Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Święto Ogrodów Działkowych i Działkowców na Śląsku - 13.09.2018

Okręgowe Dni Działkowca to wielkie święto, okazja do wspólnego świętowania wszystkich Działkowców PZD z regionu Śląskiego. Uhonorowania działkowców odznaczeniami oraz ogłoszenia wyników konkursów Okręgowych. Refleksji na temat minionego roku  na działce a także podzielenia się spostrzeżeniami z innymi działkowcami.

Uroczystość Okręgu Śląskiego PZD odbyła się 5 września w ogrodzie letnim restauracji Pod Wawrzynem w Zabrzu. Obecnych było ponad 300 osób, w tym przedstawiciele władz samorządowych, Okręgowej Komisji Rewizyjnej, Okręgowego Zarządu, Okręgowej Rady oraz znamienici goście.

Otwarcia dokonał Prezes Okręgu Śląskiego Pan Józef Noski. Przywitał działkowców oraz gości przybyłych gości Prezydent Miasta Zabrze Panią Małgorzatę Mańkę-Szulik, Prezydenta Miasta Bytom Pana Damiana Bartylę, Prezydenta Miasta Mysłowice Pana Edwarda Lasoka, Pana Jana Chojnackiego polityka posła na sejm, Przedstawiciela Czeskiego Związku Działkowców Pana Władysława Samka.

Prezes Noski w swoim wystąpieniu nawiązał do powstania ruchu działkowego oraz podstawowych celów powstania ogrodów działkowych w Polsce. Podkreślił ważną rolę działkowców w tworzeniu i obronie Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Podziękował wszystkim działkowcom w zaangażowanie w rozwój ruchu ogrodnictwa działkowego na Śląsku. Władzą samorządowym za wsparcie w rozwój ROD.

W uroczystości nie mógł wziąć udziału Prezes PZD Eugeniusz Kondracki, jednak na tą okoliczność Jana Radoła  - I Wiceprezes Okręgu Śl. odczytał list w którym Prezes PZD składa serdeczne życzenia i podziękowania dla śląskich działkowców za kontynuowanie idei ogrodnictwa działkowego na Ziemi Śląskiej. Z kolei Zenon Jabłoński - Przewodniczący Okręgowej Komisji Rewizyjnej odczytał list z życzeniami od Przewodniczącej Krajowej Komisji Rewizyjnej - Marii Fojt. (treść obu listów dostępna poniżej).

Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie najwyższych odznaczeń Polskiego Związku Działkowców za zasługi dla PZD oraz złotych odznak zasłużonego działkowca.

 

Następnie odbyło się wręczenie pucharów jubileuszowych dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych obchodzących rocznice powstania. W Okręgu Śląskim w bieżącym roku obchodziło jubileusze ponad 70 ogrodów działkowych.

Konkursy to okazja do rywalizacji ale również do prezentacji tego co ogród bądź działka ma najpiękniejsze. Jak co roku Okręg Śląski ogłosił konkursy Wzorowa Działka Roku 2018 oraz Rodzinny Ogród Działkowy Roku 2018.

Laureaci konkursów Okręgowych otrzymali pamiątkowe puchary, nagrody pieniężne oraz upominki rzeczowe.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po zakończeniu części oficjalnej chętni mogli udać się na zwiedzanie ROD Odrodzenie zdobywcy I miejsca w Konkursie Krajowym.

Uczestników bawił Gienek Loska znany na Śląsku kabareciarz i wodzirej. Zabawie tanecznej towarzyszył akompaniament zespołu muzycznego B.A.R

 

Wszystkim wyróżnionym oraz laureatom konkursów składamy gratulacje. Przybyłym gościom dziękujemy za przybycie i uświetnienie tak ważnej uroczystości dla Działkowców. Dziękujemy także za liczne listy od władz poszczególnych miast i gmin jakie Okręg otrzymał z okazji obchodów Dnia działkowca. Wszystkie listy zawierały serdecznie życzenia dla działaczy i działkowców, którzy na co dzień wkładają pracę w rozwój ROD.

 

Tekst: Dominika Wojciechowska

Zdjęcia: M. Macianty

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio