Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Przygotowujemy zrazy do szczepienia - 29.01.2016

Po ustąpieniu mrozów, można jeszcze pobierać zrazy do przeszczepienia szlachetnych odmian jabłoni i gruszy. Zrazy pobieramy ze zdrowych pędów, ale nie z wilków. Najlepsze do przeszczepiania są dobrze zdrewniałe zrazy posiadające maksymalnie 5 pączków, o średnicy pędu około 6 mm. Pobieramy je ze środkowej części pędów i wiążemy w pęczki. Opisujemy i przechowujemy w lodówce, sprawdzając wilgotność ściereczki, w którą zawinęliśmy pędy. Tak przygotowane pęczki zawijamy w folię, żeby nie wysychały. 
 
Prawidłowo przechowywane zrazy mają korę jędrną, bez pęknięć i pomarszczeń. Pąki powinny być śpiące do lekko nabrzmiałych. Wszystkie pędy porośnięte pleśnią lub pomarszczone likwidujemy, ponieważ nie nadają się już do przeszczepiania. Zrazy przechowujemy do czasu szczepienia, czyli przełomu lutego i marca.

Najlepiej jest pobierać zrazy późną jesienią i przechowywać je w zimnej i wilgotnej piwnicy, w temperaturze bliskiej 0°C. Powiązane w pęczki i opisane zrazy przekładamy do pojemników ustawiając je pionowo i do ⅓ ich wysokości przysypujemy je piaskiem. Piasek powinien być stale lekko wilgotny ale nie mokry. Zrazy do szczepienia można również zadołować, najlepiej od północnej strony altany, w miejscu zabezpieczonym przed zalewaniem spływającą wodą opadową.

Po wykopaniu małego dołka na jego spód dajemy kilkucentymetrową warstwę wilgotnego piasku, na niej układamy po skosie, pęczki ze zrazami, przykrywamy wilgotnym piaskiem i wypełniamy ziemią. Powierzchnię gleby zabezpieczamy przed większym mrozem: torfem, suchymi liśćmi lub trocinami lub stroiszem.

 

Jadwiga Brzozowska

Instruktor orgodnictwa OP PZD Rzeszów

Powrót

Copyright © 2020 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio