Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Powszechny przegląd ROD w Okręgu Świętokrzyskim - 11.07.2016

Z początkiem lata na terenie rodzinnych ogrodów działkowych rozpoczął się powszechny przegląd zagospodarowania ROD i działek. Ogrody w całej Polsce odwiedzane są przez komisje, które sprawdzają je pod względem zgodności zagospodarowania z przepisami, stanu technicznego infrastruktury, funkcjonalności i estetyki. Przegląd trwa oczywiście także i w województwie świętokrzyskim.

Komisje, składające się z aktywu społecznego i Instruktorów Społecznej Służby Instruktorskiej odwiedziły już znakomitą większość z 79 świętokrzyskich Ogrodów m.in. w Kielcach, Ostrowcu Świętokrzyskim, Pińczowie, Starachowicach i Skarżysku-Kamiennej. W każdym z nich przyjmowane były przez zarządy ROD i działkowców z otwartością i z uśmiechem oprowadzane po ogrodowych alejach. Działkowcy ze szczególną dumą prezentowali efekty najnowszych inwestycji, takie jak domy działkowca, świetlice czy nowe sieci wodociągowe. Optymizmem i radością napawać może fakt, że Ogrody stają się coraz nowocześniejsze i wychodzą naprzeciw zmieniającym się oczekiwaniom działkowców. Oczywiście widać również, że nadal jest bardzo wiele do zrobienia, zwłaszcza w zakresie inwestycji - wymiany czy remontów wymaga wiele ogrodzeń zewnętrznych, wodociągów czy sieci energetycznych. Spora część Ogrodów boryka się także z problemami zalewania i podtapiania. Powoli jednak, w miarę możliwości organizacyjnych i finansowych – na każdym z ROD da się dostrzec pozytywne zmiany w stosunku do lat poprzednich, co jest zasługą zaangażowanych społecznie członków organów PZD oraz wszystkich chętnych do pomocy i pracy dla wspólnego dobra działkowców.

Już teraz można więc śmiało stwierdzić, że powszechny przegląd zagospodarowania ROD i działek to bardzo cenna i potrzebna inicjatywa. Po jego zakończeniu przyjdzie czas na podsumowania, wyciąganie wniosków i tworzenie strategii rozwoju rodzinnych ogrodów działkowych. Dane uzyskane w jego trakcie pozwolą na określenie najściślejszych potrzeb ogrodów, wskażą również ich najbardziej powszechne problemy i bolączki.

 

Jan Stańczyk

Dyrektor Biura

Okręgu Świętokrzyskiego PZD 


Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio