Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Działkowcy z Poznania mają nowy ogród, na miarę XXI wieku - 24.06.2013

ROD Euro 2012 – tak nazywa się nowy ogród, którego uroczyste otwarcie odbyło się w minioną  sobotę na poznańskim Minikowie. Jego użytkownikami będą przede wszystkim ci działkowcy, którzy w wyniku różnego typu likwidacji zostali pozbawieni swoich działek.

 „Każda likwidacja ogrodu, jest bolesnym przeżyciem dla wielu ludzi. Tak było z działkowcami z ROD Ustronie, których ogród został zlikwidowany  w wyniku przygotowań miasta do Euro 2012. Działkowcy musieli opuścić teren, który przylegał do stadionu. Na szczęście miasto wypełniło wszystkie swoje obowiązki, dało teren zastępczy i przekazało środki na odtworzenie ogrodu– mówił prezes OZ Poznań Zdzisław Śliwa.

Równocześnie Zdzisław Śliwa przypomniał, że w nowo otwartym ogrodzie swoje działki mają także działkowcy, którzy są o wiele bardziej poszkodowani. Pochodzą oni z  ROD im. T. Weinerta, ROD im. Kopczyńskiego, ROD "Słonecznik" oraz ROD 23 lutego. Działkowcy z tych ROD zostali wyrzuceni na bruk przez byłych właścicieli terenu. Związek stara się im pomóc i  proponuje działki w ROD Euro 2012.

Zdzisław Śliwa podkreśli także, że powstanie ogrodu było możliwe przede wszystkim dzięki ustawie o ROD z 2005r., która skutecznie zabezpiecza prawa działkowców i gwarantuje teren zastępczy w momencie, kiedy ogród jest likwidowany pod miejskie inwestycje.

Działkowcy potrzebują dobrego prawa

O  tym, że za pół roku ustawa o ROD,  która  tak dobrze zabezpieczała dotychczas wszystkie prawa działkowców przestanie funkcjonować przypomniał prezes PZD Eugeniusz Kondracki. „Czas nie jest dla nas łatwy. Na skutek wyroku TK konieczne było opracowanie projektu nowej ustawy. Cieszy się on niekwestionowanym poparciem wśród działkowców. Jednak teraz Związek podejmuje wiele działań, by przekonań do niego posłów, zwłaszcza z Platformy Obywatelskiej. Jeśli projekt obywatelski stanie się prawem, działkowcy będą mogli w spokoju korzystać ze swoich działek.

 Prezes PZD przypomniał, że niezwykle ważne jest stanowisko, które w ostatnich dniach w sprawie ogrodów działkowych zajął premier Donald Tusk. Podczas spotkania z działkowcami w ROD Waszyngtona w Warszawie odniósł się bowiem pozytywnie do projektu obywtelskiego. Podkreślił także, że pracach nad nowa ustawą głos działkowców nie powinien być lekceważony, bo to dla nich jest tworzone nowe prawo i nie może on powstawać z pomijaniem ich głosu. Prezes Eugeniusz Kondracki przypomniał także, że premier swoją deklarację potwierdził w liście, który kilka dni później skierował do działkowców. Zapewnił w nim, że mogą być spokojni o przyszłość ogrodów działkowych, a on sam zaangażował się w prace nad nową ustawą.

Na zakończenie prezes PZD Eugeniusz Kondracki zaapelował do działkowców, by dbali o ogród, który dziś otrzymali. „Jest on na miarę XXI wieku. Korzystajcie z niego tak, by mógł służyć waszym dzieciom, wnukom, a także kolejnym pokoleniom. Gratuluję wszystkim, którzy przyczynili się do jego powstania” – dodał prezes PZD.

Poznań otwarty na nowe ROD

Następnie głos zabrał prezydent Poznania Ryszard Grobelny, który podkreślił, że w takim mieście jak Poznań, jest jeszcze wiele miejsc w których nowe ogrody mogą powstawać. „Każdy z nas widzi ile mamy jeszcze nieużytków, niezagospodarowanych terenów. Nie wyobrażam sobie, żebyśmy mogli zabetonować całe miasto. Potrzebujemy jak najwięcej zieleni”. Prezydent Poznania  stwierdził także, że w Poznaniu są parki, lasy, tereny zielone, ale ich utrzymanie dużo miasto kosztuje. Ogrody działkowe są utrzymywane ze środków działkowców i jest to dużą oszczędnością dla miasta. „Dlatego dopóki ludzie chcą nowych  ogrodów działkowych, to powinny one powstawać” – podkreślał prezydent Poznania.

 Następnie głos zabrała posłanka SLD Krystyna Łybacka, która  w pierwszych słowach pogratulowała prezesowi PZD Eugeniuszowi Kondrackiemu i prezesowi OZ Poznań Zdzisławowi Śliwie, a także działkowcom, że w tak trudnej sytuacji PZD,  udało im się im doprowadzić do powstania tak pięknego ogrodu. Następnie posłanka Łybacka zwróciła się do prezydenta Ryszarda Grobelnego przywołując stare porzekadło „Kto daje i zabiera ten się w piekle poniewiera”. W ten sposób zaapelowała, by przekazał działkowcom obiecany milion na wybudowanie kanalizacji.

O tym, że działkowcy mogą liczyć na poparcie klubu Ruch Palikota zapewniał poseł tej partii Maciej Banaszak. Podkreślił, że RP popiera projekt obywatelski i w ocenie posłów tej partii powinien stać się prawem.  Maciej Banaszak przyznał, że jemu samemu ogrody działkowe są bardzo bliskie i jest z nimi związany od wielu lat. „Działkowcem był mój dziadek. Doskonale pamiętam jak w latach 70-tych postawił  na działce piękną huśtawkę i mnie na niej huśtał. Po kilkunastu latach korzysta z niej moja córka. Są to dla mnie niepowtarzalne momenty. Życzę każdemu dzialkowcowi podobnych przeżyć. Oby ogrody mogły służyć jeszcze wielu pokoleniom Polaków” – dodał Banaszak.

Swój list do działkowców skierowała także Rada Wojewódzka SLD. W liście zapewniła, że Sojusz popierał i będzie popierał istnienie ogrodów działkowych. Ich rozwój jest konieczny nie tylko w Poznaniu, ale także w całej Polsce.

Podczas spotkania odsłonięta została także tablica pamiątkowa oraz odbyło się poświęcenie obiektu, by dobrze służył działkowcom i by dobrze się w nim działo.

 Ogród na miarę XXI wieku

W ostatniej części zaplanowano zwiedzanie ogrodu, który jak wymieniał wiceprezes OZ Poznań  Jerzy Kucznerowicz liczy sobie aż 10 hektarów powierzchni. Znajdują się na nim 164 działki, 213 miejsc parkingowych, plac zabaw, sanitariat, miejsce do składowania odpadów. Wybudowany został także nowoczesny i bardzo funkcjonalny Dom Działkowca (pow.316 m 2) z salą posiedzeń, biurem zarządu, magazynem, klubem działkowca, dwoma kominkami.

Autorem projektu jest projektant przestrzeni Jerzy Gurawski. Obiekt został także ogrodzony – postawiono bramy i furtki, jednak ma on być ogrodem otwartym. Działkowcy z ROD Euro 2012 zostali zaopatrzeni w sieć energetyczną. Czekają na budowę kanalizacji. Mają nadzieje, że prezydent miasta Ryszard Grobelny dotrzyma słowa i przekaże milion złotych na realizację tej inwestycji.

MZ

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio