Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Kwitną akacje - 10.06.2020

Robinia akacjowa (Robinia pseudoacacia)- grochodrzew biały, robinia biała, akacja to duże drzewo, które zazwyczaj rośnie w pobliżu ogrodów i przy pasiekach, ponieważ jest rośliną miododajną. Robinia ma trujące liście, korę i nasiona ale kwiaty posiadają właściwości lecznicze. Zbieramy je na początku kwitnienia, można spożytkować je w stanie surowym lub wysuszyć. Kwiaty zawierają robininę olejek eteryczny, flawonoidy, cukry, kwasy organiczne, a także sole mineralne. Kwiaty akacji działają żółciopędnie, moczopędnie, rozkurczowo i uspokajająco. Napary polecane są dla alergików.

Robinia akacjowa jest łatwa w uprawie, nie lubi gleb ciężkich i mokrych, ponieważ gorzej rośnie i może przemarzać. Dobrze rośnie na glebach  suchych, jest odporna na zasolenie gleby i zanieczyszczenia powietrza. Na działkach można posadzić Robinię szczeciniastą w odległości przynajmniej 2 metrów od granicy działki.

 Robinia szczeciniasta (Robinia hispida) 'Macrophylla' to rzadko ugałęziony krzew, dorasta do 2 m wysokości i szerokości, jego pędy pokryte są obłamują się czerwoną szczeciną. Liście są złożone, matowo zielone, a kwiaty są ciemno różowe, zebrane po kilka w zwisające grona. Kwitnie od maja do czerwca. Robinia preferuje słoneczne i osłonięte od wiatrów miejsca.

 Coś dla ciała:

 Konfitura z kwiatów: 2 szklanki obranych kwiatów rozcieramy z połową szklanki cukru i dodajemy pół łyżeczki kwasku cytrynowego. Rozcieramy na gładką masę, jak płatki róży cukrowej. Przekładamy do wyparzonego słoiczka, pasteryzujemy lub przechowujemy w lodówce.

 Nalewka z kwiatów: obieramy kwiaty z 50-60 gron, zalewamy litrem przegotowanej wody, dodajemy 0,6 – 1 kg cukru, sok z 2 cytryn, skórkę startą z 1 wyparzonej cytryny i zagotowujemy. Gdy płyn ostygnie przecedzamy go, na litr płynu dodajemy 1 litr spirytusu. Rozlewamy do ciemnych butelek i odkładamy w ciemne miejsce. Po 3- 4 miesiącach nalewka jest gotowa.

 Smażone kwiaty: przygotowujemy ciasto na naleśniki na bazie wody gazowanej lub cydru, moczymy całe kwiatostany i smażymy na oleju. Posypujemy cukrem pudrem i od razu podajemy.

 Na działce:

 Gdy zaczynają bielić się kwiaty akacji powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na uprawy grochu. W tym właśnie czasie wylatuje pachówka strąkóweczka – szkodnik grochu oraz owocówka jabłkóweczka. Na drzewach jabłoni i w uprawach grochu można zawiesić pułapki feromonowe do których zlecą się samce poszczególnych gatunków.

 A gdy akacja zaczyna zakwitać, wylatuje kolejny szkodnik – nasionnica trześniówka. Na wiśniach i czereśniach można powiesić pomarańczowe tablice lepowe do których przykleją się muchówki.

 

Jadwiga Brzozowska

OP PZD RZeszów

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.