Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Publicystyka związkowa

Zieleń w Miastach - 26.05.2020

Aktualnie, mamy w kraju ogłaszane jakiego stopnia jest „smog” w poszczególnych miastach,  który jest groźny dla życia ludzkiego. Według  informacji corocznie w kraju umiera około 50 000 osób z powodu zatrucia powietrza i środowiska. W świetle poniżej przedstawionego działania i tendencji światowych, liczę, że treść artykuł chociaż w części  spowoduje właściwe refleksje nad ogrodową istniejąca zielenią miejską. Poniżej przedstawiam przykłady zazieleniania zagranicznych miast, i jak bardzo duże środki finansowe przeznacza się na uzyskanie zieleni w miastach. Dostęp do zieleni w mieście staje się przejawem prestiżu. Zależy od niego atrakcyjność mieszkań, a nawet siedziba  pracodawcy.

Rewitalizacja parków, wznoszenie budynków dekorowanych roślinami przyciągają najbogatszych mieszkańców. Do tego stopnia, że zaniedbane obszary zamieniają się w luksusową okolicę. Nowojorscy deweloperzy stają na głowie, by znaleźć zamożnych nabywców mieszkań. Wyposażają więc apartamentowce w centra jogi, sale kinowe, małe SPA, a nawet ścianki wspinaczkowe. To jednak przestaje działać. Zamożnych klientów przyciąga się dziś skuteczniej, tworząc im dostęp do zielonych przestrzeni. Deweloper zazielenił większą część dachu, dzięki czemu każdy mieszkaniec może uprawiać własny ogródek. Sadzić, podlewać i zbierać zioła, warzywa i owoce. Całość rozlokowana jest wokół przestrzeni wspólnej, wyposażonej m.in. w grill oraz w pełni urządzoną kuchnię letnią, gdzie odbywają się sąsiedzkie imprezy. Taki ogródek owocowo-warzywny jest w ofercie atutem dla zamożnych klientów. A w Polsce te z wielkim trudem własnej pracy działkowców, przywrócone naturze z zaniedbanych nieużytków i bagien  tereny, pięknej i różnorodnej i bogatej zieleni, chcemy likwidować w imię czego lub dla kogo?  Np.: Roślinność znajduje się na dziedzińcu budynku.  Mieszkańcy uprawiają tam rośliny. Plony trafiają do miejscowej restauracji, ale też na osiedlowy stragan, gdzie kupić je może każdy okoliczny mieszkaniec. Zieleń w mieście jest dziś traktowana jak rarytas. Widać to choćby po cenach apartamentów przy ulicach ciągnących się wzdłuż parków. Na Manhattanie, przy Central Parku mieszkają i wynajmują mieszkania naprawdę zamożni ludzie. Władze Nowego Jorku chcą jeszcze bardziej uatrakcyjnić ten teren. Jest bardzo prawdopodobne, że okoliczne biurowce i apartamentowce jeszcze skuteczniej będą przyciągać śmietankę bogaczy. Miasto planuje powiększenie Central Parku i przekształcenie go w bajkową dziką krainę. Pełną gór, jezior i łąk, bez zwykłych ścieżek.

Deweloperzy już nie mogą się doczekać, kiedy okolice bajkowo odnowionego Central Parku staną się mekką bardzo bogatych mieszkańców. Proces zmiany tkanki społecznej w wyniku rewitalizacji przestrzeni ma swoją specjalistyczną nazwę- Gentryfikacja to zmiana charakteru dzielnicy z miejsca, gdzie mieszkają różni pod względem dochodów ludzie, w miejsce, gdzie najwięcej jest mieszkańców o wysokim statusie społecznym. Dostęp do zieleni to dziś symbol prestiżu i pełnego konta.

Zieleń buduje prestiż

Na zieleń i prestiż wyrażają nie tylko ludzie, ale i organizacje. W Seattle pokazuje to Amazon. W centrum miasta buduje nową siedzibę – kompleks trzech budynków, które jednocześnie są oranżeriami. Już za dwa lata pracownicy giganta handlu elektronicznego będą w czasie godzin pracy siedzieć w przyjemnym cieniu wysokich drzew, spoglądać na „żywe” mury, czyli zielone ścianki działowe dla pokoi, słuchać szumu wodospadu. Jeff Bezos, założyciel firmy, wyda na inwestycję około 4 mld dolarów. Już teraz na terenie kampusu lokalnego uniwersytetu rośnie 3 tys. odmian roślin, które trafią do biurowca Amazona. Taką drogę odbędzie 20 tys. roślin pochodzących się z 50 krajów. Zielono będzie też wokół budowli.  Zazielenianie miast staje się powszechnym trendem. A że natura to w mieście dobro rzadkie, stać na nią głównie bogatych. Są jednak i tacy architekci, którzy wierzą, że w przyszłości demokratyzacja miejskich przestrzeni zielonych się urzeczywistni. Ci idealiści tworzą już dziś wizję szmaragdowych miast przyszłości. Miasto wypełnią budynki pokryte wertykalnymi ogrodami, wyposażone w algowe bioreaktory, a w bambusowych wieżach znajdą się miejskie farmy warzywne. Mimo wszystko na rozwoju terenów zielonych zyskuje całe miasto. W Nowym Jorku udało się to nawet policzyć. Roślinność przyczynia się tam do oszczędności energii (28 mln dolarów rocznie), poprawy czystości powietrza (oszczędność do 5 mln dolarów rocznie), chroni przed powodziami (straty o 36 mln dolarów mniejsze). Patrzenie w korony drzew powoduje spadek poziomu kortyzolu (hormonu stresu). Japoński Uniwersytet w Chiba opracował w związku z tym syntetyczny wskaźnik, który pokazywałby stan zazielenienia poszczególnych miast i jego wpływ na miasto oraz mieszkańców.                  Życie w sąsiedztwie drzew przyczynia się do polepszenia nastroju i zdrowia ludzi – np. pomaga zwalczać choroby cywilizacyjne, takie jak astma czy depresja. Amerykańscy naukowcy z Chicago wyliczyli wręcz, że mieszkanie przy ulicy z 10 drzewami więcej niż przeciętnie odmładza ludzi o siedem lat i czyni ich bogatszymi o 10 tys. dolarów. Dzieje się tak rzecz jasna na poziomie odczuć psychologicznych. Co do pieniędzy, chodzi o relację, jaką ludzie wyczuwają pomiędzy dobrobytem a zdrowiem.

Miejska roślinność staje się nam na tyle bliska, że ludzie zaczęli nawet tworzyć dla niej schroniska.

Tak, bardzo słusznie ktoś zwrócił uwagę na "dogęszczone" miasto. Zwłaszcza w obszarze kanałów napowietrzania, które miały służyć konkretnemu celowi.

To jest właściwy kierunek działania dla reformatorów zieleni miejskiej.

Szczecin 2020-05-10

Józef Romanowski - działacz społeczny PZD, do roku 2011 wiceprezes zarządu ROD Stoczniowiec w Szczecinie, jednocześnie będący członkiem Prezydium Zarządu Okręgowego, a obecnie I wiceprezes Okręgu (trzecia kadencja). Z wykształcenia inżynier, a mimo to interesują go problemy społeczne. Aktywny działacz. Przewodniczący komisji problemowej – współpracy z samorządami.

                             

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.