Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Magnolia. Gwiaździsta piękność - 13.04.2016

Magnolia stellata, czyli magnolia gwiaździsta pochodzi z Japonii. Jest wystarczająco odporna na mrozy i z powdzeniem można uprawiać ją w naszych ogrodach. Kwitnie bardzo wcześnie, na przełomie marca i kwietnia, stając się prawdziwą atrakcją ogrodu. Posiada białe, charakterystyczne gwiaździście ułożone i pachnące kwiaty o średnicy 8 cm, składające się średnio z 12-18 płatków. Niektóre odmiany mają ich zdecydowanie więcej, a odmiany ‘Rubra’ i ‘Rosea’ mają różowe kwiaty.

Magnolia gwiaździsta kwitnie dopiero po kilku latach od posadzenia. Przybiera formę krzewu lub niewielkiego drzewka do 3 m wysokości, jest mocno rozgałęziona.  Odmiana o białych kwiatach ‘Royal Star’dorasta do 1 metra wysokości i z powodzeniem można prowadzić ją w  formie piennej na tarasie. 

Magnolie lubią stanowiska zaciszne, osłonięte od wiatrów oraz dobrze nasłonecznione. W miejscach zacienionych rośliny te bardzo słabo kwitną. Lubią glebę przepuszczalną, próchniczną i lekko kwaśną. Zakwaszając glebę dodajmy szczepionkę mikoryzową-efekty będą się utrzymywać przez wiele lat, drzewo będzie lepiej rosło. Po posadzeniu, glebę wokół roślin ściółkujemy np. torfem lub korą, co ochroni korzenie rośliny przed przemarznięciem i pomoże utrzymać optymalną wilgotność gleby. Podczas suszy, magnolie trzeba regularnie podlewać. Pamiętajmy, że magnolie nie lubią przesadzania. Od marca do początku lipca trzeba nawozić magnolie nawozem wieloskładnikowym.

Na zimę młode rośliny okrywamy kilkoma warstwami białej i grubej agrowłókniny lub słomą albo jutowym workiem, a wokół dolnej części pnia usypujemy około 30-centymetrowy kopczyk z trocin lub kory. U starszych roślin wystarczy na zimę usypać tylko kopczyk.

Generalnie Magnolie nie chorują, cierpią przy zmianie pH gleby: gdy magnolia ma zółte liście, a korzenie rośliny zamierają, to świadczy to o zbyt dużej ilości wapnia w glebie. Glebę koniecznie należy zakwasić albo kwaśnym torfem albo siarczanem potasu na jesień.

Magnolie często są atakowane przez przędziorki, które żerują po spodniej stronie liści, od maja do  sierpnia. Porażone liście zasychają i opadają - należy usunąć je i spalić. Magnolie opryskujemy pod koniec maja lub na początku czerwca preparatem Nissorun lub Talstar, albo Karate  lub Afidol, które zawierają mikroelemeny wzmacniające rośliny.

Jeżeli na pędach zaobserwujemy mszyce można zwalczyć je preparatem Afik lub Mospilan, Karate, Agricolle, Calypso lub Decis. Dolna część pnia magnolii może być obgryzana przez myszy i norniki. Rany należy zabezpieczyć farbą emulsyjną z dodatkiem Topsinu. Jeżeli magnolia słabiej rośnie, to może być podgryzana przez krety.

Jadwiga Brzozowska

OP PZD Rzeszów

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.