Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Hot topic

PZD w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości - 09.11.2018

11 listopada 1918 roku Polska po 123 latach zaborów i niewoli odzyskała niepodległość i powróciła na mapy Europy. Krajowa Rada PZD podkreślając duże znaczenie tego święta stwierdza, że jubileuszowe wydarzenia oraz obchody patriotyczne organizowane przez Państwo Polskie są bliskie Związkowi, a zatem zwraca się do działkowców i ich rodzin o wzięcie udziału w wydarzeniach, które mają uświetnić jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. 

czytaj więcej

OTWARTY PROGRAM ROZWOJU ROD - 06.04.2018

W dniu 14 marca 2018 r. uchwałą nr 1/XX/2018 członkowie Krajowej Rady PZD przyjęli „Otwarty Program Rozwoju ROD”. Został on opracowany z uwagi na coraz większe zainteresowanie działkami rodzinnymi w ROD. Podstawowymi celami tego Programu są m.in. zaspokojenie potrzeb rodzin na działki w ROD poprzez tworzenie nowych, jak i powiększanie i modernizację obecnie istniejących ROD, poprawę stanu zagospodarowania istniejących ROD oraz zachowanie obecnego potencjału rodzinnych ogrodów działkowych. Program dostępny jest [TUATJ]. 

                                                                                                     Krajowy Zarząd PZD

czytaj więcej

Życzenia wielkanocne - 27.03.2018

Życzenia pogodnych Świąt Wielkanocnych, wypełnionych nadzieją budzącej się do życia wiosny, radości płynącej ze Zmartwychwstania Pańskiego oraz miłych chwil spędzonych w gronie najbliższych, wszystkim działkowcom, Zarządom ROD, Okręgowym Zarządom i sympatykom ogrodnictwa działkowego 

składa

                                                          Prezes Polskiego Związku Działkowców 

                                                          Eugeniusz Kondracki

 

                                                                                                                                    

 

czytaj więcej

Jubileusz 120-lecia ogrodnictwa działkowego w Polsce - 20.07.2017

W tym roku środowisko działkowe świętuje 120-lecie ogrodnictwa działkowego w Polsce. Krajowa Rada PZD dla uczczenia jubileuszu przyjęła otwarty program obchodów tego święta, który skierowany jest do wszystkich działkowców, zarządów ROD oraz okręgowych zarządów PZD. Jego celem jest nie tylko upamiętnienie jubileuszu, ale też zachęcenie do uczestnictwa wszystkich, którzy cenią własną działkę, ogród oraz idee ogrodnictwa działkowego. Obchody jubileuszu zostały zainaugurowane 1 lipca br. w Koźmienie Wielkopolskim. Ponadto zaplanowano odbyło się uroczyste posiedzenie Krajowej Rady, zaś kulminacyjnym punktem były Krajowe Dni Działkowca, które odbyły się 26 sierpnia w Bytomiu.

czytaj więcej

Apel KR PZD do Zarządów ROD oraz działkowców - 01.01.2017

Krajowa Rada PZD zwraca się z apelem do wszystkich struktur Związku o konsekwentne stosowanie ustawy o ROD. Regulaminu ROD, Statutu PZD i innych przepisów związanych z zarządzaniem i funkcjonowaniem ROD oraz poprawne egzekwowanie obowiązującego prawa od działkowców. Nikt nie może dostarczać nawet pozorów wypaczania ustawy o ROD i przepisów związkowych. Równie ważnym aspektem jest okazywanie przez Zarządy ROD i działaczy ogrodowych empatii w relacjach z użytkownikami działek, a także - jeśli jest to możliwe - rozwiązywanie trudnych lub spornych spraw w oparciu o przepisy prawa z poszanowaniem zasad społecznych

czytaj więcej

Altana na działce w ROD - 03.02.2016

house icon

Co każdy działkowiec wiedzieć powinien

Temat altany działkowej w ROD wciąż wzbudza duże zainetresowanie. Dlatego kolejny raz kompleksowo wyjaśniamy wszystkie kwestie dotyczące altany na działce w ROD. (zobacz artykuł)

UWAGA OSTRZEŻENIE!!! Nie kupuj kłopotów!

Komunikat KR PZD ws. sprzedaży działek z ponadnormatywną altaną (zobacz komunikat)

 

 

 

 

czytaj więcej

Nowy regulamin ROD - 30.10.2015

W dniu 1 października br. Krajowa Rada Polskiego Związku Działkowców uchwaliła nowy regulamin ROD, który wszedł w życie 1 stycznia 2016 r. To kolejny etap dostosowywania reguł obowiązujących w 4738 ogrodach prowadzonych przez PZD do nowej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Zgodnie z ustawą, zawarte w nim zasady obowiązują nie tylko działkowców, ale każdą osobę przebywającą w ogrodzie.

czytaj więcej

Krajowe Dni Działkowca w Tczewie - 01.09.2015

29 sierpnia Tczew stał się centrum miłośników ogrodnictwa działkowego. Setki działkowców z całej Polski wzięło udział w obchodach Krajowych Dni Działkowca. W tym szczególnym dniu z działkowcami spotkała się także Premier Ewa Kopacz. Wszystkie artykuły na temat Krajowych Dni Działkowca w załączeniu.

czytaj więcej

Ustawa „Stop Rozbiórkom Altan” obowiązuje od 30 kwietnia! - 30.04.2015

Od 30 kwietnia obowiązuje ustawa o zmianie ustawy Prawo budowlane i niektórych innych ustaw. Uchwalenie nowego prawa, które chroni przed rozbiórkami 900 tys. altan, jest wspólnym sukcesem PZD i setek tysięcy działkowców, których poparcie umożliwiło wniesienie do Sejmu obywatelskiego projektu ustawy.

czytaj więcej

Ustawa „Stop Rozbiórkom Altan” wejdzie w życie przed majówką - 16.04.2015


15 kwietnia br. ustawa o zmianie ustawy Prawo budowlane i niektórych innych ustaw została ogłoszona w Dzienniku Ustaw. Oznacza to, że już od 30 kwietnia br. stanie się ona obowiązującym prawem. Działkowcy wywalczyli prawo, które ochroni przed rozbiórka 900 tys. altan.

czytaj więcej

Prezydent podpisał ustawę „Stop Rozbiórkom Altan” - 02.04.2015

Wielki sukces działkowców! Po wielomiesięcznej walce o ocalenie ponad 900 tys. altan, 2 kwietnia 2015 roku Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał ustawę o zmianie ustawy Prawo budowlane i niektórych innych ustaw. Ustawa wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia jej w Dzienniku Ustaw. 

czytaj więcej

Projekt obywatelski po zmianach w Komisji - 15.10.2013

Po wielu miesiącach batalii o losy projektu obywatelskiego posłowie PO uznali, że poprawki  Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, które wcześniej odrzucali, są słuszne i rzeczowe. W wyniku tych uzgodnień Komisje Infrastruktury oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej zaakceptowały blisko 30 poprawek Komitetu. Jedynym nierozstrzygniętym problemem pozostaje uwłaszczenie. Tak wygląda obecnie projekt obywatelski po wprowadzonych zmianach zobacz.

czytaj więcej

Projekt nowej ustawy o ROD - 26.12.2012

Poniżej prezentujemy tekst projektu ustawy, który został złożony do Marszałka Sejmu. Jego zapisy uwzględniają wyrok TK i gwarantują działkowcom zachowanie ich praw oraz ochronę ogrodów. Projekt ustawy o ROD (plik do ściągnięcia).

czytaj więcej

Samych radosnych przeżyć na czas Świąt - 19.12.2012

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia wszystkim działkowcom, członkom zarządów ROD, działaczom Okręgów, sympatykom ruchu działkowego oraz czytelnikom naszej strony składamy najserdeczniejsze życzenia.

czytaj więcej

Nadzwyczajny X Krajowy Zjazd Delegatów PZD przyjął obywatelski projekt ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych - 06.10.2012

W opinii delegatów obywatelski projekt ustawy o ROD zapewnia działkowcom i ogrodom bezpieczeństwo prawne, zachowuje prawa nabyte działkowców, zapewnia ciągłość praw i uprawnień działkowców i ich organizacji oraz spełnia wszelkie wymogi wynikające z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 11 lipca 2012 r.

czytaj więcej

Wyrok TK odroczony do 11 lipca 2012r. - 28.06.2012

PZD informuje, iż Trybunał Konstytucyjny odroczył ogłoszenie orzeczenia w sprawie ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.

Jednocześnie, w związku z licznymi wystąpieniami mediów o odniesienie się do postępowania, informujemy, iż do 11 lipca 2012r. PZD odmawia komentowania sprawy. Stanowisko PZD zostało zawarte w wcześniejszych analizach skierowanych do TK. Są one dostępne w zakładce W obronie ustawy/ Wystąpienia/KR.  

czytaj więcej

28 czerwca 2012 - rozprawa PZD przed Trybunałem Konstytucyjnym - 01.06.2012

28 czerwca br. TK rozpozna wniosek Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego o uchylenie całej ustawy o ROD. Sędziowie zadecydują o przyszłości polskich działkowców. Zakwestionowano bowiem całą ustawę, a więc wszystkie prawa, jakie przysługują działkowcom. Tymczasem reprezentantem Sejmu w TK prawdopodobnie będzie jawny wróg ustawy gwarantującej te prawa-poseł A. Dera. Istotne jest więc, aby sędziowie wiedzieli, jak ustawę postrzegają działkowcy. W końcu to o naszych prawach będą rozstrzygać. Każdy, komu przyszłość ogrodów leży na sercu, powinien chwycić za pióro i pisać do Trybunału. Dajmy świadectwo oczekiwań panujących w ogrodach – po 28 czerwca 2012 r. może być na to za późno! Listy można kierować na adres: Trybunał Konstytucyjny al. Szucha 12a 00-918 Warszawa lub dorota.hajduk@trybunal.gov.pl

czytaj więcej

PZD gotowy do obrony działkowców przed TK! - 18.04.2012

W dniu 18 kwietnia br. Prezydium Krajowej Rady PZD ponowiło swój wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o umożliwienie Związkowi wzięcie formalnego udziału w sprawie z wniosku Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, który zaskarżył całą ustawę o ROD. Zdaniem Związku, udział reprezentanta działkowców w postępowaniu przed TK zagwarantuje należytą obronę praw i interesów działkowców. Dotychczas bowiem żaden z uczestników nie wykazywał chęci podnoszenia merytorycznych argumentów zgłaszanych w tysiącach listów przesyłanych w tej sprawie z ogrodów z całej Polski.

 Z treścią wniosku można zapoznać się klikając w link.

czytaj więcej

Witamy na nowej stronie Krajowej Rady PZD - 20.03.2012

Strona, którą Państwo widzą, jest efektem wielomiesięcznej pracy nad udoskonaleniem wyglądu i przede wszystkim funkcjonalności strony internetowej Krajowej Rady PZD. Tworząc tę stronę kierowaliśmy się przede wszystkim potrzebami naszych użytkowników, ale również panującymi obecnie trendami i standardami Internetu.

Do momentu przeniesienia całego archiwum stara strona KR PZD będzie dostępna pod adresem www.pzd.pl/archiwum

czytaj więcej

Copyright © 2018 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio