Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Pomagajmy pszczołom - 23.08.2019

W sobotę 21 lipca ROD Leszczynko w Lesznie zorganizował wyjątkową akcję. Działkowcy z ROD Leszczynko wspierali pszczoły. Jak?

Wszystko zaczęło się od pomysłu na lokalny projekt. ROD Leszczynko złożył wniosek na konkurs organizowany przez Fundację „Za górami, za lasami” w ramach programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Aktualnie realizowanym celem programu jest posadzenie miliona kwiatów przyjaznych pszczołom. Dlaczego?

W powszechnej opinii panuje przekonanie, że pszczołom zagraża intensyfikacja rolnictwa. Tymczasem zagrożeń jest więcej i nie wszystkie zostały jeszcze dobrze zbadane.

                               

W Polsce mamy około 470 gatunków pszczół, które mają ogromny wkład w zapylanie roślin. Również tych, których owoce później trafiają na nasze stoły.  

Okazuje się, że zagrożeniem, któremu z łatwością każdy z nas może przeciwdziałać jest…  głód. Pszczoły potrzebują nektaru i pyłku, które mogą znaleźć w roślinach, między innymi tych sadzonych na terenie ogrodów działkowych. Na stronie Fundacji zostało to  opisane najtrafniej: "Niestety nie wszystkie rośliny, które kwitną są przyjazne pszczołom. Dlatego tak ważne jest świadome tworzenie bazy pokarmowej, gdzie te pożyteczne owady znajdą pożywienie niezbędne im do przetrwania i rozwoju. Każdy z nas może podjąć działanie na rzecz pszczół sadząc odpowiednie kwiaty w swoim otoczeniu".

Właśnie dlatego wiceprezes ROD Leszczynko w Lesznie, Grzegorz Herman, wraz z członkiem zarządu Grzegorzem Lewandowskim i Natalią Chudą, postanowili spróbować pomóc pszczołom. ROD Leszczynko zgłosił projekt w konkursie organizowanym przez Fundację i otrzymał grant w wysokości 6400 zł na realizację projektu „Stworzenie łąki kwiatowo-zielnej oraz postawienie domków dla owadów na terenie ROD Leszczynko w Lesznie”. Warto zaznaczyć, że ROD Leszczynko w Lesznie jest jedynym i pierwszym rodzinnym ogrodem działkowym w Polsce, który przystąpił do konkursu i otrzymał grant na realizację projektu.

„O randze tego wyróżnienia może świadczyć fakt, że w odpowiedzi na konkurs grantowy „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” wpłynęło 217 wniosków a nasz Rodzinny Ogród Działkowy okazał się jednym z 13 laureatów, wśród między innymi dwóch Parków Narodowych oraz kilku prężnych i doświadczonych organizacji pozarządowych.”

W sobotę 21 lipca, wraz z innymi działkowcami, organizatorzy przystąpili do wspólnego sadzenia roślin. W akcji wzięło udział około 100 osób. Projekt ROD Leszczynko zakładał posadzenie ponad 500 roślin oraz zamontowanie 5 domków dla owadów zapylających wraz z tablicami edukacyjnymi, informującymi o roślinach przyjaznych pszczołom oraz różnych gatunkach owadów zapylających.

                                                 

„Serdecznie zachęcamy wszystkich do sadzenia roślin przyjaznych pszczołom. Można to zrobić nie tylko na terenie ogrodu działkowego, ale również na balkonie, nawet najmniejszym! Więcej szczegółów o programie można znaleźć na stronie http://www.pomagamypszczolom.pl/glowna

Posadźmy wspólnie milion kwiatów przyjaznych pszczołom. My zaczęliśmy od ponad 500…” - zachęca inne ROD-y do udziału w projekcie

Grzegorz Lewandowski

 

O programie „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”

Program „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” jest organizowany od 9 lat przez ZT „Kruszwica” S.A. Jego głównym celem jest upowszechnianie wiedzy na temat pszczół oraz aktywizowanie do realnych działań służących poprawie jakości ich życia. W ramach programu w całej Polsce powstało już 70 000 Miejsc Przyjaznych Pszczołom, blisko 250 samorządów podpisało Manifest Gminy Przyjaznej Pszczołom, powołano Akademię Przyjaciół Pszczół, organizowano konkursy grantowe, warsztaty dla dziennikarzy i zainaugurowano Wielki Dzień Pszczół obchodzony 8 sierpnia.

 

 

 

Powrót

Copyright © 2020 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio