Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Porady ogrodnicze na sierpień - 01.08.2013

OGÓLNE

● Wystawa „Zieleń to życie” Wszystkich miłośników roślin, techniki ogrodniczej i architektury ogrodowej zapraszamy na największą jesienną wystawę ogrodniczą, która odbędzie się w Warszawie w dniach 30.08–01.09 (Centrum EXPO XXI, ul. Prądzyńskiego 12/14). Zapraszamy do odwiedzenia stoiska nr 198 Wydawnictwa „działkowiec”, gdzie będzie można kupić książki ogrodnicze, aktualne i archiwalne numery „działkowca” oraz spotkać się z przedstawicielami redakcji miesięcznika „działkowiec”.

 ● Co robić na działce? Co miesiąc doradza to „działkowiec”. Poza praktycznymi zaleceniami na temat bieżących prac na działce miesięcznik prezentuje też gotowe projekty np. rabat, kącików wypoczynkowych, a także ciekawe, polecane na działki rośliny z podaniem zasad ich uprawy, nawożenia i ochrony.

● Bądź eko – kompostuj! Latem na działce powstają znaczne ilości resztek roślinnych – od skoszonej trawy, po przekwitłe rośliny, obcięte gałęzie czy resztki warzywne. Co z nimi zrobić? Najlepiej kompostować! Bo kompost to najlepszy i najtańszy nawóz organiczny. Jak proste jest kompostowanie można przeczytać na stronie internetowej www.dzialkowiec.com.pl w zakładce Bądź eko lub w sierpniowym wydaniu „działkowca”. W sprzedaży są estetyczne kompostowniki oraz preparaty przyspieszające kompostowanie (www.dzialkowiecsklep.pl).

Nawozy zielone Są to rośliny uprawiane w celu przekopania z glebą jako źródło substancji organicznej. Poza kompostem to najtańszy i najłatwiejszy sposób użyźnienia gleby. Nawozy te poprawiają strukturę gleby, wydobywają składniki pokarmowe z głębszych warstw, zwiększają zawartość próchnicy, działają fitosanitarne – ograniczają rozwój szkodników i chwastów. Poza znanym juz żytem warto wysiać też inne rośliny, których cenne właściwości zapewnią nam super plony w przyszłym sezonie. Co, kiedy i ile warto wysiać? Odpowiedź w sierpniowym „działkowcu”.

● Odrosty Systematycznie usuwamy odrosty korzeniowe i dzikie pędy wybijające z podkładek drzew i szczepionych krzewów ozdobnych i sadowniczych. Konkurują one z odmianą szlachetną o składniki pokarmowe i jeśli w porę ich nie usuniemy, mogą ją zagłuszyć.

● Stop spalaniu! Przypominamy o zakazie palenia ognisk na działkach. Spalanie resztek roślinnych i innych materiałów na działce jest niedopuszczalne. Gminy mogą wprowadzać całkowity zakaz spalania na swoim terenie. Naruszenie go jest wykroczeniem i podlega grzywnie. A co robić z dużą ilością resztek roślinnych? – Kompostować!

● Odchwaszczanie Systematycznie odchwaszczamy uprawy. Im mniejsze chwasty, tym łatwiej się ich pozbyć. Możemy je przeznaczyć na kompost pod warunkiem, że nie wytworzyły jeszcze nasion.

● Zadaszenie tarasu Jest wiele sposobów na nowoczesne zadaszenie tarasu – od montażu gotowych konstrukcji z drewna lub kompozytu, po trejaże i panele z żaluzjami montowanymi z boku, tkaninę przymocowaną do skrajnych belek przypominającą zasłonę okna lub mocowaną do stalowych linek – prowadnic dla rozsuwanego zadaszenia, po bardzo modne ostatnio żagle (cena od 105 zł, do zamówienia tel. 22 101 34 34 lub na www.dzialkowiecsklep.pl). Zainteresowanych tematem odsyłamy do sierpniowego „działkowca”.

● Udane zakupy Na dobre i tanie zakupy zapraszamy do sklepu internetowego „działkowca” na www.dzialkowiecsklep.pl Spośród blisko 4000 produktów szczególnie polecamy narzędzia i sprzęty ogrodnicze, nawozy, stymulatory kompostowania, efektywne mikroorganizmy, szczepionki mikoryzowe, małą architekturę, książki. W sklepie można zamawiać nasiona, cebule ozdobne i rośliny w pojemnikach!

 

ROŚLINY OZDOBNE

Pielęgnacja Regularnie usuwamy przekwitłe kwiatostany, co przedłuża kwitnienie niektórych bylin (nachyłek, driakiew), a niektóre zmusza do ponownego kwitnienia (ostróżka, złocień, szałwia). Pamiętajmy również, że wysokie byliny wymagają podpór.

● Sadzimy cebulowe Od połowy miesiąca przygotowujemy glebę dla cebulowych. Odchwaszczamy, wapnujemy, gdy jest zbyt kwaśna, nawozimy. Tulipany wymagają żyznej gleby o odczynie obojętnym. Przed sadzeniem zaleca się nawożenie fosforowe (5–8 dag/m2). Na tym samym miejscu można je sadzić nie częściej niż co 4 lata. Hiacynty lubią gleby lekkie, piaszczyste, lekko zasadowe, wilgotne. Lilie – gleby żyzne, próchniczne, przepuszczalne, wilgotne, lekko kwaśne. W sierpniu można już sadzić narcyzy (co 10–15 cm) i szachownicę cesarską, a także szafirki i zimowity. Planując zakup i sadzenie lilii warto zajrzeć do sierpniowego „działkowca”, w którym pokazane są najciekawsze lilie (które nie przemarzną zimą), sposoby ich komponowania z innymi roślinami, a co najważniejsze zasady uprawy.

● Rozmnażamy kłączowe Sierpień to dobra pora na dzielenie kosaćców bródkowych i syberyjskich, bergenii, liliowców, funkii, trytomy. Do rozmnażania wybiera się młodsze części kłączy i dzieli tak aby każdy fragment miał przynajmniej jeden dobrze wykształcony pąk. Miejsca cięcia warto zabezpieczyć węglem drzewnym. Więcej na ten temat w sierpniowym wydaniu „działkowca”.

● Piwonie Pod koniec miesiąca dzielimy je i przesadzamy. Karpę rozcinamy na kilka części, tak aby każda miała co najmniej 3–5 pąków odnawiających.

● Rośliny do cienia Na każdej działce są miejsca z niedostatkiem światła. Często nie mamy pomysłu jak je ładnie zagospodarować i w konsekwencji siejemy tam trawę (która w takim miejscu nie będzie rosnąć!) albo „zapominamy” o nim. Tymczasem jest wiele ciekawych roślin, które doskonale sprawdzą się w takich warunkach. Poza znanym już barwinkiem, begonią, brunerą, paprocią i bergenią można posadzić tu modne żurawki, zawilce, orliki lub kopytnik. Zainteresowanych doborem roślin i pięknym zaaranżowaniem cienistych zakątków odsyłamy do sierpniowego „działkowca”.

● Wybieramy rośliny Sklepy ogrodnicze kuszą bogactwem roślin. Nie wszystkie nadają się jednak do posadzenia na działce, głównie ze względu na osiągane rozmiary i ekspansywność. Nie bez znaczenia jest też ich mrozoodporność. Aby uniknąć późniejszych kłopotów lub rozczarowania warto na zakupy udać się z wcześniej przygotowaną listą. Pomocny w wyborze wartościowych roślin jest miesięcznik „działkowiec”, który w każdym numerze prezentuje ciekawe gatunki i odmiany oraz pomysły na ich atrakcyjne zestawienia. W sierpniowym numerze poleca m.in.: rośliny „nie do zdarcia”, powtarzające kwitnienie, na suche stanowiska, rośliny do cienia, najciekawsze lawendy, rośliny o czerwonych liściach i kwiatach.

