Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

„Żywią i chronią" – artykuł o działkowcach w „Przekroju” - 10.07.2012

9 lipca na łamach tygodnika „Przekrój” ukazał się artykuł pt.„Żywią i chronią”, który jest zapisem rozmowy z Magdaleną Zych -  współtwórczynią projektu badawczego Muzeum Etnograficznego w Krakowie „dzieło-działka”. Rozmowę poprowadził Bartłomiej Kozek. Artykuł ten pokazuje jak ważne są działki dla samych rodzin działkowców, a także dla całej społeczności miast.

„Co działkowcy robią na działkach?”, „Co każe ludziom na całe dziesięciolecia wiązać się ze skrawkiem ziemi na jakimś śmietnisku czy nieużytku i zamieniać to miejsce w tętniący życiem ogród?” – to główne pytania, które przyświecały projektowi krakowskiego Muzeum Etnograficznego, który był realizowany w trzech miastach: w Krakowie, Katowicach i we Wrocławiu. Według Magdaleny Zych na podstawie zebranych materiałów nie można stworzyć portretu typowego działkowca, ponieważ pomysłów na działkę jest wiele i są one różnorodne. „Na działkach ludzie realizują swoje potrzeby: ruchu, spokoju, towarzystwa, ale też kontaktu z samym sobą, zaangażowania, kreatywności, nadania sensu swojej egzystencji. Niektórzy realizują się jako działacze społeczni, inni jako „miejscowi pustelnicy” – czytamy w „Przekroju”.

Działkowcy realizują w swoich ogrodach własne wizje ogrodnicze, ale z poszanowaniem regulaminu. „Nie są w modzie najnowsze meble z marketu ogrodniczego” - uważa koordynatorka badania „dzieło-działka” – „w cenie jest praca ogrodnika, włożone w działkę serce”.

Działki uprawiają głównie osoby starsze, ale coraz częściej stają się one modne wśród 30-latków – czytamy w artykule Bartłomieja Kozka. „Z działką można się dobrze zestarzeć. W działce masz kawał swojego życia. Azyl, miejsce, gdzie możesz dawkować wysiłek, podnosić poprzeczkę albo sobie odpuszczać” – uważa Magdalena Zych.

Od wielu już lat działki są stałym elementem polskich miast. „Idea ogrodnictwa działkowego wyrosła w filantropijnych oświeceniowych pobudek, miały się stać rezerwuarem żywności dla najuboższych, orężem walki z gruźlicą i alkoholizmem” – czytamy w artykule. Co wpływa na atrakcyjność działki dzisiaj, w XXI wieku? „Działania poprzez pracę własnych rąk, chęć bycia w kontakcie z ziemią. Ludzie siedzący przed monitorami tego potrzebują, więc wymyślają działki na nowo” – mówi w wywiadzie dla „Przeglądu” współautorka projektu „dzieło-działka”. Niestety ogrody te coraz częściej znajdują się w obszarze zainteresowań deweloperów, którzy wywierają presję, by te ogrody zamienić w osiedla mieszkaniowe. To poważne zagrożenie dla dalszego istnienia ogrodnictwa w Polsce. „Istnieje duży konflikt, mający za tło odmienne systemy wartości, ale i walkę o władzę” – mówi w wywiadzie Magdalena Zych. „W rozgrywce udział biorą media, środowiska architektów i urbanistów, napiera lobby związane z rynkiem nieruchomości, swój udział mają też politycy…”.

 Zachęcamy do zapoznania się z całym artykułem, który dostępny jest bieżącym numerze tygodnika „Przekrój” (Nr 28/29; 9/16 lipca 2012R.)

AH

 

Poniżej zamieszczamy komentarze działkowców do artykułu:

OZ PZD w Gorzowie Wielkopolskim

Kazimierz Rydzewski, ROD "Nowalijka", Gorzów Wielkopolski

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio