Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

1,5 mln zł dla siedmiu zabrzańskich ROD z Budżetu Obywatelskiego - 26.10.2015

Właśnie zakończyła się II edycja Budżetu Obywatelskiego Zabrze 2016. Znamy już ostateczne wyniki. Mieszkańcy wybrali 18 projektów, które zostaną zrealizowane w przyszłym roku. W głosowaniu udział wzięło 33 129 mieszkańców Zabrza, którzy łącznie oddali 81 022 głosów.

Pula budżetu obywatelskiego wyniosła 4 mln zł i została podzielona na dwie części. Dla dzielnic dużych przeznaczono 2,7 mln zł, zaś dla małych 1,3 mln zł. Zrealizowane zostaną te projekty, które zyskały najwięcej głosów oraz mieściły się w pozostałej puli środków.

Zabrzańskie ROD także nie przeszły obojętnie obok szansy skorzystania z tych środków. Dzięki jedności działkowców i wspólnemu zaangażowaniu osiągnięto zamierzony cel. O projektach budowy lamp solarnych informowaliśmy już we wrześniu na stronach internetowych OZ i Krajowej Rady PZD. Zachęcaliśmy wtedy wszystkich do udziału w głosowaniu. Przypomnijmy, że z inicjatywy Prezesa ROD "Wiśnia", Leszka Buckiego zostały złożone trzy projekty dotyczące instalacji solarnych lamp oświetleniowych na alejkach ogrodowych. Na marginesie prezesowi ROD udało się także zrealizować miejsca postojowe dla ROD o wartości 159 tyś. zł. Do wspomnianych projektów w pierwszym etapie włączyło się siedem ROD. Projekt pierwszy dotyczył ROD "Webera" i ROD "Biała Róża", projekt drugi  dotyczył ROD "Wiśnia", ROD "1000 lecia" i ROD "Ratownik", natomiast projekt trzeci  dotyczył ROD "Róża" i ROD" Odrodzenie" w Mikulczycach. Wszystkie udało się wygrać.

Poniżej prezentujemy wyniki głosowania.

ROD Webera i ROD Biała Róża - budowa lamp oświetleniowych na alejkach ogrodowych – kwota zadania 481 000,00 zł.

ROD Róża na Guido i ROD Odrodzenie w Mikulczycach - budowa lamp oświetleniowych na alejkach ogrodowych – kwota zadania 482 000,00 zł.

ROD Wiśnia, ROD 1000-lecia i ROD Ratownik - budowa lamp oświetleniowych na alejkach ogrodowych - kwota zadania  475 000,00 zł.

Tym sposobem razem zabrzańskie ogrody zrealizują inwestycję wartą   1 438 000,00 zł ! Dowodzi to jedynego: Budżety obywatelskie to duża szansa dla realizacji wielu inwestycji na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych i ich rozwoju. Mając na uwadze liczbę działkowców i ich rodziny można śmiało założyć, że ogrody mogą z powodzeniem przeforsować swoje projekty w budżetach obywatelskich. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w Zabrzu budżet wyniósł 4 mln zł, z czego aż36 % trafi na ogrody działkowe. Mamy nadzieję, że ten przykład pobudzi do działania także innych, bo wielką szkodą byłoby z tych dużych środków nie skorzystać w przyszłości.


Mateusz Macianty - OZ Śląski

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio