Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

50-lecie stołecznego ROD „Pelcowizna” - 23.10.2017

W sobotę 14 października 2017 roku Rodzinne Ogrody Działkowe „Pelcowizna” w Warszawie obchodziły swoja okrągłą pięćdziesiątą rocznicę powstania.

Uroczystości rozpoczęto przywitaniem wszystkich przybyłych gości, następnie minutą ciszy uczczono pamięć śp. działkowców. Następnie po odśpiewaniu hymnu działkowców „Zielona Rzeczpospolita” przewodniczący komitetu ds. obchodów 50-lecia istnienia ROD „Pelcowizna” - Stanisław Pyrkowski przypomniał fakty z powstania i rozwoju ogrodu.

 

Wiceprezes OZM PZD Pan Stanisław Zawadka wręczył na ręce Ewy Ślusarczyk, Prezes Zarządu ROD „Pelcowizna” puchary oraz dyplomy przygotowane przez Prezydium Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców z okazji tego jubileuszu. W swoim przemówieniu Wiceprezes Stanisław Zawadka wyraził szczególne uznanie OZM PZD dla Zarządu ROD „Pelcowizna” za gospodarność i kreowanie pozytywnego wizerunku ogrodów.

 

Doniosły jubileusz 50-lecia był miłą okazją do uhonorowania i udekorowania długoletnich i zasłużonych dla Związku działkowców – wręczono pamiątkowe dyplomy i przyznano odznaki „ Zasłużony Działkowiec”.

Po wręczeniu odznaczeń podano specjalnie przygotowany na tą okazję tort oraz odśpiewano tradycyjne „Sto lat”. Stanisław Pyrkowski zaprosił zgromadzonych gości na część artystyczną spotkania. Odczytał skomponowany przez siebie na tę okoliczność wiersz pt. „Ogrody Działkowe”. Zaproszony zespół seniorów „Retro” zaprezentował repertuar w którym nie zabrakło refleksyjnych i nostalgicznych piosenek, takich jak: „Deszcz” Władysława Szpilmana, czy „A mnie jest szkoda lata…” oraz wesołych skeczy i poezji.

ROD „Pelcowizna” powstał na terenach byłych nieużytków i dzięki staraniom kolejnych Zarządów i mrówczej pracy działkowców obecnie możemy cieszyć się kwitnącymi działkami, pełnymi wspaniałych, owocujących drzew oraz rabatami dającymi plon „własnych” warzyw i owoców. Obecnie w ROD „Pelcowizna” funkcjonuje 228 działek zlokalizowanych na wygrodzonych i dobrze zagospodarowanych ogrodach, stanowiących estetyczne i cieszące oko uzupełnienie przestrzeni publicznej.

Obchody jubileuszu 50-lecia ROD „Pelcowizna” pokazały, że ogród kontynuuje dzieło rozpoczęte przez założycieli. Przemiła atmosfera obchodów dowodzi, że ruch działkowy w naszym kraju ma się świetnie i pełni niezwykle ważną funkcję społeczną integracji społeczeństwa oraz pozwala na wielopokoleniową wymianę doświadczeń.

Czesława Szczepaniak, sekretarz ROD "Pelcowizna"

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio