Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Jak zabezpieczyć rośliny przed przymrozkami na przedwiośniu? - 19.02.2016

Pod koniec lutego i na początku marca, kiedy wiele roślin rozpoczyna już wegetację może wystąpić przymrozek, który sprzyja przemarznięciu wielu roślin. Temperatura na poziomie 10ºC, która utrzymuje się przez kilka dni powoduje, że system korzeniowy roślin zaczyna pobierać wodę z gruntu i transportuje ją do nadziemnych części roślin. W tym czasie nawet nieduży mróz nocą może zniszczyć tkanki roślin, które zamienią się w kryształki lodu.

Podczas słonecznej pogody wczesną wiosną sok komórkowy w tkankach roślin staje się bardziej wodnisty i dlatego w czasie nocnych przymrozków może ulec zamarznięciu. Tkanki zostają  wówczas zniszczone, a rośliny lub ich części zamierają. Dlatego też warto śledzić prognozy pogody i okrywać rośliny.

Do zabezpieczania roślin używa się głównie juty, stroiszu lub słomy, co jednak zwykle jest raczej pracochłonne i nie zawsze wygodne. Wygodniej jest zastosować tzw. agrowłókninę ogrodniczą. Jest to lekka tkanina (w kolorze czarnym lub białym) ze sztucznego włókna o porowatej strukturze, której zaletą jest to, że przepuszcza wodę i powietrze.

Białą agrowłókniną okrywane są rośliny w celu zabezpieczenia roślin przed zmiennymi warunkami pogodowymi - skutecznie chroni rośliny przed kilkustopniowymi przymrozkami. Oprócz powietrza i wody przepuszcza ona także światło, dzięki czemu można osłaniać nią młode sadzonki np. przed słońcem w czasie upałów. Większe krzewy owija się białą agrowłókniną luźno od góry i od dołu mocuje się osłonę sznurkiem. Niskie rośliny na zagonach okrywa się płasko i przysypuje się brzegi włókniny ziemią ze wszystkich stron.

Czarną agrowłókninę wykorzystuje najczęściej się do wyściełania powierzchni pomiędzy i pod roślinami. Dzięki temu również szybciej nagrzewa się gleba, ogranicza się parowanie wody i rozwój chwastów. Zastosowanie czarnej agrowłókniny poprawia też warunki wzrostu szczególnie gatunków wrażliwych na temperaturę podłożą, np. warzyw – m.in. ogórków, dyń. Zimą można wykorzystać ją także do owijania i zabezpieczania przed mrozem donic roślin zimujących na zewnątrz.

Należy pamiętać, że zjawisko wczesnowiosennego przemarzania zachodzi zarówno w tkankach krzewów, jak i bylin, warzyw i roślin jednorocznych. Rośliny te, wcześnie wysiane są narażone na niebezpieczeństwo przymrozków nawet do połowy maja.

 

Maciej Aleksandrowicz

instruktor ds. ogrodniczych OZ Mazowieckiego PZD

Powrót

Copyright © 2020 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio