Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Warto odwiedzić – BUGA 2019 - 05.07.2019

Każdy, kto interesuje się ogrodnictwem, architekturą krajobrazu lub kształtowaniem terenów zieleni, powinien rozważyć wycieczkę do Heilbronn w Wirtembergii. To tam ma miejsce tegoroczna edycja niemieckiego festiwalu ogrodniczego BUGA 2019 pt. „Życie w rozkwicie”. To ogrodnicze wydarzenie odbywa się co 2 lata w różnych miejscach na terenie Niemiec, a jego początki sięgają 1951 r. Na wielohektarowych nieużytkach prezentowane są sposoby zagospodarowania terenów zieleni dające mieszkańcom miasta możliwość odpoczynku, rekreacji i kontaktu z przyrodą. Co 10 lat festiwal ma charakter międzynarodowy (IGA). Każda edycja przyciąga około 3 mln odwiedzających. Do tej pory zagospodarowano w ramach programu około 3000 ha.

Plan wystawy

Festiwal w Heilbronn trwa od 17 IV do 6 X. Imprezie towarzyszą wydarzenia edukacyjne, kulturalne, artystyczne i sportowe. W ciągu tych 173 dni organizatorzy proponują: 19 koncertów muzycznych, pokazy światła i wody (tańczące fontanny), warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, 23 aranżacje czasowe poświęcone różnorodności barwnej i aromatycznej kwiatów czy ikebany. Na odwiedzających czeka 25 000 m2 powierzchni, 275 interaktywnych wystaw oraz pokazów w laboratoriach i studiach kreatywności. Prezentowane tematy dotyczą zmian klimatycznych, ochrony zasobów wodnych i bioróżnorodności.

Tereny wystawowe

Oczywiście najważniejsze są rośliny, ich dobór i kompozycje. Na terenach wystawowych znajdziemy założenia parkowe, ale i tymczasowy las z winorośli na drewnianych palach. W zależności od pory wizyty atrakcją są kwitnące wiosną, latem i wczesną jesienią rabaty bylin i roślin rocznych na tle drzew lub w towarzystwie krzewów. Każda aranżacja jest dobrze opisana. Kwitnące propozycje znajdziemy zarówno dla miejsc słonecznych, jak i cienistych. Kompozycje roślinne prezentowane są w gruncie, donicach, skrzyniach, na taczkach i wokół tyczek lub w workach jutowych. Możemy podziwiać: rosarium, ogrody kaktusowe, ogrody wodne, a nawet aranżacje nagrobków cmentarnych.

Ziołowy ogródek w skrzyni

Praktycznych ogrodników mogą zainteresować ziołowe ogródki w skrzyniach, kaskady kwiatów na balkon, skrzynie warzywno-owocowe na taras albo kwatera sadownicza zabezpieczona przed gradem i ptakami. Do uprawy figowca dającego figi, zaczynamy się już przyzwyczajać, ale uprawa bananowca w gruncie może być dla ogrodników pewnym zaskoczeniem. Ci, którzy szukają pomysłu na swoją winorośl, na pewno znajdą jakieś rozwiązanie (winnica, winne ściany i dachy lub labirynt z winorośli). Ekolodzy odwiedzą warsztaty poświęcone pszczołom i owadom pożytecznym, obejrzą poletka z miododajnymi przedplonami, np. facelią i zostaną na dłużej w ogrodach naturalistycznych, ogrodach bioróżnorodności lub odpoczną na jednej z wielu łąk kwietnych.

Ciepłolubne figowce

Bananowce w kompozycjach rabatowych

Najwięcej propozycji dotyczyło, zgodnie z ideą festiwalu, terenów zieleni w miastach i na osiedlach. Były to: różnokolorowe rabaty, wysmukłe drzewa, idealne trawniki i naturalne łąki kwietne, kwitnące mosty, formowane żywopłoty (z grabu, głogu a nawet jabłoni ozdobnych), zielone ściany i dachy. Pomysły przedstawiane w tej części można z powodzeniem wykorzystać w mikroskali w ogrodzie działkowym.

Łąka kwietna

Kaktusowy ogródek

Na miejsce festiwalu można dostać się samochodem, autobusem lub pociągiem. Drogi na tereny wystawowe i parkingi są bardzo dobrze oznaczone. Jednorazowy bilet wstępu kosztuje 23 €, dla młodzieży w wieku 15–25 lat 8 €, dla dzieci do 15 lat, wstęp jest bezpłatny. Na terenie znajdują się liczne punkty gastronomiczne i sanitarne oraz miejsca odpoczynku (ławki, leżaki, hamaki), a nawet inhalacyjny zakątek z tężniami. Wystawę można zwiedzać indywidualnie lub w grupie, samodzielnie lub z przewodnikiem. Część trasy można odbyć statkiem lub w łodziach-gondolach płynących po kanale i wracać na piechotę, oglądając wszystkie tereny wystawowe.

Ogród w stylu naturalistycznym

Ogród różany

Kompozycja ogrodowa – obraz z rozchodników 

Rabata na słonecznym miejscu z roślin kwitnących latem

 Rabata na cienistym skłonie 

Rabata na słonecznym stanowisku z udziałem roślin ozdobnych z liści 

Ochrona roślin sadowniczych, tu malin, przed gradem


Winnica z różaną dekoracją 

Uprawa ziemniaków w workach jutowych

Zielone ścianydr inż. Ewelina Gudarowska, PTNO we Wrocławiu

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio