Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

OZ PZD w Szczecinie przestrzega: prawo sobie a życie sobie - 08.12.2015

Można by tak powiedzieć, o niektórych działkowcach, ogłaszających przez biura nieruchomości oferty na sprzedaż domków rekreacyjno-letniskowych. 

Takie np. ogłoszenie – dom na sprzedaż, domek rekreacyjno-letniskowy – Bartoszewo 32, pow. policki, 75 m2, działka 400 m2, cena 169 000, położenie – wieś, okolica: las, jezioro. Dojazd – utwardzony, media – prąd i woda oraz informacje dodatkowe: piwnica, strych, garaż, czynsz 1zł, materiał – cegła, zabezpieczenie – teren zamknięty.

A ponadto informacje dodatkowe, że jest to pełna własność z księgą wieczystą oraz do zamieszkania, może każdego potencjalnego nabywcę wprowadzić w błąd. Jest to bowiem prawie że stan wymarzony. Błędność takiego ogłoszenia wynika z tego że:

• Domek znajduje się na terenie rodzinnego ogrodu działkowego, gdzie grunt jest własnością gminy w użytkowaniu wieczystym PZD

• Jest to budowla ponadnormatywna, gdyż dopuszczalna powierzchnia zabudowy wynosi 35 m2 oraz niezabudowany taras.

• Niezgodne z prawem są również piwnica, strych i garaż.

• Użytkownik działki nie płaci żadnego czynszu, a płaci jedynie składkę członkowską i opłaty za zarządzanie ogrodem

• Działkowiec legitymuje się pełną własnością, jedynie do tego, co znajduje się na działce, pod warunkiem, że zabudowa na działce jest zgodna z przepisami ustaw.

• Domek  - altana nie może służyć do stałego zamieszkiwania, gdyż jest to naruszenie przepisów ustawy i może być powodem wypowiedzenia umowy dzierżawy działkowej.

Tak więc dając takie ogłoszenie narusza się prawo – poświadczając nieprawdę, nie mówiąc już o tym, iż w wielu przypadkach narusza prawo zapisane w ustawie o ROD.

Takich ogłoszeń pojawia się wiele. Biura pośredniczące w kupnie i sprzedaży nieruchomości zamieszczają je bezkrytycznie, ale świadczy to również, że pracownicy tych biur nie znają obowiązującego prawa, a to w sumie może być przyczyną wielkich perturbacji po zrealizowaniu takiej transakcji.

W takiej sytuacji należy wyciągnąć wniosek, aby zarządy ROD śledziły takie ogłoszenia, personalizowały użytkowników takich działek i stosowały wobec nich przepisami ustawy sankcje. Przy zmianie użytkownika nadarza się idealna okazja do wyeliminowania wszelkich nieprawidłowości, spowodowanych wręcz bezmyślnym inwestowaniem, niezgodnym z prawem oraz uchronienie potencjalnych działkowców przed uwikłaniem się w kłopoty.

Biorąc pod uwagę wieloletnie zabiegi PZD o eliminowanie nieprawidłowości popełnianych przez niektórych działkowców należy uznać, że stosowanie konsekwentne przepisów prawa przez zarządy ROD, będą sprzyjały poprawie sytuacji na odcinku istnienia altan ponadnormatywnych, a co jest częstą przyczyną  zamieszkiwania w tych budynkach.

Ale  rodzi się pytanie, czy działkowiec, który świadomie narusza przepisy prawa zdaje sobie sprawę z konsekwencji?

Podany przykład może przestrzeże niektórych działkowców przed brakiem rozsądku.


Prezes OZ w Szczecinie

Tadeusz Jarzębak


Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio