Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Publicystyka związkowa

"Polski Związek Działkowców odniósł wielki, rzec można historyczny sukces" - 02.01.2014

Polski Związek Działkowców odniósł wielki, rzec można historyczny sukces. Od 20 stycznia 2014 r. wchodzi w życie ustawa, którą Związek opracował a potem z sukcesem przeprowadził przez Sejm, Senat aż do podpisania jej przez Prezydenta.

„Ojców" tego zwycięstwa jest wielu. Począwszy od Prezesa Krajowej Rady, poprzez Prezesów Okręgowych Zarządów do szeregowego Działkowca, który podpisał się pod projektem obywatelskim.
Ale ja bym chciał wspomnieć o dwóch panach o których się mniej mówi a bez których ten proces byłoby bardzo trudno przeprowadzić, to nasi mecenasi panowie: Tomasz Terlecki i Bartłomiej Piech.

Z oboma panami miałem przyjemność spotkać się w czasie „rozjeżdżania" starej ustawy o rod, przez Trybunał Konstytucyjny. Już wówczas dało się zauważyć jak bardzo merytorycznie panowie są przygotowani w konfrontacji z tuzami polskiego wymiaru sprawiedliwości. Byłem przekonany , że ich racje wyłożone przed sędziami Trybunału niosą z sobą taką siłę argumentacji, że ustawa zostanie obroniona. Stało się jednak inaczej. Zostały zakwestionowane 24 artykuły ustawy. Tak zwana strona społeczna reprezentowana przez działkowych renegatów miała swoje pięć minut.
Przyszło w trudzie i znoju budować nową przyszłość ruchu działkowego w Polsce. Nie byłoby to możliwe gdyby nie solidne zręby nowej ustawy zwanej Projektem Obywatelskim opracowanej przez obu panów. O jej jakości świadczy fakt, że wygrała w starciu z projektami ustaw zgłoszonymi przez PO, SLD, Solidarną Polskę i jako jedyna była skierowana do dalszego procesowania. Z zapartym tchem oglądaliśmy transmisje na żywo z komisji sejmowych i senackich. Nie było łatwo, szło nam pod górkę. Posłom z komisji sejmowych nie związanych na co dzień z problematyką ogrodów działkowych, trudno było pojąć ich specyfikę. Nie rozpieszczała nas przewodnicząca komisji pani Krystyna Sibińska.

A jednak potrafiliśmy w końcu przebić się ze swoimi racjami. Krok po kroku nasi mecenasi zdobywali kolejne przyczółki, które były etapami do końcowego sukcesu. Logiczna argumentacja oparta na wszechstronnej znajomości prawa, szczególnie prawa rzeczowego i silnego oparcia się o Konstytucję nie pozostały bez wpływu na decyzję posłów.

Fascynująca była końcówka gdzie dwójka skamlących frustratów, widząc w całej rozciągłości swoją przegraną, usiłuje wmówić senatorom, że działkowcy nie wiedzieli co podpisują. Tak to Bóg odebrał im rozum.
Pan Prezydent w ekspresowym tempie podpisał ustawę, widać jego prawnicy nie mieli do niej zastrzeżeń.

To jednoznaczne świadectwo jakości opracowanego dokumentu.
Panowie Mecenasi, za włożony trud w przygotowanie ustawy i jej skuteczne przeprowadzenie -DZIĘKUJĘ.

 

Prezes ROD „Kwitnąca Dolina"

Romuald Drzazga

 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.