Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Media o działkowcach i ogrodach - 30.10.2015

  • 29.10 br. portal Iława.wm.pl w artykule „Przybliżamy sylwetki Zasłużonych dla miasta Iławy” prezentuje postać Jana Kamińskiego – wieloletniego działacza na rzecz Polskiego Związku Działkowców na Warmii i Mazurach, który w tym roku został wyróżniony tytułem Zasłużony dla miasta Iławy. Jan Kamiński od 1972 roku pełni funkcję prezesa ROD „Grządka" w Iławie, a od 1985 roku prezesa kolegium prezesów w Powiecie Iławskim. Od 1980 roku jest członkiem Okręgowego Zarządu PZD, pełniącym funkcję Wiceprezesa. „Zaangażowanie Pana Jana Kamińskiego w sprawy Związku jest bardzo duże. Działa na rzecz zagospodarowania ogrodów i działek, ochrony środowiska, a także promocji Związku w prasie lokalnej. Jest współautorem monografii "Rozwój ogrodnictwa działkowego na Warmii i Mazurach" oraz wydanej przez Krajową Radę PZD książki „Jak powstawały ogrody działkowe?" – podaje serwis Iława.wm.pl.
  • Wiadomości Rudzkie  w artykule z dn. 29.10 br. pt. „Od przerwy do przerwy” zrelacjonowały posiedzenie Rady Miejskiej w Rudzie Śląskiej, podczas której dyskutowano na temat opłat pobieranych z ROD za wywóz odpadów. Nowa roczna ryczałtowa stawka za te usługi dla ROD wynosi 42 zł. Działkowcy w piśmie skierowanym do radnych, odczytanym podczas posiedzenia, wskazywali, że nie przeprowadzono żadnych konsultacji w związku z nałożeniem nowych opłat na ogrody. Jednocześnie poprosili o ich przeprowadzenie. W tej sprawie zabrał głos również wiceprezydent Krzysztof Majer, który przypomniał, że wielokrotnie informował działkowców o planowanych zmianach i zachęcał do zgłaszania uwag. Jednak ani jedna do niego nie wpłynęła. Równocześnie podkreślił, że zmiany w opłatach za wywóz odpadów wymusiła na mieście nowelizacja tzw. ustawy śmieciowej. Nie omieszkał także wspomnieć, że rzeczywiste ilości odpadów z ROD różnią się od tych deklarowanych. Ostatecznie głosowanie nad uchwałą dot. wywozu śmieci odbędzie się na kolejnym posiedzeniu Rady Miasta. Wysokie opłaty za śmieci to problem, który pojawia się w ROD w każdym okręgu, dlatego polecamy uwadze artykuł jesiennej Zielonej Rzeczpospolitej na str. 7 „Śmieciowe kłopoty działkowców (czytaj więcej) oraz artykuły na ten temat na stronie internetowej pzd.pl i w Biuletynach Informacyjnych.
  • Życie Kalisza w artykule z dnia 29.10 br. pt. „Kradli na działkach” donosi, że policja zatrzymała dwóch mężczyzn podejrzanych o włamania na terenie kaliskich rodzinnych ogrodów działkowych. Niestety włamania i kradzieże to problem, który dotyczy działkowców z całej Polski. Warto zatem zawczasu pomyśleć o należytym zabezpieczeniu swojego dobytku na okres zimowy. W tym celu polecamy lekturze artykuł z jesiennego numeru Zielonej Rzeczpospolitej „Przygotowania do zimy” na stronie 8. (czytaj więcej)
  • Polska – Kurier Lubelski w dn. 29.10 br. opublikował artykuł „Wyrzucą działkowców z LSM”.  Dalsze istnienie ROD „Piastowskie” w Lublinie stanęło pod znakiem zapytania, ponieważ o tereny, na których leży ogród upomnieli się jego dawni właściciele. Zostali oni wywłaszczeni w 1968 roku, ze względu na to, że miasto planowało na tym terenie budowę osiedla. Cel nie został jednak zrealizowany, więc dziś dawni właściciele mogą skutecznie domagać się zwrotu terenu. Starostwo powiatowe w Lublinie prowadzi już postępowanie w sprawie zwrotu nieruchomości. Co więcej, ratusz rozpoczął także prace nad opracowywaniem planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu. Urzędnicy rozważają zgodę na umożliwienie powstania budownictwa mieszkalnego na tym terenie. KR PZD i OZ w Lublinie monitorują tę sprawę i podejmują działania w celu zachowania ogrodu.
  • Gazeta Pomorska – Chojnice w dn. 29.10 br. w artykule „Rywalizacja będzie zacięta. Lista długa, a krzyżyk jeden” prezentuje propozycje inwestycji zgłoszonych w ramach Budżetu Obywatelskiego Sępólna. Jedną z nich jest budowa przyłączy wodno – energetycznych w ROD „Bratek” w Sępólnie. Głosowanie potrwa do 10 listopada.

Opr. AD

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio