Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

DYNIA MUSZKATOŁOWA – POLECAM DO UPRAWY NA DZIAŁCE - 23.03.2021

Marzec to miesiąc kiedy planujemy co będziemy uprawiać w danym roku na działce i kupujemy nasiona. Działkowcy powinni uprawiać gatunki wyróżniające się smakiem, dużą zawartością cennych składników pokarmowych i próbować różne gatunki oraz odmiany,  nowości pojawiające się na rynku i te polecane do uprawy. Do tej pory uprawiałem na działce dynię Hokkaido i jesteśmy wraz z rodziną zadowoleni z jej walorów smakowych oraz różnorodnego zastosowania w konsumpcji. W ubiegłym roku oprócz niej postanowiłem posadzić również dynię muszkatołową. Oto kilka uwag z  obserwacji jej uprawy:

Nasiona po dwie sztuki zostały wysiane pod koniec kwietnia do doniczek o średnicach 9 cm, wypełnionych substratem torfowym do warzyw pod koniec kwietnia i kolejno wstawione do nieogrzewanego tunelu foliowego. Po wschodach w każdej doniczce została jedna silniejsza roślina. W drugiej połowie maja 2 sadzonki zostały wysadzone do dołków zaprawionych obornikiem – teren uprawy był wyściółkowany ciemną agrowłókniną. Wzrost roślin przebiegał powoli (chłodna pogoda), późno pojawiły się kwiaty, zwłaszcza żeńskie i dopiero pod koniec miesiąca lipca zawiązało się na tych dwóch roślinach 5 zawiązków owoców. Wzrost roślin przyspieszył w sierpniu i utrzymywał się przez miesiąc wrzesień, co było możliwe wskutek braku przymrozków. Omawiana dynia muszkatołowa wymaga dużo składników pokarmowych, a więc zasilania, co było czynione jednokrotnie Azofoską i trzykrotnie gnojówką z pokrzywy w odstępach czasowych co dwa tygodnie. Rośliny nie chorowały – dopiero w drugiej połowie lata pojawił się ma liściach mączniak właściwy – przeciwdziałano mu dwukrotnym opryskiem w sierpniu i na początku września Bioseptem. Ze zbiorem owoców czekano na czas tuż przed przymrozkami – zostały zebrane w drugiej połowie października. Sprzyjająca pogoda pomogła dorosnąć i dojrzeć owocom. Mimo że skórka owoców nie była pomarańczowa tylko miejscami żółta, to w środku miąższ był pomarańczowy. Owoce – 5 sztuk osiągnęły wagę od 3 do 12 kg. Dobrze przechowywały się na półce w nieogrzewanej piwnicy do końca lutego.

Kilka uwag z uprawy ubiegłorocznej – rozsadę należy zacząć przygotowywać wcześniej, około połowy kwietnia. Roślinom należy zapewnić słoneczne stanowisko, a po zawiązaniu określonej liczby zawiązków, należy ograniczać wzrost dalszych pędów, dbać o podlewanie i zasilanie w okresie uprawy. Dlaczego polecam dynie muszkatołową? Ponieważ jej miąższ jest słodki, pomarańczowy, smaczny i zawiera wiele cennych składników dietetycznych. Jest do tego nisko kaloryczny. Przepisy kulinarne podają, że dynia nadaje się do potraw słodkich, ale także na bazę puree do zupy. Jest też bardzo smaczna na surowo oraz jako składnik domowych surówek i soków. U nas w rodzinie dynia spożywana jest jako zupa i grillowana z innymi warzywami oraz przyprawami. Z posiadanego doświadczenia ubiegłorocznego, zachęcam do uprawy na działce i wykorzystania kulinarnego.

Naprawdę warto!

  Edward Galus

  Prezes Okręgu Świętokrzyskiego PZD

 

 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.