Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Uciążliwe wciornastki - 13.01.2021

Działkowcy aktywnie uprawiają rośliny nie tylko na działce. O tej porze roku z powodzeniem hodujemy kiełki i pietruszkę na świeżą natkę oraz cebulę na szczypior, a przede wszystkim doniczkowe rośliny ozdobne. Ale jak to w życiu bywa, nawet domowe uprawy i rośliny ozdobne, są atakowane przez szkodniki. Tym razem – wciornastki.

Małe, szybko przemieszczające się owady o ciemnym lub żółtym kolorze ciała, wysysające soki z liści i żywiące się miękkimi tkankami to właśnie wciornastki. Gdy zauważymy na liściach niewielkie, jasne plamy lub ciemne, grudkowate odchody (po spodniej stronie liści), albo zdeformowane pędy i liście, które przy dużym porażeniu zasychają, możemy mieć pewność, że to właśnie te szkodniki. Wciornastki mogą być przenoszone z wiatrem lub mogą zostać zawleczone z nowymi roślinami. Szkodniki te żerują na roślinach domowych i na ogrodowych.

Długość ciała dorosłych owadów nie przekracza2 mm, na ich tułowiu widoczne są dwie pary cienkich, podłużnych skrzydeł z brzegami pokrytymi strzępiną. Dorosły owad żyje od 2 do 4 tygodni i w tym czasie składa kilkadziesiąt jaj, z których wylęgają się larwy, potem pojawiają się kolejne owady dorosłe. W zależności od temperatury, jaką mamy w mieszkaniach, wciornastki rozwijają się wolniej lub szybciej. W temperaturze 20℃ po 22 dniach pojawia się kolejne pokolenie. A w temperaturze25°Cjuż po 18 dniach pojawią się nowe osobniki dorosłe. Im cieplej i bardziej wilgotne powietrze, tym cykl rozwojowy wciornastków skraca się.

Do zwalczania wciornastków w mieszkaniach polecany jest naturalny preparat Agrocover. Można zakupić go w formie koncentratu lub wygodnego do użycia sprayu. Preparat ten jest w pełni bezpieczny, powstał na bazie oleju rydzowego. Można stosować go co 7-10 dni bez obawy, że szkodniki uodpornią się na ten środek. Aby pozbyć się szkodników, należy dokładnie opryskać pędy i liście (szczególnie od spodu). Preparat przylega do owadów i powoduje ich uduszenie. Agrocover zwalcza również  mszyce, przędziorki, miseczniki i mączliki.

W zwalczaniu szkodników roślin doniczkowych pomocne są pałeczki nawozowo-owadobójcze Provado Combi Pin 02 PR. Zawierają one środek o działaniu żołądkowym i kontaktowym przeznaczony do zwalczania mszyc, wciornastków, mączlika i miseczników. W zależności od wielkości doniczki, do ziemi wciska się od kilku do kilkunastu pałeczek.

 

 

Tekst:Jadwiga BrzozowskaOkręg Podkarpacki w Rzeszowie

Zdjęcia: Anna Ewa Michowska Okręg w Lublinie

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio