Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Publicystyka związkowa

Działka, to całe nasze życie - 29.05.2020

Państwo Władysława i Józef Grochmalowie uprawiają działkę nr 92 w ROD Zalesie w Rzeszowie od początku istnienia ogrodu, czyli od ponad 40 lat. Lokalizację ogrodu, za namową koleżanki, wybrała żona, a działkę przydzielił zakład pracy (WSK Rzeszów). Kiedyś za ogrodem były same łąki i pola uprawne, dziś za wąską kępą drzew, rośnie osiedle mieszkaniowe.

Działka Państwa Grochmalów od zawsze ma wyznaczone części: warzywną, sadowniczą i ozdobną. Pani Władysława odpowiada za część ozdobną, Pan Józef za wyższe drzewa owocowe, a wspólnie dbają o warzywnik i niskie krzewy.

Materiały na małą, drewnianą altankę zostały „wniesione na własnych ramionach i w przeciągu trzech dni powstał domek, stanowiący schronienie od deszczu i słońca”. Po wielu latach został do niej dobudowany daszek, zrobiono małą wylewkę i powstał taras, gdzie codziennie o 10.00, użytkownicy wraz z sąsiadami, piją poranną kawę. To bardzo ważny rytuał, którego nie można zaniedbać. Jak podkreślają rozmówcy, „Podstawa to dobry sąsiad. Nie tylko do pomocy ale przede wszystkim do rozmowy”.

Z biegiem lat ubywa sił ale nie zapału do pracy. Nawet w tym roku, nasi działkowcy uprawiają prawie wszystkie warzywa, z wyjątkiem salsefii i skorzonery. Pan Józef bardzo lubi kartofle – białą Irgę. Każdej wiosny sadzi kilkadziesiąt sztuk i z niecierpliwością czeka na jesienne wykopki. Ziemniaki przechowuje na działce, w zabezpieczonej przed mrozem beczce. A gdy zamarzą się na obiad, to jedzie po nie na działkę. W kwaterze warzywnej rosną również: marchewka, pietruszka, selery, różne kapusty, pory, cebula, czosnek, sałata, groch, bób, fasolka, cukinie, buraczki, ogórki, pomidory, koper oraz przeróżne zioła. Warzywa uprawiane są zgodnie z zasadą płodozmianu i dobrego sąsiedztwa. A do ich pielęgnacji nasi działkowcy używają naturalnych nawozów i wyciągów roślinnych.

W części sadowniczej, oprócz truskawek i malin, rosną zaszczepione przez Pana Józefa wiśnie, czereśnie, śliwy, jabłonie i grusze oraz porzeczki, borówki amerykańskie i jagody kamczackie, a także winorośl. Borówki i jagody zastały posadzone kilka lat temu, z myślą o najmłodszych wnukach. Na uprawianych drzewach Pan Józef zamontował 7 budek lęgowych, wszystkie są zamieszkałe. Nasi działkowcy hodują również pszczoły murarki i trzmiele.

Problemy z uprawami pojawiają się w każdym sezonie, ale ponieważ każdy rok jest inny, to niesie ze sobą różne niespodzianki. W 2019 roku od połowy kwietnia można było sadzić warzywa ciepłolubne. W tym roku, ostatnie przymrozki, pomimo otulania roślin włókniną, narobiły szkód jeszcze 22 maja. Ziemia w ogrodzie jest ciężka, gliniasta i po deszczu pojawia się mnóstwo ślimaków. Każdej wiosny grasują sarny,  turkucie podjadki, krety i karczowniki ziemnowodne. Pomimo wielu zabiegów i odstraszania tych szkodników, każdego roku wracają. Ale zawsze znajdzie się na nie jakiś sposób.

Pomimo dużego doświadczenia, nasi działkowcy pogłębiają działkową wiedzę i czytają działkowca, a także Zieloną Rzeczpospolitą, odbierają w zarządzie ROD ulotki i broszury przysłane przez JK PZD oraz szukają porad u instruktora etatowego. Razem z wnukami śledzą strony internetowe JK PZD oraz Okręgu Podkarpackiego PZD, dzięki temu są na bieżąco z wszystkimi wydarzeniami i wiedzą, co aktualnie dzieje się w Związku.

Działka Państwa Grochmalów zawsze jest wzorowo prowadzona, jest czysta, zadbana, ukwiecona i śmiało może być wzorem do naśladowania dla nonowych działkowców. Wdrażanie opracowanych przez JK PZD Programów nie stanowi żadnego problemu. Działka uprawiana jest w sposób ekologiczny, działkowcy gromadzą deszczówkę w beczkach, używają naturalnych nawozów i środków ochrony roślin, dbają o ekologię i swym zapałem do pracy zachęcają innych do uprawy działki.

Jak podkreślają nasi rozmówcy, „Życie bez działki nie ma sensu. Na działce jest cisza, nie słychać zgiełku miasta tylko śpiew ptaków. Człowiek napracuje się i zmęczy, ale cieszy się z wykonanej pracy. Dzięki temu, że jest działka, nie siedzimy w domu i nie zamartwiamy się wirusami, tylko cieszymy się, że możemy popracować i pooddychać świeżym powietrzem. Działka, to całe nasze życie!”

 

Jadwiga Brzozowska

OP PZD Rzeszów

 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.