Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Letnie cięcie wiśni i czereśni - 15.06.2020

Na ostatnim szkoleniu w zeszłym roku, które prowadziłem była również mowa o cięciu wiśni i czereśni. Działkowcy którzy dostosowali się do wskazań co do cięcia letniego oraz zapobiegania chorób wiśni i czereśni w tym sezonie z pewnością nie mają kłopotu z brunatną zgnilizną drzew pestkowych, która tak mocno zaatakowała nasze wiśnie.

Już w czasie kwitnienia drzew w maju a także później zauważamy w koronach drzew zamierające nagie na brązowo pędy lub nawet całe gałęzie. Jest to groźna choroba wiśni zwana brunatną zgnilizna drzew pestkowych, która powinna być zwalczana przez opryskiwanie drzew : ekologicznie wywar ze skrzypu 1:4 i krwawnika 1:10 lub chemicznie: preparatem o działaniu zapobiegającym i interwencyjnym jakim jest Topsin lub Switch.

Korony wiśni i czereśni prześwietlamy w sierpniu po zbiorach owoców. Nie poleca się prześwietlenia drzew wiśni i czereśni wiosną ponieważ w miesiącach wiosennych mogą zostać zainfekowane grzybem jakim jest srebrzystość liści – liście stają się srebrne a drzewo stopniowo zanika. Prześwietlenie polega na wycinaniu pędów i gałęzi ze środka korony aby ją rozrzedzić i dopuścić światło słoneczne do środka. Wycinamy również gałęzie, które z wiekiem opuściły się i pokładają się na ziemi.

Kiedy wiśnia osiągnie wiek 6-8 lat można zauważyć w koronach dużo nagich pędów bez liści. Są to pędy stare bezproduktywne i powinny być zastąpione pędami młodymi. W tym okresie należy również skracać wierzchołki.
Nie skracamy wszystkich konarów jednocześnie. Jeśli skrócimy 3-4 korony na długość 1,0m-1,5m to uzyskamy dużo pędów młodych owoconośnych. W następnym roku również skracamy pozostałe korony tak aby nasza wiśnia zbytnio tego nie odczuła i bez szkody dla plonów.

Czereśnie nie cięte z trudem mieszczą się na działce. Można taka duża czereśnie przyciąć stosownie do potrzeb i obniżyć o kilka metrów przez wycięcie wierzchołka lub ograniczyć rozpiętość korony. Tak silne cięcie jest możliwe be szkody dla drzewa w czerwcu lub lipcu po zerwaniu owoców. W tym czasie wycinamy wszystkie pędy długie nad 5 listkiem, licząc od podstawy pędów. Nasadę pędów pozostawiamy ponieważ tworzą się tam pąki kwiatowe. Jeśli wszystkie pędy długie wytniemy to korona nie powiększy swoich rozmiarów ponieważ owocujące pędy krótkie nie decydują o wielkości drzewa.


Wszystkie rany po cięciu należy smarować maścią Funaben lub farbą emulsyjną z dodatkiem miedzianu lub Topsinu 0,25 farby 5g środka.
Zwykle po takim cięciu letnim opryskuję drzewo preparatem Sylit aby wszystkie mniejsze rany były zabezpieczone.
Narzędzia które będą nam potrzebne do cięcia drzew to : sekatory, piły należy przemyć denaturatem aby nie doszło do infekcji jaka jest rak bakteryjny. Chore liści należy spalić lub zakopać.

Instruktor Okręgowy
SSI PZD Okręg Opolski
Piotr Gadziński

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.