● Suszymy kwiaty Rośliny najlepiej utrwala się metodą zielarską – ścięte łodygi po oczyszczeniu wiąże się w nieduże pęczki i zawiesza w przewiewnym, suchym i ciemnym miejscu. Kwiaty, które łatwo zmieniają wygląd w czasie suszenia (marszczą się), jak piwonia lub róża, można utrwalać zasypując różnymi materiałami sypkimi. O różnych sposobach utrwalania piękna letnich kwiatów można przeczytać w sierpniowym „działkowcu”.

 

W SADZIE

● Cięcie jabłoni Od początku miesiąca tniemy jesienne i zimowe odmiany jabłoni. Cięcie wykonujemy najpóźniej 3 tygodnie przed planowanym zbiorem. Usuwamy z koron nadmiar tegorocznych silnych pędów (wilków). Pędy wyrastające tuż obok jabłek skracamy nad 4–5 liściem. Dzięki temu do jabłek dotrze więcej światła przez co będą lepiej wybarwione i słodsze.

Podpieranie gałęzi Trwa bardzo intensywny wzrost owoców przez co czasem konary nie wytrzymują obciążenia i łamią się (zwłaszcza u grusz i śliw). Aby temu zapobiec warto podeprzeć gałęzie, na których jest bardzo dużo owoców.

Cięcie krzewów Po zbiorach owoców można prześwietlać porzeczki i agrest, a także maliny odmian letnich. U porzeczek i agrestu cięcie w tym terminie może zastąpić cięcie wczesnowiosenne. U malin wycinamy przy ziemi pędy, które już owocowały oraz nadmiar młodych pędów.

● Cięcie wiśni i czereśni Rozpoczynamy je po zebraniu owoców z drzew. O tej porze roku ryzyko zainfekowania roślin chorobami kory i drewna jest najmniejsze. Drzewa tniemy przy suchej i słonecznej pogodzie, zabezpieczając większe rany odpowiednimi preparatami. Więcej na temat cięcia można przeczytać w „Sztuce cięcia drzew i krzewów owocowych”, którą można zamówić pod tel. 22 101 34 34, cena tylko: 12,60 zł lub w sierpniowym wydaniu „działkowca”.

 

W WARZYWNIKU

● Poplony Zwalniane grządki sukcesywnie obsiewamy rzodkiewką, rzodkwią, rukolą lub wysadzamy rozsadę kalafiora, brokułu, kalarepy, kapusty pekińskiej na zbiór jesienny. Na niektórych zagonach warto wysiać rośliny na zielony nawóz (facelię, wykę, łubin, żyto, grykę).

● Pomidory W połowie sierpnia należy ogłowić odmiany wysoko rosnące. Uszczykuje się wierzchołki wzrostu pędów, pozostawiając 1–2 liście nad ostatnim dobrze rozwiniętym kwiatostanem. Systematycznie usuwa się wszystkie pędy pojawiające się w kątach liści.

● Pielęgnacja Wszystkie uprawy odchwaszczamy i podlewamy w miarę potrzeb. Po ulewnych deszczach wzruszamy międzyrzędzia aby gleba nie zaskorupiła się. Uprawy pod osłonami wietrzymy, nawozimy, podlewamy i w razie konieczności cieniujemy.

 

OCHRONA ROŚLIN

● Profilaktyka Systematycznie usuwamy opadłe, silnie porażone liście z sąsiedztwa drzew i krzewów owocowych oraz porażone resztki pozbiorcze warzyw. Ma to kolosalne znaczenie w ograniczaniu źródeł infekcji chorobami grzybowymi w tym i przyszłym sezonie wegetacyjnym.

● Śliwki „robaczywki” W końcu lipca i w pierwszej połowie sierpnia o zmroku latają motyle owocówki śliwkóweczki. Ich obecność można stwierdzić stosując pułapki feromonowe. Licznie odławiające się motyle są sygnałem do opryskania drzew (Calypso, Spin Tor).

Czym pryskać Zestawienia polecanych środków ochrony roślin opublikowane są na stronie internetowej PZD (www.pzd.pl) oraz w broszurze „ABC ochrony roślin”, która jest na wyposażeniu każdej biblioteki ogrodowej.

 


Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.