Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Trwa nabór wniosków do budżetów obywatelskich - to szansa dla ogrodów - 06.07.2016

Coraz więcej ogrodów startuje do wyścigu o pieniądze z budżetów obywatelskich (BO). Są to określone środki z budżetów gmin, o wydatkowaniu których mogą bezpośrednio decydować mieszkańcy danej miejscowości. W ten sposób wyrażają oni swoje zdanie i głosują na projekt, który w ich przekonaniu, powinien zostać zrealizowany w ramach miejskiego budżetu. To ogromna szansa na zyskanie pieniędzy na potrzebne inwestycje ogrodowe, które umożliwią otwarcie ogrodów dla społeczności lokalnych.

Aby ogrody działkowe mogły być ogrodami na miarę XXI wieku potrzebne są remonty i inwestycje. Do wielu z nich brakuje dróg dojazdowych. Nie wszystkie ogrody posiadają odpowiednią infrastrukturę, ale przede wszystkim podstawowe przyłącza, jak woda, prąd czy kanalizacja. Z tej szansy skorzystali już m.in. działkowcy w Zabrzu, Szczecinie, Katowicach, Wejherowie, Włocławku i innych miejscowościach.

Skoro samorządy niezbyt chętnie udzielają dotacji dla ROD, to działkowcy, a zarazem przecież i mieszkańcy miast, mogą wziąć sprawy we własne ręce i przy odrobinie wysiłku przekonać do swoich pomysłów innych obywateli miast i w ten sposób zdobyć potrzebne środki w ramach budżetów partycypacyjnych.

Masz pomysł, co chciałbyś zrobić w ROD? Nie czekaj!

Zgłaszane projekty mogą dotyczyć wielu sfer: zdrowia, sportu, rekreacji, edukacji, kultury, komunikacji, ochrony środowiska, pomocy społecznej, przestrzeni publicznej, zieleni miejskiej i wielu innych. Mogą być to zarówno projekty o charakterze inwestycyjnym, czyli np. budowa ścieżki rowerowej, placu zabaw, siłowni czy postawienie latarni oraz o charakterze pozainwestycyjnym, czyli np. zajęcia dla seniorów, warsztaty przyrodnicze lub proekologiczne dla dzieci czy młodzieży. To stwarza dla wszystkich Zarządów ROD ogromne możliwości zgłaszania swoich projektów, które mogą stać się realnymi inwestycjami w ogrodach działkowych.

Aby zgłosić projekt wystarczy:

 – wypełnić formularz ON-LINE lub PAPIEROWY

–  do każdego formularza dołączyć listę z podpisami od 15 do 30 osób, które popierają projekt (zasady w różnych miastach różnią się, należy przeczytać na stronach urzędów miast, jakie obowiązują zasady w konkretnej miejscowości)

– przygotować wstępny kosztorys projektu

W wielu miejscowościach trwa obecnie nabór wniosków do budżetów partycypacyjnych na rok 2017. Zaledwie do 8 lipca swoje propozycje do BO mogą składać mieszkańcy Tomaszowa Mazowieckiego. Już od 12 do 25 września mieszkańcy będą mogli zagłosować na zgłoszone projekty, a  tym samym wskażą na co chcą przeznaczyć 1 mln złotych z budżetu miejskiego.

Od 1 czerwca do 15 lipca trwa nabór wniosków do budżetu obywatelskiego w Malborku. Na zadania zaproponowane i zaakceptowane przez mieszkańców miasta przeznaczono 500 tys. złotych. Głosowanie nad zgłoszonymi projektami zaplanowano na październik br.

Od 15 czerwca aż do 8 sierpnia można składać propozycje projektów, które będą realizowane w ramach Jarocińskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2017. W ramach inicjatywy mieszkańcy Jarocina zdecydują o rozdysponowaniu blisko 850 tys. złotych z gminnego budżetu. W ramach budżetu obywatelskiego mogą być zgłaszane projekty o charakterze lokalnym i dotyczące potrzeb mieszkańców wskazanego osiedla. Mogą być zgłaszane projekty infrastrukturalne i tzw. projekty "miękkie”, a więc różnego typu zajęcia, szkolenia, wykłady, warsztaty, ect.

Od 4 lipca, można składać wnioski do Budżetu Obywatelskiego Zduńskiej Woli. Wnioski do Budżetu Obywatelskiego 2017 w Zduńskiej Woli będą przyjmowane do 22 lipca. Można je składać na inwestycje oraz na wydarzenia. W tym roku są jednak pewne nowe ograniczenia. Do wydania będzie 582 tys. zł, z czego na inwestycje przewidziano 465.600 zł, na wydarzenia 116.400 zł. Głosowanie odbędzie się od 12 do 26 września br. Wnioski trzeba zgłaszać na formularzu dostępnym na stronie www.zdunskawola.pl oraz w wersji papierowej w Kancelarii Urzędu Miasta.

Mieszkańcy Płocka mogą zgłaszać projekty do budżetu obywatelskiego na 2017 r. od 29 czerwca do 15 sierpnia – specjalne formularze można wypełnić i przesłać drogą internetową albo pocztą tradycyjną lub wrzucić do urn w Urzędzie Miasta. Łączna kwota na realizację płockiego budżetu obywatelskiego na 2017 r., podobnie jak poprzednio, to 5 mln zł, z czego 2 mln przeznaczone zostaną na zadania ogólnomiejskie, a 3 mln zł na zadania osiedlowe. Głosowanie potrwa od 17 września do 2 października w wyznaczonych punktach w mieście, bądź poprzez platformę internetową lub smsy. Zgłaszać projekty i głosować może każdy mieszkaniec miasta, który ukończył w wyznaczonym terminie 16 lat. Ogłoszenie wyników nastąpi do 16 października.

Również mieszkańcy Suwałk (Podlaskie) od 20 czerwca mogą zgłaszać swoje projekty do budżetu obywatelskiego na 2017 rok. Do podziału będą 2 mln zł; urząd miejski na wnioski czeka do 19 sierpnia. Jest to czwarta edycja budżetu partycypacyjnego w Suwałkach. Budżet obywatelski w tym mieście podzielony jest na duże i małe projekty. W tym roku z całej sumy - 2 mln zł - na duże projekty (od 100 tys. zł do 700 tys. zł każdy) zarezerwowano 1,4 mln zł, natomiast 600 tys. zł zostanie przeznaczone na małe projekty (do 100 tys. zł każdy). Głosowanie odbędzie się na przełomie września i października, a zwycięskie projekty poznamy 20 października.

 

Jeśli zgłosiłeś swój projekt w ramach budżetu obywatelskiego, napisz nam o tym, a my pomożemy ci w promocji projektu poprzez związkowe media. Dzięki temu o inicjatywie Twojego ogrodu mogą dowiedzieć się też inni, co z pewnością pomoże Ci podczas głosowania na zgłoszone projekty. Adres kontaktowy to: media@pzd.pl.

 

AH

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio