Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Przegląd zagospodarowania ROD i działek w Okręgu Sudeckim - 19.07.2016

Przegląd ogrodów  w Okręgu Sudeckim przeprowadzany jest przez 12 komisji, każda co najmniej 3 – osobowa, w skład których wchodzą: członkowie Okręgowego Zarządu Sudeckiego,  instruktorzy SSI krajowi, okręgowi i ogrodowi oraz pracownicy biura Okręgu Sudeckiego PZD. Przegląd został przeprowadzony już w 94 ogrodach, co stanowi 68%  ROD w Okręgu. Przebieg i tempo prac komisji przeglądowych wskazuje na to, że przegląd zostanie zakończony w ustalonym terminie  tj. do 15 sierpnia br.

Powszechny przegląd ROD i działek przebiega w przyjaznej atmosferze zarówno ze strony działkowców, jak i zarządów ROD. Członkowie komisji są gościnnie przyjmowani przez zarządy ogrodów, które wizytę komisji traktują jako świetną okazję do chwalenia się pozyskanym sprzętem, rozpoczętymi lub ukończonymi inwestycjami. Działkowcy szczycą się   ładnymi działkami, wprawdzie nie wszyscy, jednak większość zadbanych działek chętnie udostępnianych jest do obejrzenia. Podczas przeglądu komisje zwracają uwagę między innymi na stan infrastruktury ogrodowej, zabezpieczenia ujęć wody, estetykę terenów wspólnych, także na stan utrzymywania rowów melioracyjnych oraz na nieużytki terenów ROD. Podczas przeglądu jest również czas na rozmowę o możliwościach utylizacji azbestu z dachów altan, o możliwościach i źródłach pozyskiwania środków na rozwój ROD.

Przegląd ogrodów, to również okazja do porozmawiania o realizacji Otwartego Programu Rozwoju Społecznego ROD i tu cieszy coraz lepsza współpraca zarządów z lokalnym samorządem i różnymi stowarzyszeniami.

Komisje odwiedziły już  ogrody, które w Okręgu Sudeckim najczęściej są położone w pobliżu licznych walorów przyrodniczych m.in. z widokami na panoramy Gór Stołowych i Strzelińca, Karkonoszy i Śnieżki, Masywu Śnieżnika, Gór Wałbrzyskich, Wielkiej Sowy i licznych parków krajobrazowych i narodowych oraz zamków. Te właśnie ogrody dodają swoistego uroku tym walorom, a wyniki przeglądu wskazują w co należy inwestować w tych ogrodach aby poprawiały one wizerunek atrakcyjnych miast.

Po zakończonym przeglądzie Prezydium OZ Sudeckiego dokona  oceny ROD. Już dzisiaj można stwierdzić, że poza kilkoma wyjątkami Zarządy ROD dobrze przygotowały się do przeglądów a powszechny przegląd zagospodarowania ROD i działek powinien być kontynuowany w latach następnych.

 

Krzysztof Paciepnik

Inspektor

PZD – Okręg Sudecki

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio