie szczepione na podkładkach skarlających szybciej wchodzą w okres owocowania. W 70 % jabłonie są szczepione na podkładkach wegetatywnych.

W przypadku wiśni, odmiany szczepione na antypce szybciej wchodzą w okres owocowania, a szczepione na czereśni ptasiej rosną silniej i później zaczynają owocować.

Dla czereśni: podkładki P-HL oraz GiSelA 5 i GiSelA 6 należą do słabo rosnących i drzewka szybciej wchodzą w owocowanie.  A drzewka szczepione na czereśni ptasiej rosną silniej i później zaczynają owocować.

Grusze szczepione na podkładkach: Pigwa S1 i grusza kaukaska rosną silnie i późno wchodzą w okres owocowania. Podkładki: Pigwa A i Pigwa C rosną słabiej i drzewa szybciej wchodzą w okres owocowania.

Śliwy szczepione na ałyczy rosną silnie i późno wchodzą w okres owocowania. Mają dobrze rozwinięty system korzeniowy i mogą rosnąć na glebach słabszych. Śliwy szczepione na siewkach Węgierki Wangenheima rosną słabiej i szybciej wchodzą w okres owocowania.

Zbyt mocne cięcie opóźnia tworzenie się pąków kwiatowych, ponieważ drzewo całą swoją siłę kieruje na odbudowę pędów. Lepiej jest przyginać pędy, wówczas składniki pokarmowe „rozejdą się” w nich równomiernie i drzewo będzie tworzyć pąki kwiatowe.

                      

Najprostsze, co możemy zrobić, to zakupić domek dla pszczół murarek wraz z kokonami lub domek dla trzmieli. Kiedy trzmiele wylecą ze swych zimowych kryjówek, może osiedlą się właśnie w takim domku. 

         

Jeśli drzewo nie jest dostatecznie odżywione nie będzie miało z czego wydać kwiatów i owoców. Po analizie składu gleby, warto zastosować dolistne nawożenie. Analizę gleby należy wykonać przynajmniej co 4 lata.

Gdy drzewo choruje, porażone mogą być liście, pędy i kwiaty, a potem owoce. Tak się zdarza w przypadku wiśni porażonej przez moniliozę – brunatną zgniliznę drzew pestkowych. Do uprawy wybieramy odmiany odporne i stosujemy naturalne wyciągi, które podnoszą kondycję drzew i ich podatność na choroby oraz ograniczają rozwój czynników chorobotwórczych.

Problem może znajdować się pod ziemią. Karczowniki mogą podgryzać korzenie i drzewo nie ma czym pobrać wody i składników pokarmowych. Albo korzenie natrafiły na warstwę skał (np. w rejonach podgórskich).

                        

Czasem wszystko się zgadza, a pomimo tego drzewo nie rodzi owoców. Warto zwrócić uwagę na pnie: jeśli zauważymy owocniki huby, to jest to kolejny powód słabej kondycji drzewa. Takie drzewo z każdym rokiem rośnie coraz gorzej, dlatego lepiej jest usunąć je z działki. Nowe drzewko sadzimy w innym, dobrze przygotowanym miejscu.

                                  

Tekst i zdjęcia:

Jadwiga Brzozowska

OP PZD Rzeszów

 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.