Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Przegląd Informacji Medialnych - 06.10.2016

Gazeta Krotoszyńska w dniu 27 września br. w artykule „Będzie kasa dla działkowców” informuje o tym, że Rodzinne Ogrody Działkowe mogą otrzymać wsparcie z budżetu miasta Krotoszyna na poprawę infrastruktury lub na działania społeczne. Każdy ROD jako wnioskodawca będzie mógł otrzymać do 50% wartości inwestycji. Ze wsparcia działkowcy mogą skorzystać raz na trzy lata. Otrzymane pieniądze Zarządy ROD mogą przeznaczyć m.in. na oczyszczalnie ścieków, usuwanie azbestu, na infrastrukturę, remont świetlic, etc.

TVP 3 Kraków w dniu 29 września br. w materiale magazynu „Kronika” – „Otwarte dla Krakowian. Działki jako tereny zielone”  informuje, że krakowscy działkowcy dostaną dofinansowanie w zamian za otwarcie się na mieszkańców. Stacja zauważa, że Kraków jest pierwszym miastem, które wpisało tereny zieleni do studium zagospodarowania przestrzennego, a to zabezpiecza je przed roszczeniami lobby reprywatyzacyjnego. „Kronika” TVP 3 Kraków pyta także działkowców z ROD „Płaszów” o formy spędzania wolnego czasu w ROD, dwójka działkowców mówi, że działka jest dla nich wszystkim - wypoczynkiem i sanatorium. W materiale wypowiada się również przewodniczący Komisji Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska Rady Miasta Krakowa, który mówi, że miasto będzie inwestować w części wspólne ROD – wyposaży je w ławki, monitoring, żywopłoty, a same dofinansowania rozpoczną się w przyszłym roku. Do programu spośród 88. ROD w Krakowie przystąpiło 12. ogrodów.

Gnieźnieński Tydzień w dniu 30 września br. w artykule „Co z działką po śmierci i rozwodzie” wyjaśnia wątpliwości prawne czytelników i przypomina, że prawo do działki w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym nie podlega dziedziczeniu na ogólnych zasadach określonych w Kodeksie Cywilnym, obowiązują wówczas odrębne zasady! Szerzej, o tym, co należy zrobić, gdy działkowiec umrze lub się rozwiedzie, i jak przekazać komuś prawo do dzierżawy działki wyjaśniają publikacje dostępne na portalu pzd.pl po kliknięciu w linki: Wygaśnięcie prawa do działki w wypadku śmierci członka PZD, a prawo do spadku oraz Przeniesienie prawa do działki, jak również: Czy mogę się zrzec prawa do działki i wskazać osobę bliską jako następcę?

Gazeta Pomorska (dodatek Chojnice) w dniu 30 września br. w artykule „Nie tylko kwota wysoka, również piękna frekwencja” podaje, że w ramach budżetu partycypacyjnego w Czersku w powiecie chojnickim zmodernizowana zostanie i utwardzona płytami droga dojazdowa do ROD przy ul. Towarowej. Ta informacja cieszy społeczność działkową, bo projekt posiada duże poparcie mieszkańców, także tych którzy nie posiadają działek. Jak podaje portal Czersk.pl w tej edycji budżetu w głosowaniu udział wzięło blisko 45 proc. spośród osób uprawnionych (tj. od 16 roku życia).

EchoGorzowa.pl w dniu 28 września br. w artykule „Nie chcą stacji paliw na piaskach” zamieszcza petycję mieszkańców w związku z postępowaniem administracyjnym w sprawie budowy Stacji Paliw Płynnych na działkach nr 258/4 i 197/4 na skrzyżowaniu ul. Okrzei z ul. Dowbora-Muśnickiego. Mieszkańcy i działkowcy zwracają się do Prezydenta Miasta Gorzowa, by zatrzymał postępowanie i zablokował powstanie stacji benzynowej. W bezpośredniej bliskości znajduje się niestabilna skarpa “Ruskiego Stawku”, którego lustro wody okresowo się podnosi. Jak podaje gazeta: „Obecnie to urokliwe jeziorko otaczają z trzech stron ogrody działkowe, a woda z niego została uznana za zdatną do picia. O staw warto zadbać poprzez zagospodarowanie otoczenia na funkcję rekreacyjną, miejsce wypoczynku dla mieszkańców, posiadające wysoki potencjał. Okoliczne ogrody działkowe odgrywają znaczącą rolę w życiu społecznym. Są one zielonymi wyspami w aglomeracjach miejskich, tworzącymi przyjazną przestrzeń do życia i dobrze wpływającymi na miejski klimat. Są to wartości o charakterze ponadnarodowym i nie do oszacowania ze względu na prozdrowotne i wypoczynkowe walory” – piszą autorzy petycji.  Echo Gorzowa podkreśla także, że duży procent ogrodów działkowych należy do seniorów, dla których niejednokrotnie jest to jedyny powód do wyjścia z domu, a spokój panujący w okolicy jest jednym z ważnych czynników wpływających na użytkowanie przez nich działek. Petycję można znaleźć i podpisać na stronie: http://www.petycje.pl/petycja/12056/petycja_w_sprawie_budowy_stacji_paliw_plynnych_na_os._piaski_w_gorzowie_wlkp..html

Nowy Tydzień (Lublin, Świdnik, Chełm, Krasnystaw, Włodawa) w dniu 27 września br. w artykule „Plon niesiemy, plon…” zamieszcza relację z Dni Działkowca w ROD „Kalina”, na które przybył prezydent Miasta Lublina Krzysztof Żuk. W swoim przemówieniu podkreślił, że działkowcy z ROD „Kalina”, który liczy ponad 700 działek są wzorem dla Lublina w zakresie opieki nad terenami przyrodniczymi. Prezydent wraz z przybyłymi radnymi ogłosił powstanie Parku Zawilcowa w sąsiedztwie ogrodu, na terenie dzielnicy Kalinowszyzna. Przetarg na wyłonienie wykonawcy ma zostać ogłoszony już w pod koniec października. Uroczystemu Dniu Działkowca w ROD „Kalina” towarzyszyły koncerty kapeli „Podzamcze” oraz chwila zadumy przy wierszach poetki i zarazem działkowczyni z „Kaliny” Aliny Jachołkowskiej.

NowySacz.pl w dniu 1 października br.  w artykule „Działkowcy świętowali 35-lecie Rodzinnego Ogrodu Działkowego FALKOWA” zamieszcza relację z jubileuszu i zauważa, że uroczystości odbyły się z udziałem Prezydenta Miasta Nowego Sącza Ryszarda Nowaka, który życzył działkowcom wytrwałości i konsekwencji w działaniu, a także udanych plonów i relaksu. Prezes ROD „FALKOWA” Tadeusz Orlicz otrzymał od prezydenta puchar. Działkowcy wydali również monografię ROD, której autorami są Jerzy Leśniak i Sławomir Sikora.

InfoElblag.pl  w dniu 2 października br. w artykule „Elbląscy działkowcy świętowali 35-lecie swojego związku” zauważa, że z okazji okrągłej rocznicy najbardziej zasłużonym działaczom wręczono odznaczenia i wyróżnienia związkowe PZD. W czasie święta odbyła się również tradycyjna wystawa konkursowa plonów zebranych przez Rodzinne Ogrody Działkowe w elbląskim okręgu. Portal zauważa, że Domu Działkowca ROD im. Kosynierów Gdyńskich odbyło się wspólne świętowanie jubileuszu 35-lecia istnienia PZD. Przybyło na nią około sto osób, a także zaproszeni goście w tym m.in. poseł Andrzej Kobylarz, poseł Jerzy Wilk, sekretarz miasta Elbląga Artur Zieliński, burmistrz Pasłęka Wiesław Śniecikowski oraz przedstawiciele gminy Elbląg i powiatu elbląskiego. Jednym z punktów programu uroczystości był wybór najpiękniejszego kosza dożynkowego z plonów, które przygotowały ROD z terenu OZ w Elblągu.

Gazeta Lubuska w dniu 3 października br. w artykule „Trasa będzie za dwa lata” informuje, że w Zielonej Górze wiosną 2017 roku ma się rozpocząć budowa tzw. trasy aglomeracyjnej. Dziennik zwraca uwagę na fakt, że władze miasta zakładają przedłużenie trasy aglomeracyjnej od alei Zjednoczenia, w kierunku ulicy Działkowej. Władze miasta planują poprowadzić trasę kosztem ROD „Przodownik” – chcą uzyskać tzw. ZRID, czyli mówiąc najprościej, pozwolenie na budowę, a także rozpisać przetarg. Wtedy też rozpoczną się wykupy nieruchomości, które pokrywają się z planowaną budową trasy – informuje gazeta i ostrzega zielonogórskich działkowców, by podjęli działania w celu ocalenia swojego dobytku i  opracowania alternatywnego wariantu trasy. O tym, jak działkowcy są być chronieni przed zagrożeniami inwestycyjnymi, można przeczytać pod linkiem: Prawa działkowców w razie likwidacji ROD

Lubanski.eu (Przegląd Lubański) -  w dniu 4 października br. w artykule „Działkowcy z Lubania świętowali” relacjonuje uroczystości z Dnia Działkowca w ROD „Piast” Lubaniu. Portal i gazeta podkreślają, że działkowcy doskonale współpracują z Urzędem Miasta i Burmistrzem Lubania oraz Spółdzielnią „Chromex”. Rodzinne Ogrody Działkowe PIAST gospodarują na 10,47 ha i składają się z 337 działek. Warto dodać, że za trzy lata Rodzinne Ogrody Działkowe „Piast” czeka okrągły jubileusz 50-lecia istnienia.

WronieckiBazar.pl w dniu 4 października br. w artykule „Dzień działkowca w ROD Borek we Wronkach” zamieszcza reportaż z działkowych dożynek. Portal informuje, że podczas uroczystości udekorowano działkowców z sukcesami oraz przyznano najwyższe związkowe odznaczenia. „Za Zasługi dla Polskiego Związku Działkowców” oraz dla Zasłużonych Działkowców. W czasie działkowego święta w ROD „Borek” zorganizowano szereg konkursów: rzut młotkiem drewnianym do celu, wbijanie gwoździ w pniaki, rzut oponą, biegi z piłką i inne. Dla uczestników wydarzenia przygotowano grochówkę, kiełbasy z grilla, tradycyjny chleb oraz wypiekami sporządzonymi przez działkowców. Portal zauważa również, że biesiada przy muzyce i śpiewach przebiegała w miłej atmosferze do późnych godzin wieczornych.

Dziennik Bałtycki w artykule z dniu 3 października br. "Z działek trafią do mieszkania" informuje o rodzinie, która w wyniku zamieszkiwania nielegalnie w altanie na terenie ROD znalazła się w dramatycznej sytuacji. Lipcowa ulewa, która przeszła nad Gdańskiem w połowie lipca zniszczyła niemalże całkowicie ich altanę. Rodzina wraz z dziećmi, dzięki decyzji Komisji Polityki Gospodarczej i Morskiej Rady Miasta Gdańska, która przychyliła się do wniosku prezydenta, otrzyma mieszkanie socjalne. PZD niejednokrotnie ostrzegał przed zagrożeniami, jakie niesie zamieszkiwanie w altanach. Można o tym przeczytać m.in. w artykule "Dlaczego nie można zamieszkiwać w ROD?" na portalu pzd.pl:http://pzd.pl/artykuly/16313/188/Dlaczego-nie-mozna-zamieszkiwac-w-ROD.html

Aktualności.Zambrów.org  w dniu 4 października w artykule „Radni PiS złożyli wnioski do budżetu miasta Zambrów na 2017 rok” podaje, że w związku z trwającymi pracami nad budżetem na przyszły rok grupa radnych Klubu PiS w Radzie Miasta Zambrowa złożyła projekt do prezydenta miasta w którym wnioskują o zabezpieczenie 50 tysięcy złotych na elektryfikację Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Pod Długoborzem”.

Portal Suwalking.pl w dniu 4 października br. w artykule „Suwalski budżet 2017. Głosowanie na półmetku” zachęca do głosowania na projekt: „Bezpieczna droga dojazdowa do ROD „Malwa” - ulica Sianożęć w Suwałkach projekt nr 13”. Na projekt, który ma na celu poprawę bezpieczeństwa dojazdu do ROD „Malwa” w ramach Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego głosować można do 9 października pod linkiem:

http://budzetobywatelski.suwalki.eu/index.php?mod=budzet&p=2,79&l_r=1475738773.Warto odnotować, że do rozdysponowania w ręce mieszkańców Suwałk została oddana kwota 2 mln zł. Blisko ¼ tej kwoty, a więc pół miliona złotych przeznaczono na „projekt działkowy”!

 

Marcin Budzyński

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio