Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Dobrze przygotowane dokumenty z RODO to połowa sukcesu. - 25.07.2018

14 lipca 2018 roku był kolejnym dniem, w którym przeprowadzone zostało kolejne szkolenie w ramach przybliżania konieczności wprowadzenia w ogrodach działkowych Polskiego Związku Działkowców nowych rozwiązań w zakresie ochrony danych osobowych. Od dłuższego już czasu każdy z nas miał sposobność zetknięcia się ze skrótem RODO. Nie ma już chyba dziedziny życia, w której by ono nie zaistniało. Banki, wydawnictwa, urzędy, i tym podobne informowały każdego ze swoich klientów  informując o przetwarzaniu, gromadzeniu i ewentualnym udostępnianiu danych osobowych. Wszystko to dotyczy także ogrodów działkowych i działkowców. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego nakłada obowiązek na każdą instytucję obowiązek wprowadzenia nowych rozwiązań prawnych w zakresie przetwarzania i gromadzenia danych osobowych.

Szkolenie w Grudziądzu śmiało można określić pełnym sukcesem, gdyż prezesi rod miasta i rejonu tego miasta nie zawiedli. Przybyli prezesi i sekretarze ze wszystkich 55 rodzinnych ogrodów działkowych. Pytań było co nie miara, bo co prawda temat ochrony danych był już wcześniej znany, ale ostatnie nowelizacje Parlamentu Europejskiego wywołały niepokój, jak się okazało nieuzasadniony bo wielkiej rewolucji nie ma. W opinii zebranych jedynym, podstawowym minusem nowych rozwiązań jest ogromna biurokratyzacja, przejawiająca się obowiązkiem wprowadzenia nowych dokumentów i rejestrów. Ale jak na koniec zostało to spuentowane – jak trzeba, to trzeba! Dobrze, że wszystkie wzorce dokumentów i formularzy zostały przygotowane w Jednostce Krajowej PZD przez biuro prawne. Dzięki temu nie ma konieczności tworzenia dokumentów według własnej koncepcji, bo wszyscy otrzymali gotowe, merytorycznie opracowane dokumenty.

Zapewne, gwoli utrwalenia wiedzy z zakresu ochrony danych osobowych, będą wskazane kolejne szkolenia dla zarządów rod. Wszak jak głosi starożytna maksyma – Repetitorium est mater studiorum (Powtarzanie jest matką wiedzy).

 

Piotr Gadzikowski – prezes Okręgu Toruńsko – Włocławskiego PZD

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio