Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Działkowcy spotkali się z posłem Kazimierzem - 27.08.2013

W dniu 26 sierpnia 2013 r. przedstawiciele działkowców z Okręgu Podkarpackiego PZD spotkali się z posłem Solidarnej Polski Panem Kazimierzem Ziobro - członkiem sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

Pan Poseł został zapoznany z wprowadzonymi podczas prac Nadzwyczajnej Podkomisji Sejmowej poprawkami do obywatelskiego projektu ustawy o ROD, dotyczącymi uwłaszczenia, wolnego obrotu działkami oraz przepisów przejściowych. Przedstawiciele działkowców wyrazili swoje obawy odnośnie uwłaszczenia, które powinno dotyczyć wszystkich użytkowników działek, a nie tylko wybranych, uprawiających działki na gruntach będących w użytkowaniu wieczystym lub stanowiących własność PZD. Wywoła to konflikty i podziały wśród działkowców. Najlepiej byłoby, aby uwłaszczenie zostało wprowadzone odrębną, dobrze napisaną i zgodną z Konstytucją ustawą. Kolejnym tematem niepokojącym działkowców jest wprowadzenie wolnego obrotu działkami, do którego może doprowadzić brak jakiegokolwiek nadzoru ze strony stowarzyszenia prowadzącego ogród nad osobami otrzymującymi przydziały działek. Wówczas ogrody działkowe przekształcą się w osiedla domów jednorodzinnych z punktami usługowymi i obiektami handlowymi. Nie będzie w nich miejsca i warunków na wypoczynek. Równie ważną sprawą jest zapisanie w przepisach przejściowych projektu zbyt krótkich terminów wymaganych do przekształcenia się PZD w ogólnopolskie stowarzyszenie ogrodowe, opracowania regulaminu i statutu stowarzyszenia oraz zwołania walnych zebrań w ogrodach podejmujących decyzję odnośnie przynależności do stowarzyszenia.

Pan Poseł stwierdził, że takie informacje będą przydatne, gdyż do tej pory nie znał tematyki ogrodów działkowych przedstawionej ze strony samych działkowców. Wyraził swoje zaskoczenie, że przygotowane z myślą o działkowcach rozwiązania prawne są przez nich negatywnie odbierane. Działkowcy zaapelowali do Pana Posła, aby przyjęty został obywatelski projekt ustawy o ROD w jego pierwotnym kształcie. Poseł zapewnił, iż będzie obecny na posiedzeniu Komisji w dniu 28 sierpnia i postara się przekonać pozostałych posłów Solidarnej Polski do argumentów przedstawionych przez działkowców. Wyraził również chęć uczestnictwa w konferencji prasowej wraz z posłami pozostałych ugrupowań, która powinna zostać zorganizowana na terenie ogrodu działkowego.

 

Witold Majchrowicz

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio