Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Jubileusz 30-lecia ROD "Pod Lasem" w Białej Podlaskiej - 15.07.2013

JUBILEUSZ 30-LECIA ROD „POD  LASEM”

W BIAŁEJ PODLASKIEJ

 

W dniu 13 lipca br. odbyły się uroczystości 30-lecia ROD „Pod Lasem” w Białej Podlaskiej. Spotkanie otworzyła Prezes Ogrodu – Maria Krzewicka witając serdecznie gości i działkowców. Jubileusz rozpoczęto odśpiewaniem hymnu działkowców – „Zielona Rzeczpospolita”.

Następnie Pani Maria Krzewicka przypomniała historię powstania ogrodu. Wspomniała najważniejsze wydarzenia związane z jego rozwojem: decyzję przekazania terenu, szkolenia kandydatów i przydziały działek, budowę ogrodzenia, sieci elektrycznej, studni abisynek oraz domu działkowca, a także nadanie nazw alejom ogrodu: liliowa, tulipanowa, różana i szafirowa.

Pani Maria Krzewicka wspomniała wszystkich Prezesów ROD oraz odczytała uchwałę Zarządu ROD z dnia 22 marca 2012 roku nadania tytułu Honorowego Prezesa ROD „Pod Lasem” Panu Kazimierzowi Michalikowi w dowód szczególnego uznania za zaangażowanie i wybitne osiągnięcia za kierowanie ogrodem przez 18 lat.

Przedstawiła najważniejsze osiągnięcia  ogrodu w konkursach ROD oraz udział w imprezach Urzędu Miasta Biała Podlaska m. in. święto miodu, święto kwiatów, jarmark  św. Michała Archanioła - patrona miasta, dożynki miejskie, wspomniała również o wieloletniej współpracy z przedszkolami i szkołami, które korzystają z otwartości ogrodu i jego zaplecza.

Jubileusz ROD „Pod Lasem” docenił i uhonorował Prezes Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców w Warszawie Eugeniusz Kondracki przesyłając pamiątkowy puchar i dyplom, które osobiście wręczył podczas uroczystości Wiceprezes Krajowej Rady PZD Stanisław Chodak.

Za bogatą działalność społeczną na rzecz rodzin działkowych i lokalnego społeczeństwa oraz estetykę ogrodu, Prezydium Okręgowego Zarządu PZD w Lublinie uhonorowało Jubileusz 30-lecia ROD „Pod Lasem” pamiątkowym pucharem, za wieloletnią pracę Prezesa Kazimierza Michalika okolicznościowym podziękowaniem, a także przekazało podziękowanie za dotychczasową społeczną pracę instruktorską SSI dla Pani Marii Krzewickiej.

W imieniu Prezydenta Miasta Biała Podlaska Andrzeja Czapskiego okolicznościowe życzenia i nagrody rzeczowe dla ROD „Pod Lasem” przekazał Naczelnik Wydziału Komunalnego Roman Siekierka. Najwyższą odznaką związkową  „Za zasługi dla PZD” został uhonorowany Członek Zarządu ROD „Pod Lasem” Tadeusz Oniszczuk, który z pasją i poświęceniem dogląda infrastrukturę ogrodu.

Następnie Prezes OZ PZD Stanisław Chodak wraz Wiceprezesem OZ PZD Kazimierzem Michalikiem odznaczyli działkowców złotą, srebrną i brązową odznaką „Zasłużony Działkowiec”.

Zarząd ROD „Pod Lasem”  wręczył użytkownikom 30 najlepiej zagospodarowanych działek jubileuszowe dyplomy oraz sadzonki roślin ozdobnych ufundowane przez firmę Zieleń Miejska.

Na pamiątkę Jubileuszu 30-lecia ROD „Pod Lasem” Wiceprezes Krajowej Rady PZD Stanisław Chodak, Wieceprezes Okręgowego Zarządu PZD w Lublinie Kazimierz Michalik, Naczelnik Wydziału Komunalnego Urzędu Miasta Biała Podlaska Roman Siekierka, Nadleśniczy Marek Paudyna oraz Prezes ROD Maria Krzewicka posadzili drzewo pamiątkowe – miłorząb japoński w obecności  gości i działkowców.

Na zakończenie części oficjalnej wszyscy działkowcy zaśpiewali chóralnie pieśń „Tu jest Twoje miejsce …Tu jest nasze miejsce i czas”.

Przy tradycyjnym poczęstunku - grochówce i pieczonej kiełbasce - Działkowcy Jubilaci wspominali pierwsze prace na działkach przed 30 laty, usuwanie perzu, użyźnianie piaszczystej gleby, z trudem zdobyte ciekawe rośliny, ciężką pracę na działce z towarzyszącymi małymi dziećmi, które dzięki temu miały tańsze, zdrowe warzywa i owoce oraz bezpieczne miejsce do zabaw. Dziś Jubilaci mają mniej sił, różne zdrowotne dolegliwości i dorosłe dzieci oraz wnuki, które przejmują pałeczkę od rodziców lub dziadków. Z wielkim niepokojem wszyscy działkowcy jednak myślą o dalszym losie ruchu działkowego i swoich działek.

Uroczystości jubileuszowe uświetniła wystawa obrazów olejnych działkowca - Wilhelma Koneckiego oraz kolekcja jego medali sportowych z Mistrzostw Europy i Świata, halowego rekordzisty na dystansie 400 i 800 m w kategorii 70 lat, który treningi odbywał m.in. w ROD „Pod Lasem”.

Pamiątkowe drzewko i pozostałe rośliny na działkach w ROD „Pod Lasem” w dniu 30-letniego święta za działkowców podlał ulewny deszcz,a powietrze wzbogacił intensywnie ozon po wyładowaniach atmosferycznych.

Pięknie prowadzona przez Panią Renatę Ignatowicz księga pamiątkowa ROD „Pod Lasem” z datą 13 lipca 2013 roku zostanie zapełniona nowymi wpisami, jej humorystycznymi rysunkami oraz licznymi zdjęciami z minionego wydarzenia, potwierdzając zgodnie przyjęte motto na ten jubileusz od Izabelli Czartoryskiej :

„W całym Życiu: z dzieciństwa

                    do późnego wieku,

Szczęście obok Natury

              przeznaczone Człeku”

 

z nadzieją na dalsze spokojne lata funkcjonowania ogrodu, że po burzy dla Polskiego Związku Działkowców i ogrodów działkowych nadejdzie znów pogoda, że działkowców z ROD „Pod Lasem”  żyjących w zgodzie z naturą spotka niejedno szczęście ze strony przyrody i ludzi, że zdobędą nowe mistrzostwa w działkowych konkursach.

         Zebrani na uroczystości działkowcy z rodzinami wystosowali list do Prezesa Rady Ministrów RP Pana Donalda Tuska z prośbą o szybką legislację ustawy o rod w oparciu o projekt obywatelski.

 

 

 

 

 

Powrót

Copyright © 2020 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio