Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Winorośl na działce - 20.10.2020

W ogrodach przydomowych, działkach ogrodowych w naszym kraju na dobre już rozgościła się winorośl. Jest rośliną bardzo cenną, a piękna masa liściowa widoczna jest z daleka. Bardzo silne przyrosty pędów sprawiają, że działkowcy używają ich do maskowania altan i pergoli. Umiejętne prowadzenie winorośli zapewnia osłonę od słońca i zapewnia intymność oraz sprawia wrażenie tajemniczego ogrodu. Pochodzenie winorośli to Europa Południowa, Azja Południowo-Wschodnia i Kaukaz. Są setki odmian.

W Polsce najpopularniejsze odmiany to Agat Doński, Alwood, Arkadia, Aurola, Chrupka Złota, Einset, Gołubok, Iza Zaliwska i Regina. Ogromna większość winorośli jest bardzo silnie rosnąca, niektóre pędy mogą dochodzić do 40 metrów długości. Bardzo cenne są owoce, z których można otrzymać cenne wina i rodzynki. Owoce winogron zalecane są przez lekarzy w chorobach nowotworowych i nadciśnienia tętniczego. Są źródłem witamin A, B, C i minerałów, takich jak : fosfor, potas, wapń, magnez, cynk, miedź, żelazo i jod.

Sadzonki, które kupujemy w doniczkach powinny być zdrowe, liście wykształcone, bez oznak chorobowych. Sadzimy je w miejscach słonecznych, a ziemia znajdująca się na działce spełnia wymagania glebowe. Wysadzamy je od połowy maja do października. Ze względu na bardzo duży system korzeniowy, winogron nie wymaga intensywnego podlewania. Cięcie winogronu przeprowadzamy w stanie uśpienia, na przełomie lutego i marca. Przypominam, że owoce wyrastają z tegorocznych pędów, które wyrastają z odrostów ubiegłorocznych. I właśnie te pędy z ubiegłego roku przycinamy w taki sposób, aby posiadały na swojej długości 6-12 węzłów. Opadłe liście po okresie wegetacji znakomicie nadają się do kompostowania. Możemy nawozić winogron w okresie wegetacji granulatem nawozowym od dwóch do trzech dawek, najlepszy jest target.

Instruktor Okręgowy SSI PZD
Okręg Opolski
Waldemar Kamiński

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.