Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

PO apeluje o pilne prace nad projektem dot. ogródków działkowych - 11.07.2013

Posłowie PO zaapelowali we wtorek do szefa podkomisji Bartosza Kownackiego (PiS) o wznowienie prac nad projektami zmian w ustawie o ogrodach działkowych, tak aby nowe przepisy zostały uchwalone przed końcem roku.
Krystyna Sibińska (PO) poinformował na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie, że podkomisja, która pracuje nad czterema projektami dot. ogrodów działkowych zebrała się dwukrotnie; jako wiodący w swoich pracach wybrała projekt obywatelski.

Jak podkreśliła posłanka, według przyjętego harmonogramu prac podkomisja miała się zebrać w poniedziałek i wtorek. Tymczasem, mówiła, oba posiedzenia zostały przez Kownackiego odwołane "z niewiadomych przyczyn". "To dla nas niezrozumiałe, tym bardziej że zegar tyka. Dziwimy się, dlaczego przewodniczący Kownacki blokuje prace nad projektami. Dlatego apeluję do pana posła Kownackiego, aby prace komisji zostały jak najszybciej wznowione, aby przed końcem roku projekt dot. ogrodów został przyjęty" - dodała Sibińska.


Paweł Olszewski (PO) podkreślił, że uchwalenie ustawy jest niezwykle istotne. Jak przypomniał, na parlament został nałożony przez Trybunał Konstytucyjny obowiązek uregulowania tej kwestii.

Zaznaczył też, że to ważny projekt dla środowiska działkowców. "Stąd nasz apel. Aby środowisko działkowców miało poczucie bezpieczeństwa" - mówił. Zauważył też, że TK bardzo precyzyjnie określił termin uchwalenia ustawy.

Sibińska przypomniała, że podkomisja miała w lipcu przyjąć sprawozdanie, a po wakacjach projektem miały zająć się komisje infrastruktury oraz samorządu terytorialnego. "Obecnie termin ten jest zagrożony. Nie rozumiem, dlaczego tak się dzieje, tym bardziej że termin był ustalony przez wszystkich członków komisji" - zauważyła posłanka.

Komisja nadzwyczajna zajmuję się czterema projektami ustaw: autorstwa PO, Solidarnej Polski, SLD oraz działkowców, reprezentowanych przez PZD (projekt obywatelski). Zmiany w prawie są niezbędne ze względu na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niezgodne z konstytucją 24 przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. TK zakwestionował m.in. rozwiązania określające przywileje PZD, w tym monopol Związku na przydział działek czy obowiązkową przynależność do niego. Niekonstytucyjne przepisy przestaną obowiązywać pod koniec stycznia 2014 r.

(Źródło: PAP)

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio