Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Przegląd informacji medialnych o działkowcach i ogrodach - 05.01.2017

• Gazeta Krakowska z dnia 5 stycznia 2017r. w artykule pt. „Mróz jest śmiertelnie groźny dla bezdomnych” przypomina, że synoptycy prognozują w całej Polsce mrozy. Dlatego policja na łamach mediów apeluje, żebyśmy nie przechodzili obojętnie obok bezdomnych. Jeden telefon może uratować życie. O tym, jak należy reagować widząc bezdomnego przypomina także artykuł zamieszczony na stronie www.pzd.pl pt. Bezdomni zimą w ROD. Reaguj! Zachęcamy do zapoznania się i stosowania!


• Fakt z dnia 5 stycznia 2017r. w artykule pt „Koty dostaną własne domki” informuje o akcji stawiania domków dla wolno żyjących kotów w Poznaniu. Domki zostały zakupione z miejskich pieniędzy, zaś pracownicy schroniska zwierząt poztawili je na terenie ogrodów działkowych m.in. na Minikowie, a także na ul. Kobylepole, na os. Łokietka i przy ul. Głogowskiej oraz Matejki. Łącznie miasto zakupiło 60 ocieplanych domków.


• Radiozet.pl w dn. 4 stycznia br. w artykule „Zwrot batalii reprywatyzacyjnej dotyczącej stołecznych gruntów” informuje o tym, że Prokuratura wystąpiła do stołecznego ratusza o umorzenie postępowania dotyczącego zwrotu 32 hektarów gruntów przy Alei Waszyngtona, na których zlokalizowany jest kompleks ogrodów działkowych. Prokuratorzy w swoim wniosku powołują się na wyrok sądu z listopada zeszłego roku, który unieważnił sprzedaż roszczeń do ogrodów działkowych. O roli, jaką w dojściu do prawdy odegrał PZD pisaliśmy w artykule, który znaleźć można w najnowszym Biuletynie PZD, a także na stronie www.pzd.pl.

• Gazeta Ostrowska w dn. 4 stycznia br. w artykule pt. „Budżet nie bez kontrowersji” informuje o budżecie Ostrowa Wielkopolskiego na rok 2017. Radni postanowili przychylić się do wniosków i próśb działkowców i przeznaczyli kwotę 100 tys. złotych na modernizację rodzinnych ogrodów działkowych w mieście.


• Portal sądeczanin.info w dn. 3 stycznia br. w artykule pt. „Pożar w ogrodzie działkowym” donosi o pożarze altany na terenie Ogrody działkowego w Nowym Sączu przy ul. Wolskiej. Ratownicy dostali się na teren ogrodu działkowego po drabinach przystawionych do ogrodzenia. Mimo błyskawicznej akcji ratowników altana spłonęła. Okoliczności i przyczyny pożaru ustalają strażacy.


• Polskatimes.pl w artykule z dn. 2 stycznia br. pt. „Kraków, Pożar na działkach w rejonie ul. Filtrowej. Jedna osoba nie żyje” informuje o pożarze altany w ogrodzie działkowym przy ul. Filtrowej w Krakowie. Mimo szybkiej interwencji nie udało się uratować ok. 40-letniego mężczyzny, który został w altanie.


• Gazeta Wyborcza Warszawa w dn. 31 grudnia 2016 r. w artykule „Zgoda na tramwaje” informuje o decyzji dotyczącej inwestycji wartej 200 mln zł, która dotyczy nowej trasy tramwajowej przez Gocław i Saską Kępę. Ratusz wydał pod koniec roku w tej sprawię decyzję środowiskową oddalając zarzuty zgłoszone podczas konsultacji społecznych. Tory będą prowadzić według wariantu preferowanego przez spółkę Tramwaje Warszawskie. Wiąże się to z likwidacją części działek kompleksu ogrodowego przy ul. Waszyngtona. Jak informuje gazeta, to jak duży pas działek zostanie zajęty, zależy od wyników konsultacji społecznych planowanych na drugą połowę 2017 r.


• Gazeta Olsztyńska w dn. 30 grudnia 2016r. w artykule pt. „Dotacje na ochronę środowiska” nawiązuje do działań związanych z usuwaniem azbestu na Warmii i Mazurach. Na rok 2017 na działania związane z jego usuwaniem przeznaczono blisko 1,7 mln zl, z czego prawie 700 tys. zł stanowią środki z WFOŚiGW w Olsztynie. Pozostała kwota — 1 mln zl stanowi dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dotacje udzielane będą jednostkom samorządu terytorialnego na usuwanie wyrobów zawierających azbest z obiektów, których właścicielami są m.in. rodzinne ogrody działkowe, będące we władaniu Polskiego Związku Działkowców. W programie przewidziano dofinansowanie do 85 proc. kosztów kwalifikowanych, jednak cena za jedną tonę usuniętych wyrobów azbestowych nie powinna być wyższa niż 680 zl. Nabór wniosków potrwa do 31 października 2017 roku.


• Dziennik Malborski z dn. 30 grudnia 2016r. w artykule pt. „Przystań na działkach” opisuje nową inicjatywie zielonej szkoły, jaka powstała przy domu działkowca w ROD 1 Maja w Malborku. Z „Zielonej Przystani”, jako miejsca spotkań integracyjnych, ale przede wszystkim obserwacji przyrodniczych, już za kilka miesięcy będą mogli korzystać malborscy uczniowie. Dzieci będą mogły siać kwiaty, warzywa, owoce, a potem obserwować, jak wzrastają. W części rekreacyjnej postawiono ławki i stoły dzięki czemu będzie można prowadzić zajęcia w plenerze, jest także miejsce na występy artystyczne, a także teren przygotowany na potrzeby spotkań przy ognisku. Nieopodal założono też sad z drzewkami owocowymi oraz krzewami owocowymi. Rodzinny Ogród Działkowy im. 1 Maja na to wszystko pozyskał dofinansowanie z Malbor-skiego Programu Partnerstwa Lokalnego.


• Portal www.dza.doba.pl w dn. 30 grudnia 2016r. w artykule pt. „Inwestycje planowane w Kamieńcu na 2017 rok” pisze o pieniądzach, jakie urzędnicy Kamieńca zabezpieczyli w budżecie dla działkowców. W sumie przeznaczono 20 tys. na dotację na dofinansowanie budowy lub modernizacji infrastruktury ogrodowej rodzinnych ogrodów działkowych w gminie.


Przyg. AH

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio