Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Publicystyka związkowa

Rodzina to podstawa- z wizytą w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym "Miś" w Rumiankowie - 03.06.2020

Działkę numer 10 w ROD „Miś” w Rumiankowie koło Lipna użytkują Państwo Monika i Piotr Belczyńscy, którzy wspólnie wychowują trzech synów.

 

Decyzję o zakupie działki podjęli kilka lat temu. Szukając działki zawitali do ROD „Miś” w Rumiankowie. Rok temu zdecydowali się na przejęcie działki numer 10 od starszej użytkowniczki, która z uwagi na swój wiek chciała przekazać prawa do użytkowania działki. Po otrzymaniu stosownych dokumentów i odbyciu szkolenia dla nowych użytkowników działki Państwo Belczyńscy przystąpili do prac porządkowych. Jako priorytet postawili sobie wyremontowanie altanki.

Do prac remontowych przystąpili z ogromnym zapałem, widząc duży potencjał w terenie, który użytkują. Wychowując trójkę synów chcą im zapewnić zdrowe warzywa i owoce. Wygospodarowują miejsca na warzywnik i część sadowniczą sadząc młode sadzonki truskawek.

Działka jest dla rodziny Państwa Belczyńskich miejscem do wspólnego wypoczynku. Dzieci odkrywają na niej obecność zwierząt i owadów. Najstarszy syn Pani Moniki i Pana Piotra z ożywieniem wspomina to, jak widział na działce pożyteczne owady, żaby czy jaszczurki. Tata chłopców pokazuje dzieciom zwierzęta i uczy ich prawidłowego współżycia z przyrodą. Dzięki temu działka spełnia również funkcję edukacyjną.

Pani Monika swoją uwagę skupia również na kwiatach. Stara się pielęgnować teren przeznaczony na część ozdobną działki. Obecnie rosną tam m. in. irysy i lilie. Pani Belczyńska w przyszłości chciałaby wzbogacić to miejsce o nowe gatunki kwiatów.

Realizując „Otwarty program nowoczesnego zagospodarowania i użytkowania działek na miarę współczesnych rodzin” Państwo Belczyńscy poza kwiatami chcą na swojej działce stworzyć kwaterę sadowniczą, w której znajdą się zakupione już drzewa owocowe na karłowych podkładkach.

                Działka dla tej rodziny jest bardzo ważna. W miejscu tym odpoczywają i jak przyznają, ładują akumulatory. Przyjeżdżają na działkę z synami, dla których przebywanie na świeżym powietrzu jest bardzo dobre. Korzystając z urządzeń wypoczynkowych mogę biegać i bawić się dowoli.

 

mgr Blandyna Łubkowska

starszy instruktor ds. ogrodnictwa Okręgu Toruńsko – Włocławskiego PZD

 

 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.