Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Róża pomarszczona już kwitnie - 19.06.2020

Rosa rugosa jest krzewem o wyprostowanym pokroju, którego pędy pokryte są  cierniami i kolcami, w zależności od odmiany, róże dorastają do wysokości nawet 2m. Róża pomarszczona może rosnąć jako soliter lub w formie żywopłotu. Róże tworzą podziemne rozłogi i szybko rozrastają się. Pachnące kwiaty pojawiają się od końca maja, mają kolor różowy, biały, a nawet czerwony lub żółty.

Z płatków można przygotować pyszną konfiturę, płatki można również zasuszyć i dodać do herbaty albo aromatyzować nimi cukier lub likiery. Po zebraniu płatków należy odciąć z nich białe nasady, które mają gorzki smak. Według przedwojennego przepisu płatki kwiatowe sparza się wrzątkiem, po osuszeniu obficie skrapia sokiem z cytryny, a potem smaży w syropie. Na0,5 kg płatków potrzeba 1-1,5 kg cukru. Pozostawiamy płatki w syropie do następnego dnia, potrząsamy parę razy naczyniem i mieszamy łyżką, aby się rozdzieliły. Nazajutrz smażymy na wolnym ogniu, aż róża nabierze przeźroczystości i zimną konfiturę przekładamy do słoików. Jednak prościej jest różane płatki utrzeć w makutrze lub z miksować z cukrem i kwaskiem cytrynowym na gęsty mus, który po przełożeniu do słoiczków przechowujemy w lodówce.

Owoce róży pomarszczonej dojrzewają pod koniec sierpnia i po oczyszczeniu nadają się na dżem lub w całości do suszenia  z przeznaczeniem na zimową herbatę. Owoce zawierają dużo witaminy C, przez co działają przeciwzapalnie i moczopędne.

Róża pomarszczona najlepiej rośnie na słonecznym stanowisku i na żyznej, piaszczysto gliniastej glebie z dodatkiem dobrego kompostu. Nie lubi suszy i okresowego zalewania. Róże sadzimy w odległości przynajmniej1 mod granicy działki i co 80-100cm od siebie.

Odmiany:

'Polareis'  białoróżowe, pełne kwiaty pojawiają się w maju. Krzew dorasta do 0,8 m wysokości.

 'F.J. Grootendorst'  karminoworóżowe kwiaty są półpełne, pojawiają się od czerwca  aż do mrozów. Krzew dorasta   do  1   m wysokości.

 'Speruge'  karminowoczerwone, duże, lekko pachnące kwiaty pojawiają się w maju. Krzew dorasta do1 m wysokości.

 'Moje Hammarberg' – fioletowe, półpełne i pachnące kwiaty pojawiają się w maju. Krzew dorasta do 1 m wysokości,   silnie się rozkrzewia.

 

 'Rokoko'  jasnoróżowe, duże, lekko pachnące kwiaty pojawiają się w maju. Krzew dorasta do 1,2m wysokości.

 'Handwar'  różowe, półpełne, silnie pachnące kwiaty pojawiają się w maju. Krzew dorasta do1,2 m wysokości i mocno   się krzewi.

 'Hansa' – fioletowoczerwone pełne kwiaty są bardzo duże i mocno pachną. Krzew dorasta do2 m wysokości.

 

Jadwiga Brzozowska

OP PZD Rzeszów

Powrót

Copyright © 2020 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio