Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Szkolenia organów ROD w okręgu szczecińskim - 02.11.2015

Od września w Okręgu Szczecińskim odbywają się szkolenia organów ROD. Szkolenia prowadzone są przez dwa zespoły, wyłonione z członków prezydium i prawników, którzy prowadzą zajęcia przy użyciu środków audiowizualnych. Powołanie dwóch zespołów i rozłożenie szkoleń na dwa miesiące umożliwiło prowadzenie szkoleń w mniejszych grupach co pozwoliło na bardziej kameralny styl szkolenia a w punkcie „pytania” możliwość zgłaszania swych wątpliwości jak również przykładów wynikających z prowadzenia danego ogrodu oraz umożliwiło dłuższej odpowiedzi.

Przyjęta forma szkoleń jest przejrzysta i łatwo odbieralna przez Uczestników szkolenia, które ich zdaniem będą  pomocne w codziennym działaniu zarządów, przy wdrażaniu regulaminu ROD statutu PZD i przestrzeganiu ustawy o ROD.

Na każdym szkoleniu są  omawiane działania dotychczasowe podejmowane przez PZD. Przedstawiane są organom ogrodów podstawy prawne w procedurach nabywania i utraty prawa do działki oraz budowę i rozbudowę altan działkowych, tarasu na terenie działki, zagospodarowanie działek, hodowli pszczół, ochrona danych osobowych, zwracano uwagę na konieczność właściwego wykorzystania infrastruktury w ROD oraz omówione podstawowe prawa i obowiązki działkowców i konsekwencje prawne nie przestrzegania tej ustawy jak również praktyczne rady i rozwiązania w zakresie działania organów w ogrodach.

Oprócz tematów typowo merytorycznych związanych ze statutem, regulaminem i ustawą ROD omawiane są tematy, ważne dla istnienia i rozwoju ogrodów a dotyczące w szczególności art. 76 ustawy oraz możliwości pozyskiwania środków pomocowych z regionalnych programów ochrony środowiska i rozwoju obszarów wiejskich. Cykl spotkań szkoleniowych został zakończony  30 października  br. w szkoleniu udział wzięło 159 ogrodów ale przewidziane jest jeszcze jedno dodatkowe szkolenie dla ogrodów które nie skorzystały z zaproszenia. A dotyczy to 12 ROD w naszym Okręgu.

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio