Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Problemy z różami - 07.04.2016

Tegoroczna zima nie była ani długa ani mroźna, ale poczyniła duże szkody na różanych rabatach. Róże przemarzły i stały się bardziej podatne na choroby. Widoczne są już objawy zamierania pędów i raka wgłębionego.

Zamieranie pędów pojawia się na starszych i często przycinanych różach. Nasilenie objawów chorobowych zależy od odmiany, warunków atmosferycznych i wieku roślin. Wilgotna pogoda sprzyja rozwojowi choroby, a susza znacznie ogranicza dalsze porażanie pędów.

Choroba pojawia się w miejscu cięcia pędu i stopniowo przesuwa się w dół. Zdarza się, że nekroza zatrzymuje się nad silnym, bocznym odgałęzieniem, ale przeważnie dociera do podstawy pędu, doprowadzając do zamierania pojedynczych łodyg lub całych roślin.

Uszkodzony podczas prac pielęgnacyjnych pęd, również może uledz porażeniu. Wtedy nekroza rozwija się na obwodzie i wzdłuż pędu, co powoduje więdnięcie i zamieranie pędu.
Jeżeli na róży zaobserwujemy jasnobrązową lub brązową, nekrotyczną tkankę z czarnymi lub czerwonawymi skupieniami lub ciemnym nalotem, to świadczy to o obecności zarodników różnych  grzybów, które powodują zamieranie pędów.

Rak wgłębiony objawia się występowaniem małych i żółtych plam, przechodzących w brązowe z purpurowoczerwoną lub ciemnobrązową obwódką z czarnymi skupieniami zarodników grzyba. Jeżeli zaobserujemy, że róża ma pomarszczoną i podnoszącą się i pękającą podłużnie oraz wykruszającą się korę - aż do drewna, to również są to objawy raka wgłębnego. Często można zaobserwować charakterystyczny wałek na brzegach rany powstały z warstwy tkanki zabliźniającej.

Zakażenie następuje na skutek cięcia pędów, żerowania owadów, gradobicia lub innych uszkodzeń mechanicznych. Choroba jest groźna dla róż pnących i piennych, ponieważ może doprowadzić do zamierania dużej ilości pędów, a nawet całego krzewu.

Aby ograniczyć występowanie tych chorób należy usuwać porażone pędy, a rany po cięciu  zasmarować farbą emulsyjną z dodatkiem Topsinu i Dithanu. Co najważniejsze, nie można ranić pędów podczas prac pielęgnacyjnych. Jeżeli dojdzie do uszkodzenia pędów koniecznie trzeba stosować opryski z Topsinu i Dithanu w stężeniu 0,1%.

Zdjęcie róży w ROD Szarotka w RZeszowie.

 

Jadwiga Brzozowska

OP PZD Rzeszów

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.