Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Media o nas

Kulisy Kołobrzeskie: Wydawnictwo Krajowej Rady PZD działkowcom jest potrzebne - 19.11.2015

Krajowa Rada Polskiego Związku Działkowców od czasu powstania zajmuje się również wydawnictwem, kierowanym głównie do zarządów ogrodów działkowych. Oprócz wskazówek i obowiązujących przepisów do zarządzania ogrodami, w swoim wydawnictwie opisuje również inne sprawy, które mogą zainteresować nie tylko członków zarządu ogrodów, lecz również znaczną ilość polskich działkowców.

Ostatnio w Biuletynie Informacyjnym nr 2 można przeczytać o pracach naukowców o oddziaływaniu przyrody na organizm ludzki. Naukowcy piszą, że w miastach brakuje zieleni. Najnowsze badania pokazują, że tylko w 12 na 65 polskich miast na prawach powiatu, tereny zielone zajmują więcej niż 6 procent powierzchni.

Są niepokojące wieści w świetle ostatnich doniesień ze świata nauki. Brytyjscy naukowcy potwierdzili, że kontakt z naturą bezpośrednio ma wpływ na dobre samopoczucie. Tymczasem władze samorządowe w Polsce decydują się na dalszą rozbudowę miast kosztem parków, zieleńców i ogrodów działkowych.

Około 60 procent z ponad 38 mln Polaków mieszka w miastach. Niestety ogrodów działkowych jest jak na lekarstwo – 5 tysięcy w całym kraju. To stanowczo za mało. Badania brytyjskich naukowców dowodzą, że przebywanie w otoczeniu przyrody zwiększa satysfakcję z życia.

Naukowcy apelują o zachowanie zieleni w miastach i wykazują dobroczynny wpływ na zdrowie człowieka. Nie robi to jednak wrażenia na polskich samorządowych politykach. Opublikowane badania w marcu bieżącego roku pokazują, że najgorsza sytuacja w naszym kraju jest w Piotrkowie Trybunalskim, Białej Podlaskiej i w Świnoujściu, gdzie obszary zielone nie przekraczają 1 procent powierzchni miast. Zachodzi więc pytanie, gdzie w takiej sytuacji mają odpoczywać ich mieszkańcy. Naukowcy twierdzą, że ogrody to coś więcej niż tylko platforma do dialogu pokoleń. Uprawa działki to także sposób na odstresowanie się. To szczególnie ważne,  gdyż eksperci wskazują, że w Polsce na depresję choruje około 1,5 mln osób – to aż 5 procent populacji.

Prognozy są bezlitosne. Do 2020 roku depresja może się stać drugim najważniejszym problemem globalnym. Naukowcy apelują więc, aby jak najwięcej zachować zieleni w miastach i w miarę możliwości zakładać nowe parki, nowe zieleńce i nowe ogrody działkowe.

Olgierd Kownacki

Źródło: Kulisy Kołobrzeskie, wydanie 23 - 29.10.2015

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.