Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Stanowisko OZ w Gorzowie Wlkp. do RPO w sprawie pism do Ministra Infrastruktury i Budownictwa oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - 14.03.2016


Stanowisko Okręgowego Zarządu PZD w Gorzowie Wlkp. z dnia 12 marca 2016 roku do Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie pism do Ministra Infrastruktury i Budownictwa oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej


Okręgowy Zarząd na swoim zebraniu po zapoznaniu się z pismami Pana Rzecznika czuje się zobowiązany aby odnieść się do podniesionych przez Pana Rzecznika spraw.

Szanowny Panie Rzeczniku!

Nie podzielamy Pana poglądu, że PZD jako organizacja społeczna jest za bardzo restrykcyjna w stosunku do osób łamiących prawo (poprzez zamieszkiwanie i postawienie samowoli budowlanej) bo wypowiada umowy dzierżawy „w przypadku gdy nadzór budowlany potwierdzi uprzednio naruszenie prawa”, a ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych z dnia 13 grudnia 2013 r. „w nadmierny sposób ingeruje przy tym w sferę podstawowych praw i wolności osób, które takie budynki na działkach wzniosły”. Dziwi nas fakt, że jako Rzecznik Praw Obywatelskich broni Pan „mniejszości”, mając za nic prawo „większości”. Na przestrzeni funkcjonowania ustawy o ROD i wcześniej obowiązujących ustaw w okręgu gorzowskim nie wypowiedzieliśmy nikomu umowy z w/w względów.

Szanowny Panie Doktorze!

Przedstawione przez Pana doktora jako źródła nadużyć zapisów ustawowych nie znajduje żadnego uzasadnienia. Ustawa o ROD wprost przeciwnie nakłada na „NAS” oraz wszystkie inne stowarzyszenia ogrodowe określone obowiązki. Aby skutecznie i prawidłowo działać musimy przestrzegać prawo. Dotyczy to Związku i szeregu innych organizacjach społecznych.

Szanowny Panie Rzeczniku!

Przykro nam, że Pan jako Rzecznik Praw Obywatelskich nie skonsultował tych kwestii ze Związkiem. Zamiast rozmów z Polskim Związkiem Działkowców zrzeszającym prawie milion rodzin działkowych upublicznił Pan kwestie dotyczące tak niewielkiej grupy osób. Mamy nadzieje, że zrozumie Pan swój błąd i w przyszłości biuro RPO w sposób bardziej racjonalny i wyważony będzie podejmować sprawy dotyczące ogrodnictwa działkowego w Polsce.


SEKRETARZ OZ PZD

/-/ Kazimierz DUDZIŃSKI

PRZEWODNICZĄCY KOMISJI UCHWAŁ I WNIOSKÓW

/-/ Jan LEŚNIEWSKI

 

Gorzów Wielkopolski, dnia 12 marca 2016 r. 

Załącznik plikowy do pobrania

OZ_Gorzow_Wlkp..pdf

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio