Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

11 LISTOPADA DZIAŁKOWE ŚWIETLICE W ŚWINOUJŚCIU PRZYOZDOBIŁY NARODOWE BARWY - 13.11.2020

Mimo Covid-owych obostrzeń, w Świnoujściu, udało się upamiętnienie Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada. Miasto zostało świątecznie udekorowane. Oprócz setek flag umieszczonych wzdłuż ulic, na klombach i skwerach pojawiło się mnóstwo kwiatów. To wynik akcji, w efekcie której miasto odkupiło nie sprzedane w związku z zamknięciem cmentarzy kwiaty. I choć władze nie zorganizowały oficjalnych obchodów to pod Pomnikiem Bohaterom Walk o Niepodległość, świnoujścianie, pojedynczo lub w małych grupach składali  swoje wiązanki.   

Od kilku lat, w miejskich uroczystościach, pod własnym sztandarem uczestniczą reprezentanci świnoujskich R.O.D. Tym razem nie było takiej okazji. Biało czerwonych symboli nie zabrakło za to na terenach Rodzinnych Ogrodów działkowych. Z inicjatywy Zarządów R.O.D. w otoczeniu działkowych świetlic pojawiły się narodowe symbole, przede wszystkim biało-czerwone flagi. Narodowe barwy powiewały także nad niejedną altanką.

Działkowcy pamiętają o Narodowych Świętach. Podobnie pieczołowicie pielęgnowana jest tradycja Ogrodnictwa Działkowego w Polsce. Przy tej okazji warto jest przypomnieć, że historia zakładania pierwszych w Polsce ogrodów działkowych przeplata się z czasami odradzania się Rzeczpospolitej, a powstające ogrody, oprócz swoich rekreacyjnych funkcji pełniły także rolę integrującą polską społeczność na terenach zaborów, zwłaszcza w Wielkopolsce i na Śląsku.

Tradycje te do dziś kultywują m.in. działkowcy założonego już w 1902 roku Ogrodu Działkowego im. Karola im. Marcinkowego w Gnieźnie,  i następnych powstających w Wielkopolsce w latach 20-tych i 30-tych XX wieku. Już za cztery lata Rodzinny Ogród Działkowy im. Powstańców Wielkopolskich w Koźminie Wielkopolskim obchodzić będzie 200-lecie istnienia!

Spadkobiercami tych chlubnych tradycji jest dziś milionowa rzesza osób  zrzeszonych w Polskim Związku działkowców. I my, także w Świnoujściu, z podniesionym czołem jesteśmy beneficjentami świątecznej, narodowej dumy!

T. Napiórkowska

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio