Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Nadciągają mrozy - okryjmy rośliny - 29.12.2015

Jeśli wierzyć synoptykom, nad Polskę nadciąga duże ochłodzenie. Nocą temperatura przy gruncie, miejscami może spaść nawet do - 20ºC. Jeżeli spadnie śnieg, nasze rośliny będą miały naturalną kołderkę, która zabezpieczy je na czas mrozów ale, jeśli śniegu nie będzie, koniecznie trzeba zabezpieczyć rośliny przed chłodem.

Wszystkie posadzone w tym roku drzewka i krzewy owocowe należy podsypać warstwą ziemi i trocin lub kory, żeby zabezpieczyć miejsce szczepienia przez mrozem. Krzewy owocowe szczepione na pniu należy owinąć warstwą grubej, białej agrowłókniny i zabezpieczyć pień przed złamaniem – czyli trzeba wbić dwa paliki i unieruchomić krzew. Okryjmy również winorośl – nie każda wytrzyma mroźne wiatry.
 
Podobnie postępujemy w przypadku drzew i krzewów ozdobnych. Formy szczepione na pniu, szczególnie róże, krzewuszki, irgi i żarnowce okrywamy kilkoma warstwami grubej, białej agrowłókniny i zabezpieczamy je przed złamaniem. Wszystkie posadzone w tym roku formy szczepione drzewek oraz rododendrony, azalie, hortensje, żarnowce, irgi, bukszpany, pierisy również otulamy kilkoma warstwami białej agrowłókniny. Pamiętajmy, że do okrywania roślin nie stosuje się folii.
 
Przed mrozem zabezpieczamy również miejsca, w których posadziliśmy tulipany i inne cebulowe oraz wrażliwe byliny tj.: ciemierniki i ubiorki wiecznie zielone. Warto wyłożyć na nie warstwę trocin lub kory albo gałązki roślin iglastych. 
Jeżeli posadziliśmy na grządkach zimowe odmiany czosnku czy cebuli i posialiśmy jesienią marchew, pietruszkę lub koper, trzeba zabezpieczyć je przed mrozem. Wystarczy rozłożyć 2-3 warstwy białej agrowłókniny lub słomianą matę.
 
Jeżeli na działce mamy zadołowane warzywa tj.: pory, selery czy skorzonerę, trzeba okryć je dodatkową warstwą słomy lub liści, żeby nie przemarzły. Taki zabieg wykonujemy również w miejscu przeznaczonym na rozsadnik. Wówczas gleba nie przemarznie zbyt głęboko i łatwiej nam będzie wykonać wiosenne prace.
 
Przy niepewnej i ciągle zmieniającej się pogodzie, trzeba na bieżąco sprawdzać prognozy pogody i systematycznie odwiedzać działkę. Może zdarzyć się, że opady śniegu będą obfite i zaistnieje konieczność usuwania śniegu z roślin, szklarni i chodników. Poza tym,  systematycznie trzeba dokarmiać ptaki. A kiedy mrozy już ustąpią i powróci wiosenna aura, trzeba będzie ściągnąć zimowe okrycia z naszych roślin, żeby się nie przegrzały.
 
 
Jadwiga Brzozowska
Instruktor ogrodnictwa
OP PZD Rzeszów

Powrót

Copyright © 2020 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio