Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Z życia ROD

ROD „Zacisze” w Zabrzu – rozwiązania ekologiczne do naśladowania - 27.08.2020

Każdy działkowiec dbając o wydatki na wodę może zaoszczędzić w prosty, efektywny i ekologiczny sposób. Gospodarując oszczędnie wodę zbierając deszczówkę w beczkach i różnych zbiornikach. Poniższe podpatrzone u działkowców ROD Zacisze i pokazane rozwiązania pokazują jak w prosty sposób i oszczędnie zamaskować pozyskiwaną wodę tak zwaną deszczówkę.

Ściółkowanie gleby to prosty sposób na zatrzymanie wody w glebie oraz bez chemiczną walkę z chwastami. To prosty sposób na zatrzymanie wody w glebie oraz bez chemiczną walkę z chwastami. Kolejnym pozytywnym do naśladowania jest stosowanie naturalne środki ochrony roślin, czyli ogród bez chemii. Łatwe do przygotowania, w pełni naturalne i bezpieczne dla środowiska – to doskonała alternatywa dla chemicznych środków ochrony roślin, można wymienić np.: preparat z czosnku, preparat z tytoniu, preparat z cebuli oraz wieli innych. Poza wymienionymi metodami, warto również zwrócić uwagę na owady pożyteczne w ogrodzie, które żywią się szkodnikami roślin ogrodowych, pomagając tym samym ograniczyć liczebność szkodników w naszych ogrodach i na działkach. Niestety stosowane chemiczne środki ochrony roślin, poza szkodnikami, mogą być szkodliwe też dla owadów pożytecznych. To kolejny powód, aby prowadzić ogród bez chemii, oparty o naturalne metody uprawy, nawożenia i ochrony roślin.

W tym roku Zarząd ROD Zacisze w Zabrzu kładzie nacisk na domki dla pożytecznych owadów. Zorganizował budowę domków w konkursie „Wirtualny Konkurs na Dzień Dziecka” oraz podarował jeden z domków dla placówki opiekuńczo-wychowawczej, po przeprowadzonej prelekcji.

Ciekawą inspiracją dla działkowców jest wybudowany i wystawiony na pokaz przy domu działkowca duży domek dla pożytecznych owadów i zastosowanie w nim różnych rozwiązań budowy schronienia dla pożytecznych owadów.

Nie sposób wymienić wszystkich metod i przykładów w stosowaniu ekologicznych upraw i metod zastosowanych w naszym ogrodzie ROD Zacisze w Zabrzu. Natomiast kopalnią wiedzy może być korzystanie z bezpłatnych broszur PZD np.: „Intensywny warzywnik”, „Bądźmy świadomi, bądźmy Eko” jak czytając miesięczniki „Działkowca” i „Mój Ogródek”.

Opracował Ireneusz Kędzierski – ROD Zacisze

Powrót

Copyright © 2020 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio