Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

"Poprawki mają charakter polityczno-propagandowy" - 03.09.2013

                                                                                                                         Wrocław, 22.04.2013 r.

                                                                       

Przedstawiamy oświadczenie Zarządu ROD „Nad Widawą" z dnia 23 sierpnia 2013 r. w sprawie poprawek Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej do obywatelskiego projektu ustawy o ROD

W imieniu Zarządu ROD „Nad Widawą" we Wrocławiu oświadczamy, że po zapoznaniu się z treścią poprawek do obywatelskiego projektu ustawy jesteśmy zaniepokojeni, zbulwersowani, oburzeni i rozczarowani.

Nadzwyczajna Komisja nie uwzględniła wypowiedzi Premiera z dnia 15.VI.2013 r., który obiecał, że projekt obywatelski będzie projektem wiodącym, że jest przyjacielem PZD.

Nadzwyczajna Komisja wniosła do projektu obywatelskiego 34 poprawki, w których skreśliła lub zmieniła wiele ważnych zdań z punktu funkcjonowania ogrodów i zachowania idei ogrodnictwa. Poprawki i wykreślenia całkowicie zmieniły sens projektu obywatelskiego.

Nadzwyczajna Komisja Sejmowa pracowała pod dyktatem PO tj. pani poseł Krystyny Silińskiej przy poparciu posła Andrzeja Dery. Poprawki mają charakter polityczno-propagandowy i destrukcyjny. Np. art. 32 dotyczy pseudo „uwłaszczenia". Raczej prowadzi do wywłaszczenia. Wg konstytucjonalisty dr hab. Wojciecha Orłowskiego jest on niezgodny z Konstytucją RP. Doprowadzi do tego, że Prezydent nie podpisze ustawy i skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego. W wyniku czego ustawa nie wejdzie w życie 20.01.2014 r. Wtedy powstanie bezkrólewie, chaos i rozgardiasz.

Kolejne poprawki art. 51 - 56 dotyczące procedury podejmowania decyzji o przynależności do PZD. W tych art. też jest niezgodność z przepisami, bo działkowcy w ciągu 5 miesięcy

mają obowiązek złożyć nowe deklaracje o przynależności do PZD. Wykładnia tych przepisów prowadzi do wniosku, iż oprócz możliwych do odbycia dwóch zebrań w przedmiocie dochodzi trzecie zebranie sprawozdawcze. W związku z tym zachodzi pytanie skąd Zarząd ROD ma wziąć pieniądze na ten cel? Nasz ogród liczy 320 działkowców, nie posiada domu działkowca. Obliczenia:

-     listy polecone (320 x 3) = 1.536 zł

-     wypożyczenie sal na zabrania (3 x 1.000 zł) = 3.000 zł.

Wniosek - projekt nadzwyczajnej komisji jest nierealny, należy go odrzucić.

Podsumowanie - prośba do Pań i Panów, odrzućcie poprawki PO, uchwalcie projekt obywatelski, który zapewnia gwarancje praw działkowcom, spokój i rozwój ogrodów. Kierujcie się dobrem ludzi biednych, a nie deweloperów. Serdeczne dzięki posłom tej komisji z SLD, PSL i Ruchu Palikota, którzy popierali projekt Obywatelski.

Z poważaniem

 

 

Otrzymują:

  1. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej,
  2. Marszałek Sejmu RP,
  3. Premier Rządu RP,
  4. Przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej,
  5. Przewodniczący Klubu Parlamentarnego PO, PSL, PiS, Ruchu Palikota i Solidarnej Polski,
  6. OZ PZD.

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio