Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Publicystyka związkowa

Społeczność działkowców coraz młodsza - 01.07.2016

W świadomości wielu osób funkcjonuje stereotyp, że rodzinne ogrody działkowe to domena wyłącznie seniorów pieczołowicie uprawiających swoje grządki. Choć ROD to w istocie miejsca, w których starsi ludzie czują się bardzo dobrze mogąc aktywnie wypoczywać i pracować – da się aktualnie zauważyć wyraźne obniżenie wieku osób zainteresowanych działkami. Do zarządów ROD każdego dnia zgłaszają się młodzi ludzie zainteresowani posiadaniem działki. Najczęściej są to młode małżeństwa z małymi dziećmi, które szukają miejsca idealnego do spędzania wspólnie wolnego czasu. Działka jest właśnie takim miejscem – nieopodal mieszkania, wśród zieleni, drzew i kwiatów – stanowi dla wielu alternatywę dla urlopowych wyjazdów. To „odmłodzenie” działkowej społeczności widać też wyraźnie podczas szkoleń dla nowych działkowców – uczestniczą w nich głównie osoby w przedziale wiekowym 20-50 lat.

Jeśli przejdziemy się po którymkolwiek z rodzinnych ogrodów działkowych zauważymy, że wiele działek to istny raj dla dzieci. Piaskownice, huśtawki, trampoliny czy pompowane baseny na stałe zagościły już w ROD. Coraz częściej również i na terenach ogólnych inwestuje się w mini place zabaw, na których dzieci spędzają czas całymi gromadkami. Podczas imprez integracyjnych czy Dni Działkowca wyraźnie widać, że ogrody nie są rodzinne jedynie z nazwy.

Taka tendencja bardzo cieszy również z punktu widzenia przyszłości ROD. Młodzi ludzie wnoszą dużo pomysłów w kwestii zagospodarowania i unowocześniania ogrodów. Coraz częściej angażują się także w pracę społeczną w organach Polskiego Związku Działkowców dla dobra całej społeczności. To cieszy szczególnie, gdyż jeszcze do niedawna ROD borykały się z ogromnym problemem braku osób chętnych do pomocy i zaangażowania. Można liczyć na to, że połączenie wiedzy i doświadczenia osób starszych, od lat korzystających z dobrodziejstw ROD ze świeżością i młodością nowych działkowców z pewnością przyczyni się do szybkiego rozwoju Ogrodów i ich rozkwitu.

Anna Ślusarczyk

inspektor ds. terenowo-prawnych

Okręg Świętokrzyski

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.