Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Działka w zimie – o czym warto pamiętać? - 11.01.2021

Zima, to czas, kiedy zazwyczaj nie ma zbyt wiele pracy na działce lub w ogrodzie. Warto jednak wykorzystać okres spoczynku roślin, by zaplanować nowe nasadzenia oraz poszukać pomysłów na udoskonalenie lub modernizację działki. Nie możemy także zapominać, by na bieżąco kontrolować zimowe osłony roślin oraz usuwać z nich nadmiar śniegu.

 

Planowanie działki i nowych nasadzeń

W zimie z pewnością nie zabraknie czasu, by spokojnie zastanowić się, jakie rośliny chcielibyśmy dosadzić na działce. Można też zaplanować zmianę aranżacji roślinnej (np. zaprojektowanie nowych kształtów rabat) lub przesadzenie roślin już rosnących w nowe, lepsze miejsca. Najlepiej zabrać się do tego z kartką papieru i przelać na nią wszystkie pomysły, które łatwiej będzie realizować wiosną.

Jak poprawić wygląd działki zimą?

Słoneczne i cieplejsze dni w zimie, to okazja do wykonania prac, dzięki którym można poprawić wygląd elementów altan (np. odświeżenie elewacji), małej architektury lub ogrodzenia (np. remont lub wymiana zużytych elementów). Warto też dokonać przeglądu terenu działki i usunąć z niej niepotrzebne przedmioty zaśmiecające ogród. Pamiętajmy też, aby zadbać o narzędzia ogrodowe, które na pewno lepiej będą nam służyć w przyszłym sezonie, jeśli poświecimy im trochę czasu zimą. Narzędzia oczyszczamy, remontujemy lub wymieniamy, oliwimy sekatory i nożyce, a następnie umieszczamy w suchym miejscu.

Uwaga na śnieg

Dla roślin najgroźniejszy jest mróz, ale bardzo często niebezpieczny jest również ciężki śnieg. Intensywne opady mogą połamać gałęzie roślin lub trwale je odkształcić, zaburzając pokrój typowy dla danego gatunku. Dotyczy to szczególnie krzewów iglastych o wąskim, kolumnowym lub stożkowatym pokroju.
Warto śledzić prognozy pogody i w przypadku nadchodzących opadów śniegu obwiązywać rośliny sznurkiem lub strząsać z nich śnieg np. za pomocą miotły lub lekkich grabi.

Bielenie pni drzew

Nie można zapominać także o bieleniu pni drzew owocowych. Słoneczne dni w styczniu powodują nagrzanie się dolnych partii pni. Nagły spadek temperatury nocą powoduje pękanie korowiny, a co za tym idzie odsłanianie drewna. Aby temu zapobiec zaleca się  bielenie pni drzew roztworem wapna z dodatkiem farby emulsyjnej.

Trawnik w zimie

Jeśli śnieg długo zalega na powierzchni trawnika, nie należy wydeptywać ścieżek w śniegu. Trawa pod ubitym śniegiem łatwo się niszczy – mocno ogranicza się dostęp powietrza do źdźbeł, co może powodować rozwój chorób grzybowych po zimie. Po długiej zimie i zalegającym, wydeptanym śniegu  trawnik po zimie najczęściej wymaga intensywnej regeneracji lub w ogóle nie nadaje się do użytku. Jest to także jeden z argumentów do przemyślenia, czy rzeczywiście niezbędny jest na działce trawnik – czy nie lepiej poszukać alternatywy? Zamiast trawnika możemy przecież równie dobrze zastosować rośliny okrywowe lub fragment z ciekawą, przepuszczalną dla wody nawierzchnią (np. żwirową).

Kontrola zimowych osłon roślin

Wszystkie osłonięte (np. białą agrowłókniną), wrażliwe na mróz rośliny powinniśmy stale monitorować.  W ostatnim czasie zimy są raczej łagodne lub zdarzają się okresy odwilży, gdy temperatura sięga nawet około plus 10 stopni Celsjusza.

Takie ocieplenie, utrzymujące się przez dłuższy czas może być niebezpieczne dla okrytych i zabezpieczonych przed mrozem roślin. Wyższa temperatura powoduje pobudzenie roślin do rozpoczęcia wegetacji (zaczynają krążyć soki). Po okresie odwilży często następuje nawrót niskich temperatur, co powoduje, że  rośliny takie bardzo łatwo przemarzają. Właśnie dlatego w czasie okresowych ociepleń w zimie warto sprawdzić, czy nie nabrzmiewają pąki roślin i w razie konieczności zdejmować  z nich osłony (np. w ciągu dnia) do czasu kolejnego znacznego ochłodzenia.

 

Maciej Aleksandrowicz

OZ Mazowiecki PZD

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio