Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

ROZPOCZYNAMY PRODUKCJĘ ROZSAD WARZYW DO UPRAWY W TUNELU - 02.03.2021

Przygotowanie rozsady w domu jest kłopotliwe, gdyż trzeba jej zapewnić odpowiednie miejsce, ciepło, a przede wszystkim dużą ilość światła. Poniżej wskażę jednak argumenty potwierdzające, że warto zadać sobie ten trud.

            Przygotujemy dla siebie rozsady odmian warzyw takich, jakie chcemy spożywać – amatorskich, o dużych walorach smakowych i odżywczych. Jeżeli  w ofercie gatunków, które chcemy uprawiać są nasiona odmian heterozyjnych, to wlaśnie je wybieramy do uprawy, ponieważ dadzą nam wysoki i dobrej jakości plon. Odmiany te mają także genetyczną odporność na część chorób, zwłaszcza wirusowych. Starajmy się uprawiać kilka odmian zróżnicowanych pod względem terminów plonowania – wczesnych, ale też i o przedłużonym okresie dojrzewania. Pozwoli nam to zachować wydłużony termin ich zbioru i przydatności do konsumpcji. Pamiętajmy o odmianach dobrych na przetwory, o różnych kształtach i kolorystyce – ciekawiej będą wtedy wyglądać na talerzu i w słoiku.  Przy tej okazji można wypróbowywać również nowości ukazujące się na rynku i wyrobić sobie własną opinię na ich temat.

            Koniec lutego i początek marca to czas na wysiew nasion papryki i oberżyny, aby rozsady były przygotowane do wysadzenia w nieogrzewanym tunelu pod koniec kwietnia. Na załączonych zdjęciach przedstawiono wysiew 7 odmian papryki – 6 słodkich i jednej ostrej oraz oberżyny. Papryki to: odmiana pomidorowa Dumas,  pomarańczowa Kubista F1,  żółta  Kasia,  czerwone Jolanta i Yolo Wonder oraz o białokremowym kolorze  owoców wczesna Bianca F1, a także ostra Cayenna,  oberżyna natomiast to odmiana Avan F1 . Wysiano po dwie odmiany do jednej przegrodzonej doniczki z zapisaną datą wysiewu, gatunkiem i odmianą. Przyjęto 50 % siłę kiełkowania czyli na potrzebne 5 sztuk rozsady wysiano 10 nasion. Wysiano je do substratu torfowego (ważne jest równomierne rozmieszczenie nasion w podłożu), następnie przykryto nasiona mieszanką torfu z piaskiem i obficie zroszono dla zapewnienia dużej wilgotności. Celem ochrony przed parowaniem zabezpieczono woreczkami foliowymi.  Temperatura do wschodów powinna wynosić od 20 do 26 °C. Doniczki postawiono w najcieplejszym miejscu w domu przy kaloryferze do czasu skiełkowania. Pamiętać należy o stałej obserwacji i sprawdzaniu wilgotności. W razie potrzeby zraszać, a gdy pojawią się wschody, należy zdjąć przykrycie i wystawić je na światło.

                                          Edward Galus

                                         Prezes Okręgu Świętokrzyskiego PZD

 

 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.