Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Działkowcy z ROD im. ks. L. Przyłuskiego w Poznaniu obchodzili jubileusz 80-lecia istnienia ogrodu - 24.06.2013

W minioną sobotę działkowcy z ROD im. ks. L. Przyłuskiego w Poznaniu świętowali 80–lecie istnienia swojego  ogrodu. Działkowcy życzyli sobie przede wszystkim jednego - stabilnego prawa, które pozwoli im spokojnie uprawiać działki oraz świętować kolejne jubileusze.

Jako pierwsza głos zabrała prezes ogrodu Barbara Czapla, która przypomniała, że w ogrodzie tym wychowuje się już trzecie pokolenie działkowców. Jego historia sięga bowiem 1933 roku, kiedy to na ulicy Wojska Polskiego powstał ogród noszący nazwę Towarzystwo Ogródków  Działkowych imienia księdza Leona Przyłuskiego. W 1956 ogród został przeniesiony na obecny teren (ulica Dojazd/Lutycka). W latach 70-tych zmienił nazwę  na Pracowniczy Ogród Działkowcy imienia 25-lecia Ludowego Wojska Polskiego, aby kilka lat później powrócić do starej nazwy  ROD im. ks. Leona Przyłuskiego. „Ogród dzięki pracy działkowców z roku na rok staje się coraz piękniejszy. Bierze udział w licznych konkursach. Działkowcy  czują się w nim jak w jednej, wielkiej rodzinie” –mówiła prezes.

Ponieważ w ogrodzie o tak długoletniej tradycji nie brakuje oddanych i zasłużonych działkowców, jubileusz był dobrą okazją by im podziękować. W imieniu całego Związku zrobił to obecny na uroczystości prezes PZD Eugeniusz Kondracki, który  wręczył działkowcom odznaczenia  za zasługi oraz  złote, srebrne i brązowe odznaki.

 

 

Następnie prezes PZD Eugeniusz Kondracki pogratulował działkowcom tak pięknej uroczystości. Podkreślił, że gdyby nie praca kilku pokoleń działkowców obchodzenie jubileuszu byłoby niemożliwe. Teren jaki działkowcy otrzymali osiemdziesiąt lat temu nie wyglądał bowiem tak pięknie jak dziś. To dzięki pracy działkowców został przekształcony w miejsce wypoczynku. Teraz nie brakuje chętnych, którzy chcieliby pozyskać tak atrakcyjny teren.

Prezes PZD podkreślał, że obecna sytuacja działkowców nie jest łatwa. Po raz kolejny bowiem Związek i działkowcy muszą walczyć o nowe prawa, które zagwarantują dalsze istnienie ogrodów. „Wierzę, że działkowcy otrzymają ustawę, która pozwoli im w końcu spokojnie uprawiać działki.  Nic więcej nie chcemy. Mamy nadzieję, że działkowcy z tego ogrodu i w całej Polsce będą mieli jeszcze wiele powodów do świętowania” – mówił prezes.


Na zakończenie prezes PZD Eugeniusz Kondracki, na znak uznania, złożył na ręce prezes ogrodu puchar i dyplom.

Następnie głos zabrał Prezes OZ Poznań Zdzisław Śliwa, który pogratulował działkowcom jubileuszu oraz zaangażowania w jego utrzymanie. Podziękował także za poparcie, którego działkowcy udzielili obywatelskiemu projektowi ustawy o ROD. Potwierdzeniem tego jest ponad 100 procent podpisów – w stosunku do osób użytkujących działki - złożonych na listach poparcia dla ustawy. „Oby wasz trud i całego Związku nie poszedł na marne. Mam nadzieję, że uzyskamy dobre prawo, dzięki któremu  nie będziemy musieli ciągle walczyć, ale będziemy mogli w spokoju uprawiać ogrody. Nic bardziej nam nie potrzeba jak dobrego prawa, spokoju, radości na łonie natury. Tego nam wszystkim życzę” – dodał Śliwa.

Na zakończenie głos zabrała posłanka Krystyna Łybacka (SLD), która  powiedziała, że bywa na wielu jubileuszach, jednak ten jest dla niej wyjątkowy. Przez kilka lat sama użytkowała działkę w ROD Przyłuskiego, dlatego darzy ten ogród dużym sentymentem.

„Składam wszystkim działkowcom gratulacje. Ogrody są potrzebne nam wszystkim. Nie możemy doprowadzić do zabetonowania miast. Życzę, by nowa ustawa pozwoliła każdemu z nas cieszyć się ich urokami. Ze swej strony obiecuję, że nigdy nie podniosę ręki na ogrody działkowe. Życzę działkowcom stabilnego prawa, wiele radości z chwili spędzonych na działce, dobrej pogody i cudownych przeżyć – dodała Krystyna Łybacka.

Na zakończenie prezes PZD Eugeniusz Kondracki wraz prezes ROD im. ks. L. Przyłuskiego Barbarą Czaplą odsłonili tablicę pamiątkową. Działkowcy natomiast wypuścili osiemdziesiąt gołębi. Oby rzeczywiście przyniosły działkowcom pokój, który symbolizują.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.